Co se stane když dám kov do mikrovlnky
Kovové nádobí a alobal
Kov odráží mikrovlnné záření a může dojít k jiskření.
Archiv
Co se nesmí dávat do mikrovlnky
Nesmíte tam dát kovové nádobí, ale ani třeba kovovou lžičku nebo nějakou malou součást. Kvůli tomu by mikrovlnka mohla začít jiskřit a vedlo by to k jejímu poškození. Nesmíte na jídle nechat ani malý kousek hliníkové fólie. Funguje totiž jako zápalná šňůra, takže by se uvnitř trouby mohl objevit malý oheň.
Archiv
Jak poznat jestli muze krabicka do mikrovlnky
K vaření v mikrovlnné troubě se doporučují nádoby kulaté a oválné, spíše nízké a široké než vysoké a úzké. Čím širší je nádoba, tím větší je její povrch. Sklo: dobře propouští mikrovlny.
ArchivPodobné
Jak zničit mikrovlnku
Nalijte do misky vodu a přidejte několik plátků citronu. Vložte misku do mikrovlnné trouby a zahřívejte, dokud se voda nezačne vařit, zhruba tři až pět minut. Nechte pár minut působit. Poté stačí mikrovlnku vyčistit mokrým hadříkem a zbavíte se všech skvrn.
Proč nepoužívat mikrovlnnou troubu
Podle nejnovějších průzkumů vyzařují mikrovlnné trouby nebezpečné dávky radiace. I nové trouby vyzařují až 400 miliampérů radiace na jeden kilowatt čtvereční. Přitom už jen desetina z této dávky je pro člověka smrtelně nebezpečná.
Proč je mikrovlnka škodlivá
Mikrovlnné trouby produkují neionizující záření, které je podobné záření z vašeho mobilního telefonu – i když vlastně podstatně silnější. Nicméně světlo je také elektromagnetické záření, takže si buďte jistí, že ne všechny druhy elektromagnetického záření jsou škodlivé.
Proč se v mikrovlnce ohřeje talíř
Při zapnutí mikrovlnky se sice neohřívá sám talíř, protože neobsahuje vodu, ale voda z potravin na něj velmi intenzivně přenáší teplo. Proto je po ohřátí talíř vždy velmi horký. Pokud budeme ohřívat jídlo na velmi studeném talíři, dojde k tak náhlé změně teplot, že porcelán může snadno prasknout.
Co dělá mikrovlnka s jídlem
Běžné typy mikrovlnek mají příkon asi 1000 wattů střídavého proudu. Magnetronem generované mikrovlny bombardující jídlo nutí bipolární molekuly, aby ve snaze přizpůsobit se jejich frekvenci, rotovaly milióny krát za vteřinu. "Zmítání molekul přímo uvnitř jídla vyvolá třecí teplo, které ho vaří zevnitř.