Co se Striha na jaře
Na jaře je také nejvhodnější doba k seříznutí trvalých bylinek, jako je rozmarýna, šalvěj, tymián nebo saturejka. Zdřevnatělé rostliny zkraťte nůžkami u báze o jednu až dvě třetiny.
Archiv
Kdy stříhat trvalky na jaře
Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.
Kdy stříhat stálezelené keře
Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.
Archiv
Co stříháme
Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.
Jaké trvalky sázet na jaře
Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy
Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.
Co pěstovat na jaře
Výborné jsou na pěstování v pařeništi ředkvičky, nebo raný salát, ale i mrkev či jarní cibulky. Platí, že kořenová zelenina se nepředpěstovává, seje se rovnou do pařeniště. Dále se můžete hned zjara pustit do předpěstování kedluben, květáku, ale i kapusty nebo zelí, rajčat, paprik či cuket.
Jak stříhat Třapatku
Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů. V době růstu a květu uvítají dostatek vláhy.
Kdy na jaře stříhat trávy
Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.
Čím stříhat keře
Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.
Jak správně stříhat keře
Pokud se Vám zdá keř již přerostlý a hustý, můžete provést silný zpětný řez, kterým zcela těsně při zemi odstraníte všechny výhony. Tím ho zmladíte a podpoříte růst mladých a nových výhonů, které můžete dále upravovat řezem. Provádí se od prosince do poloviny března.
Kdy stříhat růže na jaře
Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.
Kdy co stříhat
Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.
Kdy nejlépe sázet trvalky
Sázení na podzim
Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.
Co dát do truhlíku na jaře
Ideální rostliny do jarních truhlíkůPomněnky kvetou modře, bíle i růžově. Zdroj: Shutterstock.com / Mariola Anna S tulipán (Tulipa)modřenec (Muscari)ladoňka (Scilla)snědek (Ornithogalum balansae)sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis)primule (Primula)hyacint (Hyacinthus)krokus (Crocus)
Co se dělá na jaře na zahradě
Co se týká výsadby, je vhodná doba na zasazení maliníků a borůvčí, na konci března i jahodník. Zasejte semena paprik, rajčat a brokolice pro předpěstování sazenic. Na konci měsíce už můžete vysévat mrkev, petržel, raný salát, hrách, či kopr a ředkvičky do záhonu. Čas je už i na cibuli a česnek.
Kdy Presadit Trapatku
Na záhon se mladé rostliny vysazují v květnu, velmi brzy nasazují poupata a kvetení trvá až do zámrazu. Třapatky jsou též ideální k řezu, protože dlouho vydrží ve váze.
Kdy sazet Trapatku
Semínka pro předpěstování sazeniček vyséváme v březnu, zhruba za dva měsíce jsou rostlinky připravené k výsadbě na záhon. Sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na slunné místo do výživné, lehčí půdy.
Které trávy se Nestříhají
Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají.
Kdy se Zastřihává okrasná tráva
Okrasné trávy vypadají pěkně i během zimy, díky čemuž se využívají v celoročně atraktivních zahradách, a stříhají se proto až na jaře, kdy jim začínají rašit mladé listy. Pokud byste ale tento termín nedodrželi, můžete staré listy trav odstranit i později.
Kdy řezat dřeviny
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Jak ostříhat přerostlý živý plot
Chcete-li tedy prořezat přerostlý živý plot, měli byste to provádět nejlépe v době od listopadu do března. V tomto období rostlina nepřijímá žádné živiny a v podstatě spí. Je tak výrazně méně citlivá na hrubší zásahy. Přerostlý plot v této době můžete bez obav zkrátit i o polovinu.
Jak se starat o růže na jaře
Péče o růže na jaře
Růžím na jaře, když už nehrozí dlouhotrvající mrazy, odstraňte zimní kryty a nakopcování. Odstřihněte všechny suché, poškozené a polámané výhony i suché listy, ve kterých by se mohly ukrývat přezimování škůdci. Podle velikosti ponechávejte i počet výhonů. Střed by měl zůstat volný.
Jak stříhat pnoucí růže na jaře
Pnoucí růže typu climberu (velkokvětá pnoucí růže)U těchto růží odstraňte všechny staré větve, které buď odřízněte nad povrchem půdy, nebo na některé z níže položených oček. Ostatní větve zkraťte přibližně o jednu třetinu délky a vystříhejte všechny slabé větvičky.
Jakou zeminu na trvalky
humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.
Jak daleko od sebe trvalky
Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.