Co se tezi na Karvinsku
OKD, a.s., (do 21. ledna 1991 Ostravsko-karvinské doly, akciová společnost) je těžební firma se sídlem v Karviné. Hlavní činností je těžba černého uhlí. OKD je od dubna 2018 vlastněná akciovou společností Prisko, jejíž jediným akcionářem je Ministerstvo financí ČR..
Co se těžilo v Ostravě
Před 20 lety skončila těžba uhlí na území Ostravy. Na Dole Odra hrála 30. června roku 1994 smuteční hudba a horníci měli nad posledním vozíkem s uhlím slzy v očích. V Ostravě tehdy zavládl smutek, historie dobývání černého uhlí se zde totiž psala více než dvě stovky let.
Kde se u nás těží uhlí
Lokality v Česku
Na území České republiky se černé uhlí vyskytuje, či vyskytovalo v několika oblastech, kde bylo později i těženo. Těmito oblastmi jsou plzeňsko-manětínská pánev, kladensko-slánská pánev, žacléřsko-svatoňovická pánev, ostravsko-karvinská pánev a rosicko-oslavanská pánev.
Kde se těží hnědé uhlí
„Hnědé uhlí se v současnosti v ČR těží pouze v severočeské pánvi a východní části pánve sokolovské. Celkové vytěžitelné zásoby hnědého uhlí jsou z téměř 84 procent v severočeské a zbylých 16 procent v sokolovské pánvi.
Kdo objevil uhlí v Ostrave
První, přesně lokalizovaný nález uhlí, byl hornímu úřadu v Kutné Hoře oznámen Janem Augustinem, klimkovickým mlynářem, a to v roce 1763. Uhlí bylo objeveno v údolí Burňa, v blízkosti místa, kde později stála koksovna dolu Trojice v Polské Ostravě (dnes Slezské Ostravě). Zpočátku se těžba rozvíjela velice pomalu.
Kdo objevil uhlí
Uhlí se někdy objevuje na zemském povrchu na svazích, nebo na březích řek. Tímto způsobem jej pravděpodobně objevili Číňané přibližně před 3 000 lety.
Jak funguje Dul
Šachtou sjíždí do dolu horníci, dopravuje se tudy všechen potřebný materiál a energie, vedou se potrubí a kabely a vyváží se tudy vytěžené uhlí. Od šachty se pak razí chodby potřebné pro vytěžení ložiska uhlí. Jedná se o chodby převážně vodorovné a bývají v několika slojích nad sebou.
Co to je uhlí
Uhlí (lidově či nářečně též uhel) je hnědá, černá nebo hnědo-černá hořlavá hornina. Získává se dolováním z povrchových nebo hlubinných dolů a používá se jako palivo. Uhlí je složeno především z uhlíku, vodíku a kyslíku, obsahuje však také další chemické prvky, především síru, a radioaktivní příměsi (uran a thorium).
Co je lepsi Endiaron nebo černé uhlí
V evropských zemích většinou způsobují průjmy viry a s těmi si neporadí živočišné uhlí, ale pomůže Endiaron. „Na dovolenou do našich zeměpisných šířek doporučuji Endiaron, který působí přímo ve střevě. Užívá se třikrát denně jedna tableta dospělým, třikrát denně půl tablety dětem od dvaceti do čtyřiceti kilogramů.
Kde se v ČR těží lignit
V Jihomoravském kraji v oblasti s těžbou ropy a zemního plynu se v menším těží i lignit (lignit je méně kvalitní druh hnědého uhlí). Je to jediné těžené ložisko lignitu v ČR. Ročně se vytěží 416 tisíc tun.
Jak hluboko je uhlí
Průměrná hloubka dobývání uhelných zásob na Ostravsku je cca 930 metrů od povrchu. Nejhlubší činná patra jsou na Dole Darkov v hloubce 885 m, Dole Karviná 930 m, Dole ČSM 1 080 metrů a Dole Paskov 1 120 metrů. Vůbec nejhlubší jámu má šachta Doubrava III 1 177 metrů.
Co se nejvíce těží v ČR
V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly.
Jak se vyrábí koks
Koks se vyrábí z nízko-popelnatých a nízkosirných koksovatelných druhů černých uhlí, ze kterých jsou v koksovacích komorách při procesu vysokoteplotní karbonizace bez přístupu vzduchu a teplotách nad 1 000 °C odstraněny prchavé složky. Koks z uhlí je šedý, tvrdý a pórovitý.
Jak hluboko se těží uhlí
Nejhlubší činná patra jsou na Dole Darkov v hloubce 885 m, Dole Karviná 930 m, Dole ČSM 1 080 metrů a Dole Paskov 1 120 metrů. Vůbec nejhlubší jámu má šachta Doubrava III 1 177 metrů. Po prohloubení Lazů až do hloubky 1400 metrů by se těžba mohla odvíjet na nových dvou až třech důlních patrech.
Co to je koks
Koks je pevný uhlíkatý zbytek odvozený z nízkopopelového, nízkosirného černého uhlí, ze kterého jsou odstraněny prchavé složky v peci s omezeným přístupem kyslíku při teplotách nad 1000 °C. Při tom vzniká také kamenouhelný dehet, čpavek, lehké oleje a koksárenský plyn.
Co je to antracit
Antracit je druh černého uhlí, který se vyznačuje nejnižším obsahem těkavých hořlavých látek (12 – 8 % hmotnosti), vysokým obsahem uhlíku (90-96 %, podle jiných zdrojů 92,1 % až 98 %.) a velkou výhřevností. Je to černé uhlí, které bylo vystaveno velkému tlaku a teplu.
Co je lepší IMODIUM nebo Endiaron
Každý lék je určen na jiný typ průjmu. Endiaron je tzv. střevní dezinficiens a volíme jej, pokud se jedná o infekční průjem. Imodium spolehlivě snižuje střevní peristaltiku a hodí se proto u silně vyčerpávajících průjmů, nicméně neřeší nijak samotnou příčinu (neodstraňuje toxiny ani neeliminuje patogeny).
Co je lepsi Smecta nebo Endiaron
Smecta se používá k léčbě akutního a chronického průjmu u dětí (včetně kojenců) a dospělých. Oblíbenou léčivou látkou oro léčbu infekčních průjmů je cloroxin (Endiaron), který nemá adekvátní náhradu. Tento přípravek přímo potlačuje patogenní mikroorganismy od kvasinek po bakterie (na viry nezabírá).
Na co se používá Lignite
Lignit – také označovaný jako hnědé uhlí, je nejméně kvalitní druh uhlí. Užívá se výhradně pro výrobu elektřiny, nebo výrobu technologického tepla. Leštěné bylo využíváno jako ozdobný kámen od doby železné. Je třetihorního původu, má v sobě přibližně 60 % uhlíku.
Které uhlí je nejkvalitnější a proč
Antracit – jde o nejkvalitnější uhlí, používá se na vytápění a k výrobě chemikálií. Obsahuje více než 90 % uhlíku.
Co je to nerostné bohatství
Nerostné bohatství znamená souhrn dosud nevytěžených, ale již známých a využitelných ložisek či zásob minerálů a hornin na nějakém území, nejčastěji určitého státu. Jak se nerostné suroviny z ložisek těží, jejich zásoby se vyčerpávají.
Kdy skončí těžba uhlí
Po vytěžení ekonomicky vytěžitelných zásob firma počítá s ukončením aktivní těžby uhlí ke konci roku 2022. Ještě v roce 1990 v dolech pracovalo přes 100 tisíc lidí, nyní jich zaměstnávají okolo 3500.
Jak se chová clovek na kokainu
Po požití se účinky dostavují během několika málo vteřin a trvají cca 30 až 40 minut. Po požití dochází k tělesné i duševní stimulaci, jsou zde pocity síly a nadřazenosti zvýšenému sebevědomí, zvýšení bdělosti, snížení či odstranění únavy a chuti k jídlu, kolísání nálad až podrážděnost.
Na co se používá koks
Koks se používá jako palivo a redukční činidlo ve vysoké peci při výrobě surového železa nebo v kuplovnách při výrobě litiny, pro výrobu izolačních materiálů a pro speciální metalurgii. Dále jako palivo při vytápění a technologická surovina při některých chemických a potravinářských výrobách.
Kde se v České republice těží uran
Po roce 2000 až do roku 2017 probíhala v Česku hlubinná těžba pouze v Dolní Rožínce (okres Žďár nad Sázavou), a to na dole Rožná. Důl byl otevřen v roce 1957, postupně byl prohlubován až na úroveň −1200 metrů a v posledních letech těžil z hloubky 1000–1100 metrů jako jediný uranový důl v Evropě.