Co nesmí jíst želva
Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.
Co může jíst želva
Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou. Ovoce s vysokým obsahem cukrů raději omezte.
Jak dlouho se dožije želva
Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let. Mořské želvy se nedožívají tak pokročilého věku, ale jsou také velmi dlouho žijícími živočichy a ne jen nákupem "na několik let".
Jak poznat že je želva nemocná
Jak poznáme nemocnou želvu Je apatická, nepřijímá potravu, celé dny polehává pod výhřevnou lampou, změkl jí krunýř – zkrátka v případě, že zaznamenáte, že je něco jinak než normálně, doporučujeme vyhledat veterináře, specialistu na plazy.
Archiv
Jakou si pořídit želvu
Pro začátečníky je vhodná želva zelenavá Testudo hermanni boetgeri, maximálně 25 cm velká, vetšinou 12 a 15 cm. Jsou velmi přizpůsobivé. Želva vroubená Testudo margianta může dorůstat až 40 cm, má pěkný tvar a zbarvení, během života tmavne, až zčerná.
Jak často pije želva
Žerou v průběhu celého dne. Vodu měníme dle potřeby, každý den či obden. Většina evropských želv skoro každý den pije. Zhruba 1x týdně bychom měli do krmení přidávat také vápník (př.
Co je kloaka u želvy
Ano, je to kloaka čili vývod pohlavního, trávicího a vylučovacího ústrojí. Technicky vzato se jedná o pozadí, které želvy dokážou používat i takto nečekaným způsobem. Ovšem ani takovéto vychytávky přírody nemají neomezenou působnost.
Jaká je nejstarší želva
Želva Harriet (cca 1830 – 23. června 2006) byla samice želvy sloní (Geochelone nigra), podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarší želva světa. Z historických dokumentů se zdá být pravděpodobné, že Harriet v roce 1835 sebral jako pětileté mládě na Galapágách vědec Charles Darwin v rámci svého výzkumu evoluce.
Jak se pozná že má želva nedostatek vápníku
Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.
Jak poznam že želva umira
Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.
Jak se správně starat o želvu
Do terária umístíme dostatečně velké a stabilní úkryty. Na místě pro vyhřívání by teplota přes den měla dosahovat až 40 °C, želva však musí mít rovněž možnost ochladit se na místě s teplotou kolem 20 °C. Do rohu umístíme velkou mělkou misku s vodou, želvy z ní nejen pijí, ale občas se v ní i vykoupou.
Jak je rychlá želva
Želva je symbol pomalého zvířete, to však platí jen pro suchozemské druhy. Urazí průměrně 200- 500 m za hodinu. Naproti tomu mořské želvy jsou hbité-plavou rychlostí až 35 km/h .
Jakou teplotu má mít želva
Teplota v teráriu by se měla pohybovat v rozmezí 28 – 32 ˚C s nočním poklesem na 18 ˚C. Želvy by měly mít možnost vyhřívat se na teplém místě, kde teplota dosahuje 40 ˚C.
Proč se želvy zahrabávají
Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.
Jaká je největší želva na světě
ŽELVA SLONÍ SANTACRUZSKÁ: Je to největší suchozemská želva a (jako všechny obří želvy) jeden z nejdéle žijících živočichů: dožívá se více než 150 let.
Jak je velká želva
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Biotop | travnaté území (travnaté a křovinaté oblasti, mangrove, duny) |
Potrava | části rostlin (plody, byliny, listy, stonky, příležitostně bezobratlí a zdechliny) |
Rozměry | délka karapaxu 90-130 cm, hmotnost 150-250 kg |
Rozmnožování | Klade 9–25 vajec, inkubační doba trvá 8 měsíců. |
Jak uklidnit želvu
Pokud želvu koupete, vkládejte ji do vody velice pomalu. Buďte celou dobu její koupele poblíž, aby na vás viděla. Pomůže jí to se ve vodě uvolnit a uklidnit.
Co znamená když želva píská
Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.
Co koupit pro želvu
Suchozemské želvy jsou býložravci, nepohrdnou ale hmyzem, šneky či slimáky. 90 % stravy by mělo tvořit zelené krmení – pekingské zelí, listy a květy pampelišky, jitrocel, listy jahodníku a luční byliny.
Jak se pozná věk želvy
Vědci zjistili, že stáří mořských želv a možná i věk jejich pohlavní dospělosti mohou určit pomocí analýzy izotopů uhlíku, jejichž obsah v krunýřích želv ovlivnily testy jaderných zbraní za studené války. Krunýře želv přirůstají v viditelných tenkých vrstvách, které se podobají letokruhům stromů.
Jak dýchá želva pod vodou
Stejně jako všichni obratlovci, kteří opět zamířili do vody, se ani želvy nevzdaly dýchání vzdušného kyslíku, ale některé přesto došly dál než velryby: vodní želvy získávají další kyslík z vody pomocí takzvaných análních vaků, hustě protkaných krevními cévami.
Jak poznat že je želva spokojená
Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.
Kde žije želva nádherná
Želva nádherná pochází ze severní Ameriky, kde obývá téměř stojaté vody a přes den ráda pobývá na kmenech nebo kamenech vyčnívajících z řek, kde se vyhřívá nebo pobývá v hustém porostu na břehu.
Jak želvy slyší
I když se zdá, že želva postrádá snad všechny smysly, je to omyl. Má výborně vyvinutý čich, který ji spolehlivě dovede jak k potravě, tak k pohlavně žádoucímu partnerovi, a také zrak, především do dálky. Překvapivě želva i slyší, byť mnohem lépe rozeznává hlubší tóny, takže se vyplatí mluvit na ně hlubším hlasem.
Co je potřeba pro chov želvy
Želva potřebuje i prostor, kde se může schovat, proto jí v teráriu vytvořte bezpečnou skrýš z kamenů nebo kůry, dřevěný domek nebo použijte umělou jeskyni pro plazy. Želva ocení i kořeny nebo ploché kameny, o které si může brousit drápy. Do terária můžete také přidat hromádku sena.