Co nesmí jíst agama?

Co mohou jíst agamy

Agama, je stejně jako většina ještěrů, hmyzožravec. Základ jejího jídelníčku tvoří cvrčci, sarančata, švábi, červi nebo zophobasi. V dospělosti agama nepohrdne ani holátkem nebo rostlinnou stravou.
Archiv

Co mají rádi agamy

Ze živočišné stravy má agama vousatá ráda především:cvrčky – domácí a banánový lze koupit ve zverimexu.sarančata – stěhovavé a všežravéčervy – hlavně larvy brouků potemníkůšváby.moučné červy.žížaly.kobylky.
Archiv

Proč se agama schovává

Teplotu v noci nechte spadnout na 19 – 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout. V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere.

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Jak donutit agamu jíst

Pokud zvíře odmítá potravu, zkusíme ho povzbudit roztokem hroznového cukru, který mu vpravíme do úst. Týdenní půst dospělé agamě neuškodí, naopak – pročistí si střeva. Pro příjem potravy je důležitá voda, zvíře odmítající potravu může být tedy dehydrované nebo to může být ovlivněno i nesprávnou teplotou v teráriu.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak dlouho svítit Agamě

Jak dlouho se má svítit agamě Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.

Jak poznat že je agama mrtvá

V případě, že "zimujeme" ve zhaslém teráriu a teploty jsou pokojové s mírným nočním poklesem, agamy spíše jen pospávají. Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod.

Jak poznat pohlaví u agamy vousaté

Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.

Jak svítit Agamě

Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR. Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.

Jak často svítit Agamě

Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.

Jak dlouho se dožívá agama vousatá

Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let. Délka je 40 – 60 cm s ocasem.

Jak si ochočit Agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak probudit agamu

Zazimujeme pouze jedince nad cca 350 gramů váhy. Před zazimováním zajistíme, aby se agama dostatečně napila a vyprázdnila. Velmi dobře na toto funguje vykoupání ve vlažné vodě po dobu cca 20 – 30 minut. Uděláme to večer, aby po vykoupání měla agama možnost si hned zalézt a usnout.