Jak podpořit zdraví zubů
Pomáhá vláknina, vitamín D a častější čištění
Musíme si zuby častěji čistit, více chrup namáhat a především se zbavovat zubního plaku, v němž bují bakterie, které chemicky narušují sklovinu. Důležité je také zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme především v ovoci a zelenině.
Co dělat když mám díru v zubu
Co mám dělat, když mi praskne zub Prasknutí zubu může být bolestivé, jestliže je obnažen zubní nerv, který bývá velmi citlivý. Doporučuje se vypláchnout ústa vlažnou vodou, vyčistit postižené místo a v případě otoku přiložit studený obklad. Dále bez váhání navštívit svého zubního lékaře.
Co dělat když se mi drolí zuby
Pokud už zuby postihla rozsáhlejší ztráta skloviny, ošetření patří do rukou stomatologa. „Jestliže již dojde k erozím, ztrátám zubní skloviny většího stupně, je podle míry postižení zubu potřeba překrýt defekt bílou (fotokompozitní) výplní.
Jak zastavit zubní kaz
Z lékařského hlediska není možné zubní kaz vyléčit doma. Návštěvě zubaře se bohužel nevyhnete. A ani zubní lékař zubní kaz nevyléčí, dokáže ho „jen“ zastavit a zabránit jeho šíření. A to tak, že zubní kaz odvrtá a na postižené místo vloží výplň, která zabrání jeho dalšímu šíření.
Jaké vitamíny jsou dobré pro zuby
Vápník + Vitamin D – pro dobrý stav a kvalitu zubů je důležité pravidelné zásobování, jeho nedostatek může způsobovat například paradentózu. Vitamin D je potřebný pro správné vstřebávání vápníku. Vitaminy B (zejména B1 a B6) – přispívají ke snížení zubního kazu a pomáhají zmírňovat bolest po operacích zubů.
Co proti kazivosti zubů
Hlavní prevencí zubního kazu je vždy důsledná každodenní ústní hygiena. Zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, aby se dostal i k obtížně dostupným místům a k zadním zubům. Zubní pasta proti zubnímu kazu by měla vždy obsahovat fluoridy, které pomáhají posilovat zubní sklovinu.
Co vytáhne zánět ze zubu
SŮL A PEPŘ – antibakteriálně, protizánětlivě a anesteticky působí i směs soli a pepře. Smíchejte je a přidejte pár kapek vody tak, aby vznikla kašička. Natřete ji na bolavý zub – po pár minutách byste měli cítit úlevu. Můžete opakovat dle potřeby několikrát denně i několik dní.
Jak se starat o Vytrzeny zub
Zbývající zuby si můžete čistit kartáčkem ihned po extrakci zubu. Zuby si ale čistěte jemně a mimo odhalené zubní lůžko. Také se vyhněte nadměrnému vyplachování nebo kloktání, abyste nenarušili nově vytvořenou krevní sraženinu. Prvních pár dní je dobré používat kartáček s jemnými štětinkami.
Jak zastavit erozi zubu
Pokud se zubní eroze rozvinula příliš, zubní lékař může zub opravit pomocí korunky, kompozitních výplní nebo fazet, aby se poškození zakrylo. Neexistuje ovšem technologie, která by dokázala zubní sklovinu skutečně obnovit.
Proč se mi rychle kazí zuby
Důvodem, proč trpí naše zuby, jsou rafinované sacharidy, jež se v ústech přetváří na cukr. A právě cukr je zdrojem potravy pro bakterie v ústech. Mimo to přispívá ke vzniku zubního kazu kašovitá hmota, která se kousáním krekrů vytvoří a usazuje se na stoličkách a v mezizubních prostorech.
Kdy začne bolet kaz
Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, který leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit.
Jak vyživovat zuby
Pro zdravé zuby je důležitý vápník – skvělým zdrojem jsou mléko a mléčné výrobky, dále je jeho zdrojem mák, květák či brokolice nebo sezamová semínka a vlašské ořechy. Pro správné využití vápníku v organismu, ale potřebujeme i vitamín D a vitamín K. Sardinky jsou skvělým zdrojem vápníku i vitamínu D.
Jak obnovit dásně
V případě ústupu dásní vám může zubař doporučit konvenční terapii. Jedná se o dvofázový zákrok, který provádí zubař. V prvním kroku se odstraní plak a ztvrdlý zubní kámen nad linií dásně a pod ní (kde se zub setkává s dásní). Poté zubař provede kyretáž – vyhladí kořeny zubů, aby pomohl dásním se znovu k zubům připojit.
Jak zachránit zkažené zuby
O zub nemusíte přijít díky léčbě kořenových kanálků
Metoda spočívá v pečlivém odstranění infikované dřeně, cév a zasažených nervů. Do ošetřeného kanálku se následně aplikuje speciální léčivá vložka, která má za úkol zastavit potenciální zbytky infekce a podpořit přirozené léčivé procesy zubu.
Jak uklidnit zánět zubu
Není vhodné pokládat na zuby či tváře teplé obklady. Bolavé místo naopak chlaďte, jak to jen jde. Studené obklady znecitliví problém, alespoň na chvíli budete mít od boleti pokoj, zmírní taky otoky. Na bolavý chrup a podrážděné nervy vám může pomoci citron.
Jak se pozná zánět v zubu
Zánět zubní dřeně se projevuje silnou, pulzující bolestí, která je v mnoha případech těžko lokalizovatelná. Bolest graduje během noci a běžně dostupná analgetika často neúčinkují. Může vzniknout i hnisavý váček či jiné doprovodné symptomy v podobě silného otoku, horečky nebo bolesti hlavy.
Co nejíst po vytržení zubu
Co nedělat:Vyvarujte se velké fyzické námahy, kdy se vám zvedne krevní tlak a může se obnovit krvácení.Nechoďte do sauny.Nepijte horké nápoje.Nevyplachujte příliš.Nejezte tvrdé, křupavé nebo lepivé potraviny, které mohou poškodit krevní sraženinu.Nekuřte!Nepijte alkohol – dehydratuje sliznice.
Co po vytrhnutí zubu
Po vytržení zubu byste si měli na ráně ponechat sterilní tampón minimálně 15 min. Prvních 24 hodin můžete tlumit mírnou bolest, případně otok ledovými obklady, nebo léky proti bolesti. Nesmíte zapomínat na ústní hygienu, kde zejména poškozené místo ošetřovat velmi opatrně.
Jak zklidnit nervy v zubů
Studené obklady znecitliví problém, alespoň na chvíli budete mít od boleti pokoj, zmírní taky otoky. Na bolavý chrup a podrážděné nervy vám může pomoci citron. Nakájejte celý citrus na plátky a obkládejte jimi postižené místo. Šťáva z čerstvého citronu působí nejlépe na dásňové problémy.
Jak zklidnit citlivé zuby
Jak zklidnit citlivé zubyVyměňte svůj zubní kartáček za co nejměkčí, a tím i co nejšetrnější.Zubní pasta na citlivé zuby a zubní pasta přímo na citlivé krčky zabere a od bolesti vám uleví okamžitě.Účinek zubní pasty na citlivé zuby podpořte speciálním gely s vyšším obsahem vápníku nebo fluoridů.
Po čem se nejvíc kazí zuby
Sladké a kyselé nápoje
Zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje mimo jiné i strava a její skladba. Velice škodlivé je působení cukru, protože cukr je vlastně lepkavý sacharid, který se hravě usadí ve všech koutech zubů a dutiny ústní. Nejhorší jsou nápoje typu cola, energetické nápoje a ovocné šťávy.
Co nejvíce ničí zuby
Obecně škodlivé je podle stomatologů zkrátka to, co obsahuje hodně sacharidů a má tendenci ulpívat na zubech, například pečivo, chipsy, karamely, turecký med a podobně. „Za prospěšné zubům považuji hlavně tvrdé sýry, ale i jiné mléčné výrobky, zeleninu, tvrdší druhy ovoce a neslazené nápoje," uvádí Lucie Hronková.
Jak si doma umrtvit zub
Hřebíček můžete opatrně kousat, ale tím si umrtvíte celou pusu. Pro případ bolesti jednoho zubu je lepší, když použijete hřebíčkový olej – lokálně, za pomoci vatové tyčinky. Nemáte-li ho k dispozici, rozemelte či rozdrťte v hmoždíři dva až tři hřebíčky, smíchejte je s pár kapkami oleje a místo kolem zubu potřete.
Jak rychle postupuje zubní kaz
Když se kaz neošetří včas, rozšiřuje se a postupně proniká hlouběji do zubu. Nakonec se může dostat až k nervu zubu a pokud ho infikuje, bývá nutné i ošetření kořenových kanálků. Kaz však nevzniká přes noc. Jde o proces, který trvá poměrně dlouho, obvykle v řádu několika měsíců.
Proč se kazí zuby zevnitř
Zubní kaz nemusí být vidět na povrchu, na povrchu může být pouze malý flíček, nicméně uvnitř zubu může být velké infekční ložisko. Zubní kaz není dědičný. Hlavní příčinou jeho vzniku je nedostatečná zubní hygiena mnohdy v kombinaci s nevhodnou stravou, bohatou na sacharidy.