Co dát vodní želvě do akvária
Běžně se pro vodní želvy používají i větší akvária do kterých lze vložit velký kámen, kořen či ostrůvek na který si mohou želvy pohodlně vylézt a odpočinout si. Mláďata lze chovat v nádrži o objemu cca. 45 litrů, ale dospělé jedince je vhodné chovat ve větší nádrži objemu zhruba 250 litrů.
Archiv
Jak casto se krmi vodní želvy
Živočišná strava
Malé želvy do 1 roku: živočišné krmivo každý den. Želvy 1–3 roky: dva dny v týdnu bez masa. Želvy od 3 let: maso každý druhý den. Starší želvy od 7 let: živočišné krmivo 2-3krát týdně
Archiv
Čím krmit želvy
Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou. Ovoce s vysokým obsahem cukrů raději omezte.
Jak přepravit vodní želvu
Vodní želvy se nikdy nepřepravují v pytlících s vodou. I když část života tráví plaváním ve vodě, kde hledají potravu, bez možnosti nadechnutí utonou. K jejich transportu se taktéž se používají plastové krabičky s proděravělým víkem. Na dno přepravky se umisťuje vlhký molitan, mech nebo vlhký hadřík.
Čím krmit vodní želvy
Vodní želvy se přirozeně krmí ve vodě, proto i mláďata neučíme nic jiného. Podávat můžete rybí maso, moučné červy nebo kobylky a mouchy. Vždy ale musí být velikostně vhodné pro aktuální velikost želvičky.
Jak dlouho se dožívají vodní želvy
V dospělosti dorůstá 10 – 25 cm a dožívá se 30 – 61 let, proto musíme koupi tohoto zvířete dobře zvážit.
Co nesmí jíst želva
Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.
Jak dlouho vydrží suchozemská želva bez jídla
Musíte za sebe najít náhradu, která se nebude bát zvířete, a dokáže se o želvu postarat, jako vy samy. Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět. Zástupce by měl vědět: Jak má o želvy pečovat (čím kdy a jak krmit).
Co se želvou o dovolené
Nejlepší varianta a zde nemusíme řešit prakticky nic. Pokud ve výběhu roste něco zeleného, co želva může v pohodě pojídat, můžeme bez obav vyrazit klidně na měsíční dovolenou. Želva si bude žít přirozeným životem dle nálady a počasí. Jediné, co hrozí za nebezpečí, je během dovolené příchod silnějších mrazů.
Jak dlouho může být vodní želva bez vody
✅ Jak dlouho vydrží želva nádherná bez vody Obecně vodní želvy vydrží bez vody v teplém a suchém prostředí přibližně 8 hodin.
Jak spí vodní želva
Velmi snášenlivý druh, jak vůči vlastnímu druhu, tak s želvami jiných druhů. V zimním období želva hybernuje (spí zimním spánkem) – buď na souši nebo ve vodě (dokonce i pdo ledem). Když je příliš horké nebo příliš suché období, kdy vysychá voda, želvy estivují (spí letním spánkem).
Jak často se krmí želva
Denně krmíme: vhodnější je ráno/dopoledne než večer, protože želva pro trávení potřebuje teplo. Želvu koupeme. Pokud má v teráriu přístup k vodě, stačí koupat přibližně 1x za 14 dní, kvůli očistě krunýře.
Jak dlouho vydrží vodní želva bez jídla
Vodní želvy:
Musíte za sebe najít náhradu, která se nebude bát zvířete, a dokáže se o želvu postarat, jako vy samy. Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět. Zástupce by měl vědět: Jak má o želvy pečovat (čím kdy a jak krmit).
Jaké ovoce může želva
Ovoce dáváme jen občas jako pamlsek kvůli vyššímu obsahu cukru. Vhodný je meloun, borůvky a jablka. Jako zpestření ocení květy lučních rostlin, přidávat můžeme také jemnější seno. Granulemi pro suchozemské želvy můžeme přikrmovat jednou za čas, nicméně pro želvu je nejvhodnější její přirozená potrava.
Jak želva pije
Přebytečnou vodu zadržují v análním vaku, z nějž ji čerpají v období opravdového nedostatku. Anální vak pak vyprazdňují nejčastěji za silnějšího deště, při páření nebo na svoji obranu. V případě žízně želvy ve volné přírodě buď v dešti chytají jednotlivé kapky do otevřené tlamy nebo vyhledávají louže, ze kterých pijí.
Jak poznam že želva umira
Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.
Jak se pozná spokojená želva
Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.
Jak přezimuje vodní želva
Podle počasí, obvykle však počátkem října, je přemístíme z venku do místnosti, kde je ještě několikrát vykoupeme ve vlažné vodě, čímž jim pomůžeme při vyprazdňování trávicí soustavy. Potom je koncem října zazimujeme. Optimální teplota pro přezimování želv by měla být od +4 do +7 st.
Jak poznat že želva umírá
Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.
Čím se živí vodní želva
V dospělosti, zhruba ve věku 3–5 let, jsou základem želví stravy ryby, krmné směsi, libové maso, drobní plži, cvrčci a červi, ale želva si už ráda smlsne i na rostlinné stravě – čínském zelí, pampeliškách, zelenině i ovoci. Rostlinná strava by měla tvořit zhruba 50 % jídelníčku dospělé želvy.
Jak se koupe želva
Želvu můžeme několikrát týdně vykoupat ve vlažné vodě, teplota cca 25 stupňů. Nutno podotknout, že pokud spí ve vlhkém substrátu a má možnost si v ubikaci vlézt celá do misky s vodou, není to úplně nutné. Na druhou stranu, želvě to neuškodí, většinou se hezky vyčistí a načerpá potřebnou vlhkost.
Co znamená když želva píská
Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.
Jak se pozná že má želva nedostatek vápníku
Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.
V čem zimovat želvu
Želvy musejí mít možnost se celé zahrabat. Jako substrát se osvědčily materiály, které dobře drží vlhkost, ale vzdorují plísni a hnilobě, například buničina, textilie, hoblovačky či bukové listí. To platí jak při zimování ve sklepě, tak v chladničce.
Jaký filtr pro vodní želvy
Nano Clean je velmi úsporný vnitřní filtr (pouze 1.7 W) vhodný pro malé nádrže s voními želvami a jinými akvaticky žijícími plazy či obojživelníky. Nano Clean filtruje max. 210 L/hod a je určen pro menší vodní plochy do objemu 25 L.