Co děláme na podzim
25 věcí, co dělat na podzimSbírat jablka.Podzimní svíčky/ vůněCelej den nic nedělat, zabalit se do deky a jen koukat na podzimní filmy/ seriály.Udělat si kostým i když neplánujete nikam na halloween jít, pro tu srandu si zahrát na Monroe nebo zombieOchutnat jablečný mošt popřípadě udělat i domácíUpéct koláč
Archiv
Co se stříhá na podzim
Na podzim ostříhejte růže. Můžete ostříhat i trvalky a keře, které zežloutly a jejich stonky se ohnuly k zemi. Keře a křoviny lze dokonce zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti.
Archiv
Jaké trvalky se stříhají na podzim
šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou …
Co se dá sázet na podzim
Ze zeleniny můžete na podzim sázet i petržel, ředkvičky, salát, cibuli, pastinák a mrkev. Nezapomeňte je chránit překrytím netkanou textilií, až se budou blížit první mrazy. Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné.
Archiv
Co je potřeba udělat na podzim na zahradě
Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahraděNaposledy posekejte trávník.Pravidelně shrabujte listí.Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.Na zimu zahradu dokonale odplevelte.Zahradu často zalévejte.Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.
Proč se na podzim ochlazuje
Ta vzniká, když se vlhký a teplý vzduch z moře nebo oceánu přemisťuje nad studené pevninské podloží. Při pohybu vzduchu nad chladnější podloží se ochlazují přiléhající vzduchové vrstvy, a jak již bylo avizováno, chladnější vzduch je schopen pojmout méně vlhkosti a dochází k nasycení vodnými parami a kondenzaci.
Co s trvalkami na podzim
Trvalky, které jsou stálezelené, v podstatě nekrátíme, odstraníme jen odkvetlá květenství a poškozené, osychající nebo deformované listy. Mezi trvalé porosty v zahradě patří i okrasné trávy. Ty také nekrátíme, jejich trsy svážeme k sobě provázkem, aby se nepolámaly větrem, a ponecháme do jara.
Kdy ostříhat podzimní astry
Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.
Jakou zeleninu na podzim
Podzimní zelenina
Cukety, dýně, kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, pastyňák), brambory, kedlubny, houby, květák, červená řepa, ředkev, česnek, cibule, červené a bílé zelí.
Co udělat s Matou na podzim
Máta klasnatá kvete až do pozdního září. Na podzim je dobré mátu co nejvíce ostříhat a nasušit na zimu. Na jaře rychle vyženou nové výhony a zmlazené keříky vypadají lépe než zdřevnatělé.
Jak připravit zahradu na podzim
Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahraděNaposledy posekejte trávník.Pravidelně shrabujte listí.Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.Na zimu zahradu dokonale odplevelte.Zahradu často zalévejte.Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.
Proč opadává listí na podzim
Listy slouží všem rostlinám jako zásobárny energie, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Když se blíží zima, strom přestane do listů dodávat vodu, potřebné živiny si stáhne zpět do neopadavých částí. List uschne a upadne.
Jaké jsou podzimní měsíce
Letní měsíce jsou červen, červenec, srpen. Podzimní měsíce jsou září, říjen, listopad. Zimní měsíce jsou prosinec, leden, únor.
Co dát do truhlíku na podzim
Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.
Kdy stříhat Cechravu
Květenství čechravy stříhejte až na jaře, protože na zimu zhnědnou a jsou zajímavou dekorací. Dřív, než čechrava rozkvete, je zajímavá svými přízemními, řapíkatými listy.
Jak zasít astry
Semena vysévejte během února a března ve skleníku nebo za oknem; optimální teplota pro předpěstování, které trvá zhruba 2 měsíce, je 10–15 °C. Semena při výsevu nezasypávejte, pouze jemně zatlačte do prosátého výsevního substrátu, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18 °C semena vyklíčí za 7 až 10 dní.
Jaké trvalky sázet na podzim
Jsou to například tařička (Aubrieta, foto 1), huseník (Arabis), rožec (Cerastium), konvalinka (Convallaria majalis), čemeřice (Helleborus, foto 2), kamzičník (Doronicum, foto 3), krvavěnka (Sanguinaria), dřípatka (Soldanella) anebo známé pivoňky. Některé druhy trvalek však podzimní sázení a přesazování nesnášejí.
Jaké bylinky sbírat na podzim
Byliny vhodné ke sběru na podzimLnice květel. Sbíráme kvetoucí nať po oschnutí rosy, zdřevnatělé části odstřihneme.Hluchavka. Sbíráme květ.Kontryhel. Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíráme ji dopoledne.Kopřiva. Sbíráme semena.Černohlávek.Kokoška pastuší tobolka.Mateřídouška úzkolistáVřes obecný
Co udělat na zahradě před zimou
14 tipů, jak připravit zahradu na zimuPosekejte trávník.Ostříhejte živý plot.Shrabejte listíKompostujte.Zrušte záhony.Zryjte záhony.Postarejte se o bylinky a trvalky.Sázejte.
Jak se připravují rostliny na zimu
Zimu přežívají pupeny na výhonech při zemi a uprostřed přízemní růžice listů, takže jsou chráněné i sněhem. V půdě přežívají hlízy, cibule, oddenky a kořeny. Nadzemní části na podzim uschnou a na jaře vyrostou nové. Opadavé listnaté a jehličnaté dřeviny vytváří plody se semeny.
Kdy zacina Zloutnout listí
Již koncem léta začínají klesat teploty a zkracuje se období světlého dne. V této době listy nepatrně žloutnou. Svou pravou paletu barev rozehrávají až v období října, kdy listy intenzivně stárnou a začátkem listopadu se z nich transportují důležité látky, které se ukládají na jarní období a listy opadávají.
Proč listy mění barvu
V reakci na ochlazování a úbytek slunečního svitu nad ním začínají ostatní barviva převažovat. Listy se tedy nezbarvují, ale „odzeleňují“. Jejich výsledná barva záleží na tom, jaký pigment v nich převládne. V listech s příchodem chladných dnů ubývá zelené barvivo chlorofyl.
Co se děje s přírodou na podzim
Podzim (zastarale jeseň) je jedno ze čtyř ročních období, je to přechod mezi létem a zimou. V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a opadavé listnaté stromy ztrácejí listí. Listí má různé barvy a opadává. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší a je mnohem horší počasí.
Kdy udělat podzimní Truhliky
Řada rostlinek vydrží i podzimní mrazíky bez toho, aby se poškodily. Proto dokážeme naše truhlíky i na podzim udržet rozkvetlými. Přitom pokud nás v méně příznivém roce či v horských oblastech nepřekvapí první mrazíky již ke konci záři, rozhodně tomu tak bývá od poloviny října, či na začátku listopadu.
Jak udělat podzimní truhlík
Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody. Další tipy, které se hodí k tématu podzimní a zimní osázení.