Co se nesmí na třešně
Už od malička nám vtloukali do hlavy, že na třešně se nesmíme za žádnou cenu napít vody, jinak nám bude špatně. S tímto legendárním strašákem to ale není tak žhavé. Pokud sníte nadměrnou porci syrových třešní a okamžitě ji zapijete velkou sklenicí vody, tak ano, bude vám zřejmě špatně.
Archiv
Proč se nesmí po třešních pít
Proč se opravdu po třešních nemá pít Problém spočívá v tom, že se tekutina v žaludku setká s ovocnými cukry, celé to začne kvasit a začnou se tvořit plyny. Pokud sníte dostatek třešní a vypijete dostatek vody, téměř jistě si pořídíte nepříjemnou bolest břicha (žaludku).
ArchivPodobné
Jak dlouho se nesmí pít po třešních
Třešně a pití se neslučují, na to si musíš dát pozor. Můj zákaz pití na třešně byl kupodivu vcelku mírný: po požití poslední třešničky stačilo vyčkat hodinu a směla jsem se napít. Hodina bez pití může být pro dítě bolestně dlouhá doba – zejména v případě, že ví, že nesmí pít.
Archiv
Co upéct s třešněmi
Jsou tak lahodné, že se ani nechce věřit, že nejsou smažené v oleji.Brownies s tvarohem a třešněmi.Jednoduchý koláč ČERNOŠKO s třešněmi.Hrnkový makový koláč s třešněmi.Fantastický kefírový koláček s třešněmi.Bublanina s třešněmi.Strouhaný jogurtový koláč s třešněmi.Naše nejoblíbenější bublanina s třešněmi.
Proč po třešních bolí břicho
Třešně mají navíc tendenci bobtnat, zvětší objem ve střevech,“ popisuje praktický lékař Jan Jelínek. „Může to způsobit (a velmi často i působí) bolest břicha a průjem. Třešně jsou sladká voda a sladká voda velmi snadno kvasí,“ vysvětluje. Podobné případy bolení břicha po třešních nejsou ojedinělé.
Jak jíst třešně
Jsou totiž nejen lahodné, ale také prospívají vašemu zdraví a kráse. Třešně mají různý tvar i chuť. Jsou ideální ke konzumaci v syrovém stavu, ale skvěle chutnají ve smoothie, koláčích či osvěžujících letních nápojích. Řadí se mezi nejzdravější ovoce vůbec!
Kdy pít po třešních
Nepij po třešních
Nejen třešně, ale i jiné peckoviny jsou velmi náchylné na rychlé kvašení při styku s vodou. Je to individuální, někomu nemusí zapití třešní udělat nic, druhého skolí. Ale raději si po větších porcích nechte časový odstup. Každopádně se však vyvarujte zapíjení mlékem.
Jak spotřebovat třešně
Třešně mají mnohostranné využití zpracování na mošty, kompoty, džemy (kombinujeme je s rybízem nebo angreštem, které dodají potřebný pektin), vína i destiláty. Hodí se i k sušení. Čerstvé plody se uplatní v moučnících (bublaniny, koláče, záviny, …) nebo sladkých jídlech (studené polévky, knedlíky, nákypy apod.).
Jak udělat džem z třešní
Třešně omyjeme, odstopkujeme, vypeckujeme a nahrubo rozmixujeme. Směs na přípravu marmelád promícháme se dvěma lžícemi cukru a povaříme ho s třešněmi jednu až dvě minuty. Až marmeláda zrosolovatí, přelijeme do sklenic, uzavřeme víčkem a otočíme dnem vzhůru.
Proč jíst třešně
Třešně obsahují vápník, železo, jód i draslík. Dalšími výživovými benefity je přítomnost cenné rozpustné i nerozpustné vlákniny a jedinečných přírodních barviv (tzv. antokyany) s unikátními účinky na lidský organismus. Tato barviva považují odborníci za látky s obrovským léčebným potenciálem.
Jaké vitamíny jsou v třešních
Třešně
Látky obsažené v třešních | Na 100 g jedlé části |
---|---|
Vitamin B6 (mg) | 0,05 |
Vitamin C (mg) | 15 |
Vitamin E (mg) | 0,1 |
Kyselina listová (µg) | 52 |
Jak udělat třešňový sirup
PřípravaTřešně vložíme do hrnce a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a asi 8 minut povaříme.Druhý den scedíme přes sítko. Sirup přivedeme k varu a 5 minut povaříme.Láhve uzavřeme pečlivě víčkem a asi na 20 minut je dáme naležato.Třešňový sirup je výborný do domácích limonád a čajů.
Co přidat do třešňové marmelády
Jediné, co potřebujete, jsou třešně a trocha cukru. Marmeláda skvěle chutná na chlebu s máslem, v jogurtu, na lívancích a palačinkách nebo jen tak na lžičce. Tento recept nepočítá s klasickým zavařením, ale vystačíme si jen s nalitím horkého obsahu do skleničky a otočením.
Jak se Zavařují třešně
Třešně zbavíme stopek a propláchneme pod studenou tekoucí vodou. Naplníme do důkladně omytých sklenic a připravíme sladký nálev, kterým budeme třešně zalévat. Nálev: na 1 l vody dáme 300 g cukru a svaříme. Třešně zalijeme horkým nálevem, sklenicím pečlivě otřeme hrdla a uzavřeme víčkem a zavaříme.
Čím jsou prospěšné třešně
Při výčtu prospěšných látek v třešních začneme těmi, které způsobují jejich lákavé červené zbarvení. Jsou to antokyany ‒ silné antioxidanty, které pomáhají tělo zbavovat jedovatých látek, čistí tak krev, ledviny a játra, chrání před poškozením srdce a cévy a vůbec všechny buňky v těle.
Jak dlouho vydrží třešní
Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.
Jak využít Třešně
Třešně mají mnohostranné využití zpracování na mošty, kompoty, džemy (kombinujeme je s rybízem nebo angreštem, které dodají potřebný pektin), vína i destiláty. Hodí se i k sušení. Čerstvé plody se uplatní v moučnících (bublaniny, koláče, záviny, …) nebo sladkých jídlech (studené polévky, knedlíky, nákypy apod.).
Jak se dělá třešňový likér
Postup přípravy
Třešně vypeckujte a nasypte je do větší láhve s víčkem. Přidejte cukr, vodku, vanilkový lusk, skořici, citronovou kůru a badyán. Promíchejte, uzavřete sklenici a nechte při pokojové teplotě stát 1 měsíc. Místo vodky můžete použít rum.
Jak dlouho nechat namočené třešně
Výsledkem tohoto fíglu je, že pokud v plodech nějací červi jsou, zaručeně vyplavou ven. V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny. Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není.
Co potřebuje třešeň
Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité.
Jak využít třešně
Využití v kuchyni
Připravují se z nich také kompoty, marmelády, džemy, džusy, šťávy, zmrzliny. Konzervují se nakládáním do cukru (kandované třešně), nakládáním do rumu a sušením. Další známým způsobem jejich využití je zpracování na destilát – třešňovici.
Co způsobuje Červivost třešní
Vrtule třešňová je malá moucha, jejíž larvy způsobují všeobecně známou červivost třešní a višní. Vnitřek napadených plodů měkne, hnědne a zejména za vlhkého počasí hnije. Jedná se o nejzávažnějšího a nejrozšířenějšího škůdce třešní. Často bývají napadeny téměř všechny plody.
Jak dlouho Zraji třešně
Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.
Co žere listy třešně
Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.
Jaký postřik na třešně
Je potřeba stromy ošetřit speciálními fungicidními přípravky 3 až 4 týdny po odkvětu a následně za 14 dní. Nejvhodnějším postřikem je roztok přípravku Baycor. BAYCOR je postřikový fungicid ve formě dispergovatelného prášku k ochraně jádrovin jako je višeň, třešeň nebo švestka.