Co produkuje dopamin?

Co zvyšuje dopamin

Je vhodné konzumovat potraviny, kterých je dopamin přirozenou součástí. Jsou to třeba banány, mandle, jablka, jogurty, vodní meloun, vejce, fazole, třešně nebo černý a zelený čaj. Neměli bychom zapomínat na potraviny bohaté na tyrosin – aminokyselinu ovlivňující hladiny dopaminu.

Co podporuje tvorbu dopaminu

Existuje celá řada potravin, které mohou zlepšit hladinu dopaminu: Banány, zelený a černý čaj, mandle, jablka, vodní meloun, jogurty, fazole, vejce nebo třesně.
Archiv

Jak přirozeně zvýšit dopamin

Pobyt na slunci – pomůže pomoci zvýšit hladiny dopaminu, neurotransmiteru, který je spojen s pocity štěstí a potěšení. Sluneční světlo ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus a může stimulovat výrobu dopaminu. Doplňky stravy, jako je vitamín D, hořčík či probiotika.
Archiv

Jak se produkuje dopamin

V lidském mozku přirozeně vzniká z molekuly známé jako L‑DOPA (někdy také jako levodopa), která se tvoří z aminokyselin L‑tyrosinu, resp. L‑fenylalaninu přijímaných ve stravě. Pro vlastní tvorbu dopaminu je nezbytný příjem fenylalaninu a tyrosinu, což jsou dvě aminokyseliny přirozeně se vyskytující v bílkovinách.
Archiv

Co vyvolava dopamin

Za dobrý pocit ze života je odpovědný dopamin

Tvoří se v mozku a je odpovědný za pocity pocity štěstí a radosti, reguluje křehkou rovnováhu systému „odměny a slasti“ v našem mozku. Dopamin tak zásadním způsobem ovlivňuje naše emoce a jejich projevy. Umožňuje nám hýbat se a motivuje nás k dosažení našich tužeb a snů.

Jak se projevuje nedostatek dopaminu

Začíná zvýšenou únavou, náchylností k infekcím, pocity ztuhlosti a tíhy v končetinách, zvýšeným sliněním, pocením a slzením. Posléze se přidává nejtypičtější příznak – třes. Postihuje pacienta, když je v klidu, zpočátku zasahuje jednu ruku, posléze obě, časem se přesouvá na oční víčka, dolní čelist a na nohy.

Co snižuje hladinu dopaminu

Abnormálně fungující dopaminové receptory hrají roli v duševním i fyzickém zdraví. Snížená hladina dopaminu se může vyskytnout u určitých neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, kdy nervové buňky odpovědné za produkci a uvolňování dopaminu umírají.

Co ničí dopamin

Bohužel dopamin se uvolňuje i po užití psychotropních látek a to v míře, která nám v mozku způsobí dopaminovou potopu, která když odezní nastupuje těžká deprese. Tím se narušuje homeostáza mozku a člověk se ocitá v začarovaném kruhu kdy k tomu, aby se dostal deprese potřebuje vyšší dávku drogy.

Kdy se uvolňuje dopamin

Hraje významnou roli v těle a má přímý dopad na náš centrální nervový systém. Dopamin se uvolňuje, když náš mozek čeká odměnu. Když si určitou aktivitu spojíme s potěšením, proto ke zvýšení hladiny dopaminu může stačit pouhé očekávání. Může to být určité jídlo, sex, nakupování nebo cokoli jiného, ​​co nás baví.