Co dělat ze švestek
Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.
Archiv
Co dělat s přebytkem švestek
Švestky vydrží i bez něj a dosladím je až při použití. Jsou vhodné do pečiva (na metýnky), do nákypů, do pájí a na koláče z křehkých těst.
Archiv
Co s velkou úrodou švestek
Do hrnce s teflonovým (nebo jiným nepřilnavým) dnem nalijeme ocet a přisypeme švestky. Vaříme 5-6 hodin na nízkém plameni, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu.
Archiv
Jak zpracovat švestky v troubě
Omyté švestky se nejdříve suší 3 hodiny na nejnižší teplotu při otevřených dvířkách. Pak se plody nechají zcela vychladnout a znovu se dají sušit do trouby při teplotě 60° Celsia na 3,5 hodiny. Pak se opět nechají vychladnout a dosuší se při teplotě 80° Celsia.
Jak konzervovat švestky
Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.
Co s Přezrálými švestkami
Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.
Jak nejlepe oloupat švestky
Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.
Jak se Zavařují švestky
V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.
Jak zpracovat úrodu švestek
Můžete z nich také připravit nádivku, omáčku, rozmanité speciality jako švestky nakládané v rumu. Dříve se nechaly pár dní na půdě a poté sušily v troubě. Dnes je mnohem častější použití sušiček, spolehlivé a komfortní. Sušení šťavnatých švestek může trvat i tři dny.
Jak zmrazit švestky
Také je možné tyto plody zamrazit. Opět je rozpulte, vypeckujte a položte na tácku do mrazáku. Když zmrznou, je možné je přendat do skladnější krabičky. Do pečení a vaření je však používejte ještě zmrzlé, jinak budou jako bláto.
Jak dlouho se Zavařují švestky
Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů. NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ: Rychlokvašky – dva návody na výrobu.
Co se sušenými švestkami
Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.
Jak uchovat švestky na zimu
První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.
Jak sterilizovat švestky
V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.
Jak dlouho sterilizovat švestky
Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.
Na co je dobrý švestkový kompot
Proti zácpě
Uleví obzvlášť švestkový, ale skvělé jsou i zavařené meruňky, jablka, hrušky nebo angrešt. Projímavě působí také kompotová šťáva. Ovoce ve sklenici raději vynechejte, pokud máte opačný problém a prohání vás průjem. I pokud už máte střevní potíže za sebou, zařazujte kompoty pozvolna.
Jak se dělá švestkový kompot
Postup přípravyŠvestky důkladně omyjeme a zbavíme pecek. Buď je necháme celé, nebo je rozkrojíme napůl.Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe.Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit.Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem.Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.
Jak zavařit švestky bez nálevu
Švestky prosypeme jednou lžící cukru a zalijeme jednou lžící horké vody. Okraje naplněných sklenic otřeme, uzavřeme víčky, dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 85 stupňů při této teplotě sterilujeme 35 minut (sklenice 0,7 – 0,9 l), 30 minut (sklenice 0,3 – 0,5 l).
Proč jíst švestky
Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.
Proč jíst sušené švestky
Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.
Jak jsou zdravé švestky
Švestku tvoří až z 85% voda, ale zbylých 15% však obsahuje velmi důležité látky, jako vitamíny, minerály, antioxidanty, pektiny, vlákninu či polysacharidy. Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích.
Jak se dělají povidla ze švestek
Pravá švestková povidla bez cukru
Vyrobíme je tak, že vypeckované švestky rozvaříme za nízké teploty. Změklé švestky propasírujeme nebo nameleme a směs dál pomalu prohříváme. Zahustí se odpařením tekutiny. Hotová jsou když za vařečkou zůstává brázda.
Na co jsou švestky
Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích. Také obsahuje vysoký podíl vitamínu H, který léčí kožní záněty a podporuje růst vlasů. Dále najdeme v této plodině i provitamín A a vitamín C.
Jak se dělá švestková marmeláda
Vypeckované švestky pomeleme na masovém strojku s větším kolečkem. Dáme do hrnce a vaříme dle postupu na Gelfixu, při vaření přidáme koření, cukr a vanilkový cukr. Dáme do skleniček a každou zalijeme trochou rumu. Uzavřeme, obrátíme na 5 minut dnem vzhůru a máme hotovo.
Jak se dělají povidla
Pravá švestková povidla bez cukru
Vyrobíme je tak, že vypeckované švestky rozvaříme za nízké teploty. Změklé švestky propasírujeme nebo nameleme a směs dál pomalu prohříváme. Zahustí se odpařením tekutiny. Hotová jsou když za vařečkou zůstává brázda.