Co nepatri do Bia?

Co nepatří do Bia

Co nepatří do popelnice na bioodpadmaso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže.mléčné výrobky.vajíčka, včetně skořápek.zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka)zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky.skořápky z ořechů, pecky z ovoce.
Archiv

Co se může dávat do bioodpadu

Co na druhou stranu do kompostu rozhodně nedávatplasty, sklo, kovy či kameny,chemicky ošetřené materiály (barvy, laky),sáčky z vysavače či jejich obsah,zbytky látek,kosti, odřezky masa a kůže (v kompostu není tak vysoká teplota, aby zničila původce chorob),stolní oleje a tuky,popel z uhlí a z cigaret,

Co patří do Biokontejneru

A co tedy lidé z letáčku zjistí Do speciálních nádob patří tráva, listí, seno, sláma, plevel ze zahrádek nebo parků, zbytky z ovoce a zeleniny či slupky z citrusových plodů.

Co s odpadem ze zahrady

Kompost je klasika, kompostér moderna

Nejjednodušším, nejlevnějším a nejstarším způsobem, jak nakládat s biologickým odpadem, je kompostování. Zřízení kompostu ovšem připadá v úvahu pouze v případě, že bydlíte v domě, který obklopuje větší zahrada.

Kam s biologickým odpadem

Kam mohu vyhazovat bioodpad Bioodpad můžete kompostovat na vlastní zahradě, společně se sousedy v komunitním kompostéru nebo i přímo v bytě. Pokud se na kompostování necítíte, o váš bioodpad se postará obec. Podle zákona o odpadech mají obce povinnost zajistit oddělený sběr bioodpadu a to minimálně od dubna do října.

Kam se zbytky z kuchyně

Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.

Jak si objednat popelnici na bioodpad

Zájemci mohou službu objednat prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webových stránkách http://www.psas.cz/index.cfm/sluzby-firmam/odpady/svoz-bioodpadu/uzavreni-smlouvy-online/. Další možností je telefonická objednávka na čísle 284 091 888.

Na co je černá popelnice

Černá plastová popelnice slouží pro sběr komunálního a průmyslového odpadu.

Kam s Listim ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Kam vyhodit skořápky od vajec

Do kompostu můžete také vyhodit odřezky z kuchyně – například slupky z brambor nebo kořenové zeleniny, skořápky z vajec (pokud nemáte slepice, které by je snědly), skořápky z ořechů nebo kávovou sedlinu.

Jak třídit bio odpad

Biologicky rozložitelné odpady se v ČR třídí obvykle do popelnic hnědé barvy. Hlavně v letních měsících se v některých obcích můžete setkat s velkoobjemovými kontejnery na trávu. Pokud se v hnědých popelnicích objevuje listí a tráva, je to v pořádku. Naopak kosti a zbytky masa do tohoto odpadu nepatří.

Jak se likviduje biologický odpad

Všechny zdravotnické odpady končí ve spalovnách, kde jsou spalovány při teplotách vyšších než 1000 stupňů Celsia. Další zdravotnické odpady, které představují zdravotní riziko, jako jsou odpady infekční, toxické, krevní vzorky, nepoužitá léčiva či jednorázové oděvy putují rovnou do krajským úřadem schválené spalovny.

Kam dát plynové kartuše

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Kdy končí svoz bioodpadu

Svoz bioodpadu probíhá do konce listopadu, nebo do prvního sněhu.

Jak získat BIOpopelnici

Pokud jste vlastník nemovitosti, vyplňte formulář na: https://bio.praha.eu/formular/ . Členové sdružení vlastníků, bytových družstev apod. se musejí nejdříve dohodnout. Jako běžný nájemník požádejte o objednání biopopelnice vlastníka objektu nebo osoby jednající za vlastníka.

Co nepatří do popelnice

Patří sem: popel, smetí, odpady z kuchyně, znečištěný papír, znečištěné plasty, atp. Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.

Kam vyvážet popel

Vždy se přesvědčte, zda je popel vkládaný do popelnice již vychladlý a zda se v něm nenacházejí částice s teplotou, schopné zapálit odpad. Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Co s jehličím na zahradě

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam patří staré pečivo

Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …

Jak doma skladovat bioodpad

Jak nejlépe skladovat odpad doma předtím, než jej vytřídíme do barevných kontejnerů, poradí článek ,,Třídění odpadu doma – jak na to ". Co se týká třídění bioodpadu, ten je vhodné třídit do samostatných nádob, které mohou stát volně např. na kuchyňské lince, nebo je můžeme schovat pod dřez.

Co je vysoce infekční odpad

Vysoké riziko vzniká především při nakládání s odpady infekčními, toxickými a s ostrými předměty. V této souvislosti se jedná o riziko bodného poranění o ostré předměty používané ve zdravotnictví (injekční jehly, čepele skalpelu, lancety, kanyly, střepy ampulí apod.).

Co s prazdnou plynovou bombou

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.