Co nejíst při endometrióze
Potraviny nevhodné pro ženy s endometriózou jsou
LAKTÓZA – místo kravských produktů zařaďte kozí, výjimečně ovčí produkty, rostlinná mléka, jako je mandlové, kokosové, amarantové, ovesné, rýžové, ořechové, makové mléko a z nich i sýry. ZTUŽENÉ TUKY – zanáší ve vašem střevě mikroflóru.
Jak bojovat s endometriózou
Pacientka s příznaky endometriózy by se vždy měla obrátit na svého ošetřujícího gynekologa. Léčba je dvojího typu, pomocí medikamentózních přípravků anebo chirurgická. „Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat. Principem medikamentózní léčby je zábrana růstu ložisek.
Jak vzniká endometrióza
Hlavní příčiny vzniku onemocnění nejsou známé, ale odhaduje se, že velkou roli hraje genetika. Ze statistik vyplývá, že se endometrióza vyskytuje z osmdesáti procent u dvojčat. Podle všeho za vznikem onemocnění může stát i špatná imunita nebo rozházené hormony.
Archiv
Jak otěhotnět s endometriózou
Umělé oplodnění (IVF)
V případě déle trvající neplodnosti (bezdětnosti) a/nebo pokud je ženě více než 35 let, ale také u závažných forem endometriózy, je na místě uvažovat nad umělým oplodněním (IVF) [2]. Před započetím IVF by však endometrióza měla být adekvátně léčena.
Co zhoršuje endometriózu
Rizikové faktory endometriózy
Mezi ně patří zejména rodinná, těhotenská i menstruační anamnéza, stejně tak věk. Ze statistik vyplývá, že větší sklony k rozvoji endometriózy mají zpravidla ženy ve věku 30-40 let, které ještě nerodily.
Co vám pomohlo na endometriózu
Některé studie ukazují, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny zkracuje dobu přežívání endometriálních buněk v těle a brání jejich uhnízdění mimo dělohu. Navíc zmírňují menstruační bolesti. Dobrými zdroji jsou hlavně čerstvé, co nejméně tepelně upravené ryby nebo mořské plody.
Jak pozna gynekolog endometriózu
Pomocí laparoskopu si lékař může detailně prohlédnout orgány v břišní dutině a v pánvi. Tímto způsobem lze odhalit i malá ložiska endometriózy a případné srůsty. Zároveň je možné odstranit jednotlivá ložiska a odebrat vzorky tkáně (biopsie) k jejich mikroskopickému vyšetření a potvrzení suspektní diagnózy.
Kdy bolí Endometrioza
Endometrióza se může projevovat bolestmi – obvykle před menstruací, během ní, nebo při pohlavním styku [2]. Ložiska endometriózy se však mohou vyskytovat i chronicky a mohou způsobovat silné bolesti.
Jak se vyšetřuje endometrióza
Nejspolehlivější metodou v diagnostice endometriózy je laparoskopie [2]. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii. Malým řezem v blízkosti pupku při něm operatér zavede do břišní dutiny laparoskop, což je tenký optický přístroj s malou kamerou.
Kdy se objevi Endometrioza
Ze statistik vyplývá, že větší sklony k rozvoji endometriózy mají zpravidla ženy ve věku 30-40 let, které ještě nerodily. Velkou roli hraje také historie menstruačního cyklu, přičemž vyšší míru rizika mají ženy, které začaly menstruovat mnohem dříve, trpí na kratší cykly a větší intenzitu krvácení.
Co vše může zjistit gynekolog
Při vyšetření lékař nejdříve zkontroluje zevní genitálie a břicho a poté přistoupí k prohlídce děložního čípku a poševních stěn. Pochvu rozevře takzvanými zrcadly. Kontrolu děložního hrdla provádíme pomocí kolposkopu, což je světelný mikroskop, kterým lékař prohlédne povrch čípku.
Co je to Adenomyoza
Adenomyóza je výskyt ložisek endometriózy ve svalovině dělohy, tj. v myometriu. Děložní sliznice (endometrium), která prorostla do svalové vrstvy dělohy, se během každého menstruačního cyklu chová tak, jak je pro děložní sliznici typické: narůstá, rozpadá se a s menstruační krví odchází z těla ven.
Jak gynekolog zjistí že už nejsem panna
Pokud již dívka není panna, pak vyšetření zahrnuje zavedení tzv. gynekologických zrcadel do pochvy a posouzení stavu děložního čípku pohledem, po němž následuje nebolestivý odběr cytologického vzorku. Jde o preventivní vyšetření, které chrání před rozvojem nádorového onemocnění děložního čípku.
Jak často se chodí na gynekologii
Prohlídku u gynekologa by měla žena absolvovat každý rok, bez ohledu na to, zda je v aktivním reprodukčním věku nebo již po menopauze. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je plně hrazena. Preventivní prohlídku u gynekologa by měla dívka absolvovat poprvé v 15 letech, a dále 1× ročně, resp.
Co je hyperplazie endometria
Hyperplázie děložní sliznice, odborně hyperplázie endometria, je jedna z nejčastějších histologických diagnóz u žen v perimenopauze a postmenopauze. Dochází ke zvětšení počtu žlázek endometria, které může a nemusí obsahovat určité atypie.
Jak poznat zvětšenou dělohu
Hyperplazie děložní sliznice se zpravidla projevuje abnormalitami děložního krvácení. Především se vyskytuje nepravidelné krvácení, někdy dochází k tzv. spottingu (špinění), nebo může docházet k silnému nebo častému krvácení. Méně často bývá hyperplazie endometria zcela bez projevů.
Jak říct rodičům že už nejsem panna
Pokud máš obecně strach z takového rozhovoru, ale přitom to rodičům říct chceš, můžeš zkusit zvolit jinou formu, například formu dopisu nebo nějakého vzkazu, kde můžeš napsat, že je ti nepříjemné o takové věci s nimi mluvit osobně, ale chceš, aby o tom věděli.
Jak jít oblečená ke gynekologovi
Termín vstupní gynekologické prohlídky je nutno naplánovat mimo období menstruace, nejvhodněji po jejím skončení, zejména je-li účelem návštěvy i vyšetření a stěr z povrchu sliznice děložního čípku (cytologie). Velmi důležité je i nemít před vyšetřením na gynekologii nechráněný pohlavní styk s ejakulací do pochvy.
Co vše zjistí gynekolog
Prohlídku u gynekologa by měla žena absolvovat každý rok, bez ohledu na to, zda je v aktivním reprodukčním věku nebo již po menopauze. Preventivní prohlídka slouží k zhodnocení zdravotního stavu vašich pohlavních orgánů, zjištění případných obtíží a včasnému odhalení závažnějších onemocnění, včetně rakoviny.
Jak dlouho roste polyp v děloze
Za rizikové faktory pro vznik karcinomu se pokládá polyp větší než 1cm, vícečetný výskyt, vilózní struktura a těžký stupeň cytologických a strukturálních nepravidelností. Maligní transformace adenomového polypu je pomalý proces, který probíhá během několika let (přibližně 8-10 let).
Jak se pozná rakovina dělohy
Nejčastějším příznakem nádorového onemocnění těla děložního je abnormální (postmenopauzální) krvácení různé intenzity – od slabého špinění až po silné krvácení. Délka trvání krvácení a jeho intenzita nemá souvislost s rozsahem nemoci. Dále se může dostavit hnisavý nebo krvavý výtok.
Co se děje s tělem po odstranění dělohy
Po operaci bývá zavedena krátkodobě drenáž dutiny břišní. Zhojení jizvy nastává zpravidla do 1 týdne. Odstranění přes pochvu (vaginálně) – probíhá obdobně, pochva je po operaci uzavřena jizvou. V průběhu několika pooperačních týdnů může docházet ke zmnoženému výtoku s příměsí krve.
Jak bolí zánět dělohy
Zánět dělohy se projevuje bolestí v podbřišku, krvácením mimo cyklus, někdy zvýšenou teplotou. Infekce se může přenést do dalších částí ženského pohlavního ústrojí, tj. na vejcovody. V tuto chvíli je nejvyšší čas na zahájení léčby antibiotiky.
Jak Gynekolog zjistí že už nejsem panna
Pokud již dívka není panna, pak vyšetření zahrnuje zavedení tzv. gynekologických zrcadel do pochvy a posouzení stavu děložního čípku pohledem, po němž následuje nebolestivý odběr cytologického vzorku. Jde o preventivní vyšetření, které chrání před rozvojem nádorového onemocnění děložního čípku.
Co se stane kdyz nejsem panna
to, zda jsi nebo nejsi panna, pozná spolehlivě jen lékař gynekolog při odborném vyšetření. Pokud bys v této věci chtěla mít jistotu, nezbude Ti nic jiného, než podstoupit gynekologické vyšetření.