Co si zabalit do Edinburghu?

Co zabalit do Skotska

Oblečení a obuv: protože je počasí ve Skotsku převážně chladnější, měli byste si do zavazadla zabalit především podzimní či jarní oblečení (mikinu, svetr, trička s dlouhým rukávem). Pokud cestujete v zimě, tak samozřejmě plně zimní oblečení, které vám jistě přijde vhod.
Archiv

Co s sebou do Edinburghu

Skotské počasí a nejnutnější vybavení

Především na pobřeží počítejte s větrem, mějte tedy s sebou kvalitní nepromokavou bundu, pořádné boty, čepici a šálu. Pro zahřátí je mimo skotské whisky dobrá termoska s čajem. Dalším nepřítelem na této dovolené budou místní tvorové zvaní midges.

Jak cestovat do Skotska

Ne, vízum do Skotska nepotřebujete. I když už Skotsko bohužel není součást EU, stále vám stačí jen pas. Pouze na občanku už jako turista cestovat nemůžete. S biometrickým pasem můžete jak v Praze, tak na skotském letišti využít automat a vyhnout se frontě.

Jak se domluvit ve Skotsku

Úředním jazykem Skotska je angličtina, proto je cestování po této zemi pro turisty velmi pohodlné. V méně turisticky zaměřených oblastech se hovoří také skotsky či gaelsky, oba tyto jazyky jsou jakousi kombinací angličtiny a němčiny.
Archiv

Jaké boty do Skotska

Pokud budou z kvalitního merina nebo se stříbrným vláknem, ani Vám během výletu nestihnou zasmrádnout. V podstatě to samé platí o celé Vaší výbavě. Asi největším problémem bývají boty. Mnoho návštěvníků „dojede“ na svou mylnou představu, že ve Skotsku budou stačit goretexové prošívané tenisky.

Co jíst ve Skotsku

Skotská kuchyněNárodní jídlo haggis obsahuje různé ovčí vnitřnosti.Skotská snídaně je opravdu vydatnáOvesná kaše odkazuje na pravou chuť Skotska.Hovězí steak Aberdeen Angus.Venison, neboli jelení maso.Oblíbenou rybou jsou uzení lososi.Uzená treska je místní delikatesou.Bramborová směs stovies s masem a cibulí

Kdy je nejlepší jet do Skotska

Začátkem srpna až po polovinu září je ve Skotsku doba vřesu, kdy jsou kopce zbarveny kvetoucím vřesem do nachova. Nicméně nejlepším měsícem k návštěvě je květen a červen. Dokonce i začátkem léta je počasí často chladné a vlhké. Budete potřebovat teplé vlněné oblečení a klobouk (raději lehký, snadno složitelný).

Jak dlouho se jede do Skotska

Fakta o Skotsku

Letět z Prahy můžete do Edinburghu a Glasgow, což je přibližně 1340 km letadlem za 2h. Po souši do Edinburghu je vzdálenost delší (1900 km). Autem počítejte čistého času minimálně 20 h.

Jakou menou se plati ve Skotsku

Britská libraSkotsko / MěnaLibra šterlinků, nebo též britská libra je zákonné platidlo Spojeného království. Oficiální ISO 4217 kód měny je GBP. Značka pro libru je £ a v angličtině se dává před sumu. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti, až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Wikipedie

Na co jsou Trailove boty

Boty typu Trail mají výraznější vzorek podešve pro lepší kontakt s povrchem v terénu. Mezipodešev je u tohoto typu obuvi většinou tenčí, aby byla noha co nejblíže u země, čímž zvyšuje stabilitu a běžec lépe cítí změny povrchu.

Jak mají sedet pohorky

Pata by měla v botě pevně sedět. Před prsty je stále mírný prostor, maximálně se prsty lehce dotýkají špičky boty. Pokud máte velmi úzké chodidlo, používejte speciální vložky do bot na upevnění chodidla.

Co je typické pro Skotsko

Skotsko oplývá množstvím zvěřiny, ryb, ovoce (hlavně lesních plodů) a zeleniny, které se hojně využívají v tradiční skotské kuchyni. Mnoho běžných skotských jídel je však bohatých na tuk, což přispívá k velkému množství srdečních chorob a obezitě v zemi. I přesto zažívá skotská kuchyně renesanci.

Co ochutnat ve Skotsku

Skotská kuchyněNárodní jídlo haggis obsahuje různé ovčí vnitřnosti.Skotská snídaně je opravdu vydatnáOvesná kaše odkazuje na pravou chuť Skotska.Hovězí steak Aberdeen Angus.Venison, neboli jelení maso.Oblíbenou rybou jsou uzení lososi.Uzená treska je místní delikatesou.Bramborová směs stovies s masem a cibulí

Jak dlouho trvá let do Edinburghu

Jak dlouho trvá let do destinace Edinburgh Lety z Prahy obvykle trvají přibližně 1h 57min.

Kdy je nejlepší jet do Edinburghu

Nejlepší měsíce, kdy můžete navštívit do Edinburghu, jsou Květen, červen, červenec, Srpen, Září a říjen. V průměru nejteplejší měsíce v Edinburgh jsou červen, červenec a Srpen, a nejchladnější měsíce jsou Leden a únor. Nejdeštivý měsíce v tomto městě jsou červen, červenec a Srpen.

Jak dlouho trva cesta do Edinburghu

Jak dlouho trvá let z Praha do Edinburgh 2 hodin/y a 26 minut/y je průměrná doba letu Praha – Edinburgh.

Jak platit kartou v Anglii

Ve Velké Británii je platba kartou naprosto běžná. Kartou lze zaplatit i jízdenku u řidiče autobusu nebo rychlé občerstvení ve stánku na ulici. V některých obchodech je dokonce platba kartou nutná, hotovost nepřijímají.

Co je menší než libra

Britská libra

Dnes se libra dělí na sto pencí a v oběhu můžeme nalézt mince o hodnotách 1p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, £ 1 a £ 2. Bankovky pak obíhají v hodnotách £ 5, £ 10, £ 20 a £ 50. Stolibrovou bankovku vydávají pouze skotské a severoirské banky.

V jakých botech běhat

Pokud s běháním začínáte, nebo hledáte boty na dlouhý běh, sáhněte po botách s vysokým tlumením. Pro rychlejší běh a lehčí běžce doporučujeme boty s tlumením středním. Nízké tlumení je pro závodní boty profíků s vypilovanou technikou. Došlap – běžecké boty dokáží správně podpořit vaše chodidlo podle stylu došlapu.

Jaké boty na Trail

"Boty La Sportiva Bushido jsou jasnou volbou na trail. Jako jejich výhodu vnímám vysoký komfort při běhu, stabilní podrážku a vyztuženou špičku, která zaručuje ochranu chodidla a tlumení nárazů. Výhodou je také propracované šněrování a antibakteriální vložka Ortholite."

Co znamená GTX boty

Re: GTX boty promokají

Význam tohoto slova je POCTA. Používáme ho tedy v případě, že chceme někomu složit poctu, nějakým způsobem ho ocenit. Toto slovo se často používá ve spojení vzdát/složit hold někomu. A abych nebyl úplně OT, já holt taky vzdávám hold včelímu vosku.

Jaké boty na dálkové pochody

Drtivá většina účastníků dálkových pochodů používá lehké trailové běžecké boty, na trhu je jich spousta. Pohory jsou moc těžké a každý krok potom vysiluje mnohem víc. Já používám fivefingers a mokasíny.

Kdy je nejlepší navštívit Skotsko

Začátkem srpna až po polovinu září je ve Skotsku doba vřesu, kdy jsou kopce zbarveny kvetoucím vřesem do nachova. Nicméně nejlepším měsícem k návštěvě je květen a červen. Dokonce i začátkem léta je počasí často chladné a vlhké. Budete potřebovat teplé vlněné oblečení a klobouk (raději lehký, snadno složitelný).

Jak dlouho se letí do Edinburghu

Jak dlouho trvá let na letiště Edinburgh Průměrná doba letu do destinace Edinburgh je 2 hodin/y a 26 minut/y.

Na co je třeba si dát pozor při platbě kartou

Osm věcí, na které si dát při placení kartou opravdu pozorPIN si prostě nikam nepište.Zkontrolujte bankomat, než do něj vložíte kartu.Zjistěte, zda kartou smíte platit na internetu.Nedávejte kartu z ruky ani na chvíli.Plaťte u důvěryhodných obchodníkůZkontrolujte limity na kartě