Co davat do Biopopelnice
Co patří do popelnice na bioodpadzbytky ovoce a zeleniny, slupky (včetně citrusových plodů)čajové sáčky, kávová sedlina včetně papírových filtrůpapírové proložky od vajec.květiny (BEZ celofánu, šňůrky a květináče)tráva, plevel, drny se zeminou.košťály a celé rostliny, zbytky rostlin.listívětve keřů i stromů
Archiv
Co patří do Biokontejneru
A co tedy lidé z letáčku zjistí Do speciálních nádob patří tráva, listí, seno, sláma, plevel ze zahrádek nebo parků, zbytky z ovoce a zeleniny či slupky z citrusových plodů.
Jak třídit bio odpad
Biologicky rozložitelné odpady se v ČR třídí obvykle do popelnic hnědé barvy. Hlavně v letních měsících se v některých obcích můžete setkat s velkoobjemovými kontejnery na trávu. Pokud se v hnědých popelnicích objevuje listí a tráva, je to v pořádku. Naopak kosti a zbytky masa do tohoto odpadu nepatří.
Co s bioodpadem
Kam mohu vyhazovat bioodpad Bioodpad můžete kompostovat na vlastní zahradě, společně se sousedy v komunitním kompostéru nebo i přímo v bytě. Pokud se na kompostování necítíte, o váš bioodpad se postará obec. Podle zákona o odpadech mají obce povinnost zajistit oddělený sběr bioodpadu a to minimálně od dubna do října.
Jak si objednat popelnici na bioodpad
Zájemci mohou službu objednat prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webových stránkách http://www.psas.cz/index.cfm/sluzby-firmam/odpady/svoz-bioodpadu/uzavreni-smlouvy-online/. Další možností je telefonická objednávka na čísle 284 091 888.
Jak získat hnědou popelnici
Hnědá popelnice a jak ji zařídit Celý proces je jednoduchý. Nejdůležitější je, že o popelnici na rostlinný bioodpad si může zažádat pouze vlastník nemovitosti. Tím může být jednotlivec či sdružení (například SVJ).
Jak doma skladovat bioodpad
Jak nejlépe skladovat odpad doma předtím, než jej vytřídíme do barevných kontejnerů, poradí článek ,,Třídění odpadu doma – jak na to ". Co se týká třídění bioodpadu, ten je vhodné třídit do samostatných nádob, které mohou stát volně např. na kuchyňské lince, nebo je můžeme schovat pod dřez.
Co patří do kompostu a co ne
Co patří do kompostu
Bez obav můžete do kompostu přidat téměř všechny organické zbytky z kuchyně, zahrady i pastviny. Dřevnaté složky by přitom měly být co nejdrobnější, což zajistíte například zahradním štěpkovačem na větve stromů a keřů.
Jak se zbavit bioodpadu
Kompostejnery se vyvážejí jednou za 2 týdny, a to od 1. dubna do 30. listopadu, v zimě se zatím bioodpad neodváží, ale o rozšíření provozu na celý rok se již uvažuje. Bioodpad pak putuje do velkých kompostáren a kompost následně k zemědělcům v podobě ekologického hnojiva.
Kam sypat popel
Do směsného komunálního odpadu samozřejmě patří. Vždyť i slova „popelnice“ a popeláři“ vznikla tak, že dříve se z domácností svážel především popel. Ale vždy popel náležitě vychladlý. V této souvislosti připomínáme hlavní bezpečnostní zásadu – nedostatečně vychladlý popel nepatří do žádné nádoby na odpad!
Kdy končí svoz bioodpadu
Svoz bioodpadu probíhá do konce listopadu, nebo do prvního sněhu.
Jak casto se vyvazi bioodpad
Biologicky rozložitelný odpad se v roce 2021 vyváží v sudé týdny, směsný komunální odpad v liché týdny (viz měsíční harmonogram). Sběrné nádoby musí být v den vývozu přistaveny nejpozději v 6.00 hodin ráno.
Proč třídit bioodpad
1/ Proč třídit biodpad Protože nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Bioodpad je navíc jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách snadno kvalitně zrecyklovat a přeměnit na cenné organické hnojivo. Nevytříděný bioodpad skončí buď na skládce nebo ve spalovně.
Kam se zbytky z kuchyně
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Co nesmi na kompost
Co nepatří do kompostuzbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.
Jaké listí do kompostu
Založte listový kompost
K založení kompostu vám poslouží téměř jakékoliv spadané listí. Buď ním můžete přikrmit stávající kompost nebo založit nový. Nejprve vytvořte základ z větví nebo suchých částí rostlin, které položíte na dno. Poté střídejte vlhkou a suchou složku kompostu.
Co s odpadem ze zahrady
Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech.
Kam s větvemi
Do sběrného dvora patří:
nebezpečné odpady z domácností; pneumatiky; stavební a demoliční odpad (většinou v omezeném množství); ořezané větve, shrabané listí a další zelený odpad ze zahrádek.
Co lze hnojit popelem
Pro jaké rostliny je vhodný, pro které ne
Jelikož se výsadba okurek, paprik, rajčat a jiné zeleniny nezadržitelně blíží, využít jej můžete i pro tyto rostliny. Dále pak také pro hnojení ovocných stromů, malin, rybízu, jahod a pro mnohé okrasné rostliny. Využití má jistě bohaté.
Co nepatří do popelnice
Do popelnice nepatří:Plast.Nápojový karton.Papír.Sklo.Drobné kovy.Plechovky.Elektrospotřebiče.Stavební suť
Kam se sváží bioodpad
Co se děje s bioodpadem Bioodpad je svážen do kompostárny Radim, kde se dále zpracovává a je dále využit jako hnojivo.
Jak se zpracovává bioodpad
Vytvořený kompost se pak zpravidla používá ke hnojení městské zeleně nebo na polích. V bioplynové stanici vzniká bioplyn, který se využívá na výrobu tepla a energie nebo jako palivo, a digestát – skvělé hnojivo. Pokud se bioodpad sváží do bioplynové stanice, je možné do odpadových nádob vyhazovat i živočišné zbytky.
Kam vyhodit chleba
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Čím Prosypávat kompost
Co lze do kompostu vyhodit
Trávu a zelené listí – zelenou hmotu je dobré prosypávat mletým hašeným vápnem, aby se předešlo nepříjemnému zápachu při jejím kysání. V menším množství i piliny, třísky, dřevitá vlna apod.
Jak urychlit kompost
Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).