Jaké jsou části opery
Opera je hudební forma, která vznikla kolem roku 1600, obsahuje tyto složky: overtura (předehra), recitativy (způsob zpěvu podobný mluvě, děj postupuje rychle dopředu), árie (= píseň, výraz citů a duševního stavu postav), ansámbly (vícehlasé árie), sbory, orchestrální čísla, baletní vložky.
Jak vzniká opera
Nejdříve zaznamenávám úplnou tektoniku, vynořují se některé hudební věci. Potom si skicuji celé dílo, řada věcí se vyjasní. Až s konkrétním materiálem přijde vlastní zapisování do not. V tom okamžiku už je ale opera vlastně skoro celá vymyšlena.
Kdo napsal 1 operu
První dílo obecně považované za operu byla La Dafne Jacopa Periho na libreto Ottavia Rinucciniho.
Co je to libreto
Libreto, scénický námět, je literární podklad hudebního uměleckého díla. Hudební dílo může být například opera, opereta, kantáta, muzikál nebo balet. Slovo libreto pochází z italštiny, kde znamená knížečka.
Jak se dělí opera
Z hlediska hudebního průběhu se rozlišují dva základní typy opery – opera číslová a prokomponovaná. Číslová opera obsahuje uzavřená čísla – árie, ansámbly, sbory, taneční čísla, která jsou spojena recitativy nebo mluveným slovem. V prokomponované opeře probíhá hudba v jednom proudu.
Co je to opera
Opera (z italského opera in musica, hudební dílo) je umělecká forma spojující dramatické divadelní představení s hudbou tak, že herci text (libreto) zcela či zčásti zpívají za instrumentálního doprovodu.
Co to je opereta
Opereta je hudebně-dramatický divadelní útvar zábavního rázu, v němž se střídá mluvené slovo se zpěvem. Jedná se vlastně o kombinaci klasické divadelní činohry s operou.
Jaký je rozdíl mezi operou a operetou
Opereta je ve své původní formě v podstatě lehčí a zábavnější opera (tzv. komická opera), jedná se o přímého předchůdce dnešního muzikálu, kterému je také nejvíce podobná. Operety bývají někdy považovány za méně hodnotný umělecký žánr, často s přídechem pokleslé, popřípadě i zastaralé, lidové zábavy.
Kdy vznikla opera
Opera vznikla koncem 16. století v prostředí italských dvorních slavností a již tehdy byla bohatá výprava a kostýmy a překvapivé scénické efekty významnou součástí překvapení.
Co je to Libretistka
Libreto mají vedle oper např. i operety, kantáty, muzikály nebo balet a pantomima. Autoru libreta se říká libretista.
Jak napsat libreto
Libreto musí obsahovat:
Sortiment zboží – jaké zboží budeme nabízet (potravinářské, textilní). Čas – datum, popřípadě hodina konání akce. Místo konání – přesné určení. Cílová skupina – pro koho je akce především určena (pro rybáře, pro kutily).
Kde vznikla opera
Opera vznikla kolem roku 1600 v Itálii v souvislosti s Florentskou cameratou. Prvním dílem považovaným za operu je Dafne Jakopa Periho (cca 1597). Hlavní znaky – opuštění vokální polyfonie, sólový zpěv s doprovodem generálního basu (doprovázená monodie).
Kdy vznikla opereta
Opereta vznikla v roce 1866, tedy v době, kdy se jako svébytný divadelní žánr formovala tzv. klasická vídeňská opereta, za jejíhož zakladatele je považován právě Franz von Suppé se svou operetní prvotinou Penzionát z roku 1860.
Kdo založil operetu
Jméno Jacques Offenbach zde reprezentuje vznik a zároveň dle některých soudů umělecký vrchol samotného operetního žánru. Jakmile Offenbach založil v Paříži v polovině 19. století vlastní divadelní společnost, intenzívně započal psaní vlastních komických mousiquettes, tedy drobných jevištních hudebních skladeb.
Jak se liší opera a opereta
Opereta je ve své původní formě v podstatě lehčí a zábavnější opera (tzv. komická opera), jedná se o přímého předchůdce dnešního muzikálu, kterému je také nejvíce podobná. Operety bývají někdy považovány za méně hodnotný umělecký žánr, často s přídechem pokleslé, popřípadě i zastaralé, lidové zábavy.
Co to je árie
Árie původně označovala v hudbě výraznou melodii, kterou obvykle, i když ne vždy, interpretoval zpěvák. V baroku byla instrumentální podoba árie (také zvaná air) běžnou součástí taneční suity. V současnosti je árie nejčastěji označením skladby pro jeden hlas s orchestrálním doprovodem.
Které opery napsal Bedřich Smetana
Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna, nedokončená opera Viola. Zapamatujte si alespoň Prodanou nevěstu a Libuši.
Co to je Smetana
Smetana je mléčný výrobek, jedná se o nejtučnější část mléka, která se usazuje na jeho povrchu. Smetana se získává sbíráním nebo odstřeďováním a v obchodě se prodává sladká nebo kysaná (v řadě jazyků se původně ruský výraz smetana užívá právě pro zakysanou smetanu). Obsahuje nejméně 10 % tuku.
Co do diety místo smetany
Čím nahradit smetanu či šlehačku Smetanu či šlehačku je možné nahradit jogurtem nebo sýry typu Lučina, žervé či taveným sýrem. Majonézu můžeme také nahradit jogurtem.
Co použít místo smetany na vaření
Jestliže nutně potřebujete smetanu, ale zrovna vám došla, smíchejte 200 m mléka s 80 ml rozpuštěného másla. Díky máslu získá mléko krásnou smetanovou konzistenci. Pokud nemáte doma ani máslo, můžete tuto surovinu v nejhorším případě nahradit i margarínem nebo olejem.
Jakou smetanu při Diete
"Při dietě doporučujeme nahradit nízkotučným nebo polotučným mlékem šlehačku a smetanu na vaření. Jako nápoj mléko ale nedoporučujeme, protože dodá zbytečné kalorie.
Čím nahradit smetanu při zapékání
Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.
Jak zdravě nahradit smetanu
Smetanu či šlehačku je možné nahradit jogurtem nebo sýry typu Lučina, žervé či taveným sýrem. Majonézu můžeme také nahradit jogurtem.
Čím se dá nahradit jogurt
Velký seznam náhrad: Když vám něco chybí Bílý jogurt: Zakysaná smetana, podmáslí, řecký jogurt (použijte ho o něco méně a dořeďte vodou, nutné to ale není), kokosový jogurt (veganský). Za 1 hrnek jogurtu lze použít i 3/4 hrnku mléka smíchaného se lžičkou citrónu nebo octa (tedy o něco méně než jogurtu).
Co použít místo smetany
Jestliže nutně potřebujete smetanu, ale zrovna vám došla, smíchejte 200 m mléka s 80 ml rozpuštěného másla. Díky máslu získá mléko krásnou smetanovou konzistenci. Pokud nemáte doma ani máslo, můžete tuto surovinu v nejhorším případě nahradit i margarínem nebo olejem.