Co se hodí k chobotnici?

Čím se živí chobotnice

Chobotnice velká loví potravu hlavně v noci. Živí se především kraby a humry, jakož i jinými korýši a měkkýši, menšími chobotnicemi a rybami. Potravu často konzumuje ve svém úkrytu, přičemž prázdné schránky a jiné nestrávené zbytky kořisti hromadí před vchodem.

Co umí chobotnice

Chobotnice žije na dně, a tak se obvykle přesunuje po svých chapadlech. Byly také pozorovány, jak za kraby vylézají na břeh. Umí taky plavat – pomalu se sune vodou, popohání se máváním záhybů mezi chapadly. V okamžicích nebezpečí dokáže velmi rychle utéct tak, že prudce vytlačí vodu ze své nálevky.

Jak nejlépe připravit chobotnici

Chobotnici také nedávejte ihned celou do vroucí vody, nejprve do ní třikrát ponořte jen chapadla, dokud se nezkroutí, teprve pak i hlavu. Předvaření se doporučuje i v případě, když chcete chobotnici grilovat. Lepší chuti dosáhnete, když ji budete pomalu vařit v zeleninovém vývaru, cca 90 minut.
Archiv

Jak se zabíjí chobotnice

Josh i díky své kariéře ví, že chobotnici obmotanou kolem tvé ruky nejlépe zabiješ vlastními zuby, když se jí zakousneš přímo do vrchní části těla mezi oči. Tam se nachází její mozek a když zneškodníš ten, zneškodníš i celé zvíře.

Jak je chytrá chobotnice

Umí používat nástroje, řešit složité hádanky a předvádět nejrůznější triky. Není proto náhodou, že jsou chobotnice často řazeny mezi nejchytřejší zástupce zvířecí říše. Jejich inteligence je ovšem poněkud zvláštní, když podle vědců jsou jejich chapadla schopna činit vlastní rozhodnutí, a to nezávisle na mozku.

Jak vidí chobotnice

Chobotnice slepou skvrnu nepotřebují. „Mají nervové vývody světločivných buněk umístěny zezadu. Tak, jak je to logičtější, takže jim signály nevedou dovnitř oka, ale dozadu,“ vysvětluje v Meteoru doc. Zdeněk Bochníček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Jak dlouho žijí chobotnice

Šance, že spatříte neobvykle vypadající mořské stvoření, je vyšší, než když najdete chobotnici ve volné přírodě. Důvody, proč chobotnice žijí tak dlouho, i když jejich délka života nedosahuje ani 10 let, jsou jejich konzistentní způsob reprodukce a jejich vrozený samotářský životní styl.

Kde má chobotnice oči

Chobotnice bez slepecké hole

„Mají nervové vývody světločivných buněk umístěny zezadu. Tak, jak je to logičtější, takže jim signály nevedou dovnitř oka, ale dozadu,“ vysvětluje v Meteoru doc. Zdeněk Bochníček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Jak dlouho se vaří chobotnice

Chobotnici vložte do vroucí vody a mírným varem vařte doměkka (trvá to od 40 do 60 minut). Až je hotová, slijte vodu, odkrojte jednotlivá chapadla a ta asi na hodinu vložte do marinády vzniklé prošleháváním balzamikového octa a olivového oleje (v poměru 1 díl octa a 2 díly oleje).

Čím dýchá chobotnice

Pohybují se třemi způsoby, buď vlněním ploutevního lemu nebo chapadel, nebo vytlačováním vody ze sifonu. Tento tryskový pohyb umožňuje některým menším druhům i vyskakovat nad hladinu. Dýchají žábrami.

Kde má chobotnice mozek

Toto úctyhodné množství je možné mimo jiné díky tomu, že chobotnice mají mozků hned několik, v každém chapadle jeden. Tyto mozky zajišťují zhruba 65 % mozkové činnosti, zbytek je v „centrálním“ mozku, který má chobotnice umístěný mezi očima.

Jak chobotnice mění barvu

Svou barvu i texturu mění chobotnice pomocí speciálních svalů, které jim umožňují napodobovat jiná zvířata nebo splynout se svým okolím. Dokáží odšroubovat víko sklenice zvenku i zevnitř a umí rozpoznávat jednoduché tvary. Jsou schopné interakce s dalšími druhy, možná dokonce vytvořit vztah.

Proč má chobotnice Tři srdce

Chobotnice mají tři srdce: hlavní srdce, které zajišťuje oběh krve celým tělem a dvě menší srdce, která pumpují krev každým ze dvou žaber. Při plavání chobotnice nepoužívají hlavní srdce, proto se rychle unaví a raději se přesouvají po dně pomocí chapadel.

Jak připravit chobotnici na pánvi

Chobotnici nakrájíme na menší kousky, cibuli na kolečka, česnek na plátky. Na pánvi rozpálíme olej, vložíme cibuli, mírně orestujeme. Přidáme chobotnici a česnek, osolíme, opepříme, přidáme špetku oregána, ztlumíme oheň a pomalu dusíme, až jsou kousky chobotnice měkké. Podáváme s bílým pečivem.

Jak spí chobotnice

Nejde si nevšimnout, že chobotnice při spánku působí neklidně a neustále mění barvy. Zářivě bílá, žlutá, temně modrá. Její kůže „hraje“ všemi možnými barvami a jejich odstíny. To, že chobotnice dokáže měnit barvu i strukturu své kůže, není nové zjištění.

Jak smažit chobotnici

Vysušené chobotnice(i) obalíme v hladké mouce, připraveném vajíčku a strouhance. Dále smažíme nejlépe na sádle do zlatova. Takto připravená chobotnice je chutná jen tak s namáčením do tatarské omáčky nebo bez, dle chuti, se zeleninou, s bramorem, hranolkami, příloha do salátu nebo jako předkrm pro společnost.

Jakou barvu má krev chobotnice

Chobotnice nejsou jen inteligentní, ale také vznešené, podobně jako šlechta mají doslova modrou krev. Jak je to možné V krvi hlavonožců je totiž jako přenašeč kyslíku přítomen modrý hemocyanin (podobně jako mají lidí v krvi červené barvivo hemoglobin).

Jak dlouho se smazi chobotnice

na rozpáleném oleji chobotnice osmažíme (asi 1 minutu). Podáváme s kolečky citronu.

Jak dlouho se dožívají chobotnice

Chobotnice rostou rychle, množí se rychle a dožívají se v průměru tří až pěti let.