Co nezapomenout na turistiku?

Co sbalit na turistiku

Shrnutí důležitého vybavení na trek

Batoh Stan Spacák
Čelovka Lékárnička Nůž
Sluneční brýle Repelent Hodinky
Druhá vrstva Bunda Kalhoty
Kraťasy Pokrývka hlavy Ručník

12. 4. 2021
Archiv

Jak se vybavit do Tater

Pokud nevlastníte nepromokavou bundu, vždy si s sebou na túru berte pláštěnku i deštník (ten ovšem není vhodný do náročnějšího terénu). Dále náhradní ponožky, náhradní tričko, teplý svetr nebo mikinu, čepici, rukavice, popř. i šátek či šálu (vše zabalte nepromokavě do batohu).

Co si sbalit na prechod hor

Víkendový přechod hor – velikost batohu 35-55 lRučník.Kartáček na zuby.Zubní pasta.Hřeben.Balzám na rty.Toaletní papír.Univerzální prostředek na mytí těla, vlasů i nádobíRepelent – vybírejte z náramků, gelů nebo sprejů
Archiv

Co mít v batohu

Co byste měli mít v batohu vždy a pořádLékárnička. Hned na začátku upozorníme, že dvě náplasti, papírové kapesníky a placatka se slivovicí se za lékárničku nepovažují.Čelovka.Mobil.NůžZapalovačTejpka.Jedna tyčinka.Goráčovka.

Co si zabalit na 3 tydny

Lékárničkaslivovice.náplasti.léky na střevní potíže (Endiaron, Imodium, probiotika která v Asii preventivně užívám)kapky do očíParalen, Ibuprofen, Acylpyrin.antibiotika (kdyby náhodou)desinfekční sprej na rány (pozor na tekutiny, třeba je při bezpečnostní kontrole dát zvlášť a max. 100 ml.)běžně užívané léky.

Jak se připravit na túru

Před výšlapem se určitě pořádně vyspěte, najezte i napijte a snažte se nepřetěžovat své tělo nadměrnou sportovní aktivitou (či alkoholem apod.). Pokud si chcete túru opravdu užít, musíte mít dostatek sil, a to zajistíte právě klidovým režimem s dostatečným množstvím tekutin a kalorií v rámci předchozího dne.

Kdy nechodit do Tater

Hlavní sezóna je v Tatrých od 16. června do 31. října, mimo toto období je řada turistických tras úplně uzavřená, především kvůli ležícímu sněhu. Tyto uzavírky mohou přetrvávat i později do sezóny, aktuální uzavírky si vždy prohlédněte na webu TANAPu.

Jak se obléct do Tater v létě

I v létě se musí počítat s výraznou změnou počasí. Spodní prádlo a ponožky je dobré mít i záložní (určitě je propotíme nebo pro případ nějaké nehody). Čepici a rukavice bereme i na letní túry a zimě je také zálohujeme (slabší pro aktivní pohyb, membránové do špatného počasí).

V čem spát na Treku

Do spacího pytle doporučujeme používat vždy čisté oblečení – ideálně merino triko a merino spodky. Spodky se navíc dají používat i pro chůzi za chladnějšího počasí a stačí přes ně převléct lehké kraťasy aby se spodky neznečistili.

Co za jídlo na trek

Jídlo na trek by mělo být výživné, ale lehké. Z tohoto úhlu pohledu jsou výhodné sušené potraviny (ovoce, zelenina, maso atd.), potraviny bohaté na energii a živiny (ořechy, celozrnné obiloviny), a ty, které po zalití zvětší objem (např. polenta, kuskus, vločky, jáhly apod).

Jak sbalit karimatku

Karimatku upevněte svisle na bok krosny nebo ji připněte zvnějšku ke spodní části batohu. Nezapomínejte na rovnoměrné rozložení věcí z hlediska hmotnosti. Pokud krosna stojí na zemi, neměla by se převážit na jednu nebo druhou stranu. Co nejvíce věcí se snažte dát dovnitř krosny.

Co si zabalit do prirody

Výbava, kterou si nesmíte zapomenout do divočinyBatoh. Základní věcí, kterou při svých toulkách využijete, je batoh.Nůž Nůž, je pomocníkem do přírody za všechny prachy, bez něj se nejspíš neobejdete.KPZ.Spacák a karimatka.OblečeníBoty.Přístřešek, stan, celta.Jídlo a pití

Co si můžu zabalit do kufru do letadla

Můžete přepravovat potraviny (například obložené bagety, chleba, keksy, chipsy nebo instantní polévky), ale i látky tekuté povahy v objemu 100 ml nebo 100 gramů. Součet tekutin nesmí přesáhnout litr a všechny musí být uložené v uzavíratelném plastovém sáčku.

Jak ušetřit místo v kufru

Proto je nejlepší sbalit se co nejúsporněji. Ponožky srolujte a vložte do bot. Oblečení také srolujte. Rolujte po vojensku. Některé části oblečení je lepší poskládat, ale i to se dá udělat šikovně. Srolované nebo poskládané oblečení dávejte do kufru vertikálně, zepředu dozadu. Pořiďte si organizéry.

Jak začít s pěší turistikou

Turistika pro začátečníkyProzkoumejte turistické trasy. Na internetu můžete rychle objevit turistické stezky ve svém okolí.Začněte v malém.Připojte se k turistickému klubu.Používejte správné vybavení.Vyberte si správnou obuv.Co s sebou.Naučte se číst papírové mapy.Kontrolujte počasí.

Jak na dlouhý pochod

ZPRAVODAJNoste padnoucí, dobře prošlapané boty. Starost o nohy by měla začít ještě předtím, než vyrazíte na cestu.Správně svoje boty zavazujte.Před pochodem si ostříhejte nehty.Aplikujte prášek/krém/náplast.Nepodceňujte vliv ponožek.Ošetřujte nohy za pochodu.

Jaké boty do Tater

Horské boty na zimu by měly být především vybavené vysokým svrškem. Zatímco v létě, zejména na rovných stezkách, stačí nízké modely, v zimě vysoké modely budou chránit proti průniku sněhu dovnitř obuvi. Zateplené kotníkové trekové boty nám také poskytnou lepší ochranu před mrazem a větrem.

Jak se obléct na trek

Co se týče oblečení, obvykle nosím: nepromokavou bundu, mikinu či vestu, dvě až tři trika, dvoje kalhoty (doporučuji jedny s odepínacími nohavicemi), rukavice, šálu/nákrčník, čepici, návleky a podvlíkačky do zimy, ponožky a spodní prádlo dle délky cesty.

Co jíst bez lednice

Vhodné svačinky (na dva dny) bez ledničkyKnäckebroty,Zdravější sušenky.Energetické a proteinové tyčinky.Hummus a jiné rostlinné pomazánky.Oříšky a semínka.Jablka, banány, hrušky.Mrkve, cherry rajčata, malé okurky.Mléčné nápoje, kefírová mléka, acidofilní mléka.

Co uvařit na chatu

Připravili jsme proto přehled jídel, která nezaberou tolik času a budou zaručeně chutnat.Cuketové placky.Grilované kuře à la parrilla.Bramborový gulášHrnkový koláč s drobenkou a blumami.Jednoduchý losos na grilu.Hrníčková pomerančová bábovka.Salát z grilované zeleniny.

Kam dát spacák

Spacák je lépe dávat dovnitř, do spodní komory, i kvůli těžišti a vlhku. Na batoh raději dejte to, co potřebujete během tůry častěji-pláštěnka, lahev s vodou, ev. karimatka ( v nepromokavém obalu).

Jak správně nosit turistický batoh

Vyhněte se tedy otlačeným klíčním kostem, bolavým ramenům, poskakování batohu při cestě z kopce, odřeným bokům, odstátím od zad a nesrovnanému těžišti.Naplňte batoh.Uvolněte popruhy.Nastavte délku trupu.Zapněte bederní pás.Dotáhněte ramenní popruhy.Využijte balanční popruhy.Dolaďte bederní stabilizátor.

Co nezapomenout na dovolenou pod stan

Je ovšem několik věcí, které byste si měli s sebou v létě do kempu zabalit.Kraťasy a trika.Plavky.Klobouk nebo kšiltovka.Dlouhé kalhoty a mikina na večer.Dlouhé kalhoty na výlety do přírody.Ponožky (včetně teplých ponožek)Spodní prádlo.Nazouváky na přebíhání nebo žabky.

Kam dát nabíječku v letadle

Na palubu si s sebou vezměte všechny hodnotné a křehké předměty jako šperky, fotoaparát, elektronická zařízení (mobilní telefon, notebook), nabíječky a adaptéry. Tyto předměty budete muset spolu s balíčkem tekutin při kontrole vybalit. Proto je mějte zabalené a připravené úplně nahoře.

Jak si zabalit hygienu do letadla

Tekutiny, aerosoly a gely u nichž je objem omezen, mohou být přepravovány pouze v jednotlivých baleních o maximálním objemu 100 ml umístěných v jediném průhledném, opakovaně uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu sáčku 1 litr. Sáček poté musíte předložit k samostatné kontrole mimo kabinové zavazadlo.