Co to je defibrilátor
Kardioverter-defibrilátor (ICD) je přístroj, který se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti. Na tu umírá ve vyspělých zemích okolo 1-2 % obyvatel. Většina z nich trpí srdečním onemocněním jako je ischemická choroba srdeční nebo různé formy kardiomyopatie.
Jaké jsou Defibrilovatelne rytmy
Defibrilovatelné srdeční rytmy jsou ventrikulární fibrilace a ventrikulární tachykardie.
Jak funguje AED
Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce.
Archiv
Co to je fibrilace komor
Fibrilace komor je jedna z nejnebezpečnějších arytmií a pacienta přímo ohrožuje na životě. Při fibrilaci komor dochází k úplné ztrátě rytmických a organizovaných stahů srdce. Srdeční svalovina se sice stahuje, ale naprosto chaoticky, takže srdce zcela ztrácí schopnost čerpat krev do těla.
Kdy se používá defibrilátor
Tyto přístroje se voperovávají pacientům s rizikem náhlé srdeční smrti, a to podobným způsobem jako pacemakery. Permanentně monitorují pacientovu srdeční činnost, a pokud detekují maligní arytmii, vyšlou výboj.
Kdo může použít defibrilátor
AED je určen zejména pro školené laiky – nezdravotníky. AED je počítačově řízený, spolehlivý a bezpečný, jeho obsluha je snadná, intuitivní, údržba minimální. Váží 2-3 kg – je lehký a mobilní. Používání AED doporučují postupy pro resuscitaci vydané ERC.
Co to je resuscitace
Kardiopulmonální (resp. kardiopulmocerebrální) resuscitace je soubor úkonů prováděných při zástavě základních životních funkcí – dechu a/nebo krevního oběhu. V případě, že je postižená osoba v bezvědomí, je důležité zkontrolovat, jestli dýchá a zda má hmatný puls. Cílem KPR je odvrácení klinické smrti.
Jak se pozná srdeční arytmie
V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.
Co spouští arytmií
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Jak vzniká srdeční arytmie
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Jak dlouho může trvat resuscitace
Kardiopulmonální resuscitaci lze ukončit:
V případě, že došlo k úspěšnému obnovení spontánní- ho oběhu; Pokud základní resuscitace, v trvání déle než 30 minut, či resuscitace rozšířená, trvající nejméně 20 minut, při přetrvávající asystolii nevedla k obnově známek života.
Co je to hands only
"Doporučení tzv. „hands only CPR“ (tedy stlačování hrudníku bez umělého dýchání) platí jen pro určitý typ srdečních zástav a pokud bychom jej důsledně dodržovali, mnozí z pacientů, které se nám podařilo vrátit do života, by nepřežili," vysvětluje ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.
Co delat kdyz clovek prestane dychat
Pokud postižený dýchá, otočte jej na záda a zakloňte mu hlavu, aby se uvolnily dýchací cesty. Otočte jej na bok pouze tehdy, když mu něco vytéká z úst (např. zvratky), nebo krvácí z nosu, úst či uší. V těchto případech zotavovací poloha na boku zabrání případnému dušení.
Co spouští arytmii
Nejčastější příčinou je ischemická choroba, mezi další patří vrozené vady srdce, onemocnění srdce a projevují se tak i jiné potíže, např. porucha štítné žlázy nebo nevyhovující hladiny hořčíku či draslíku v krvi.
Jak uklidnit arytmie
Jestli vás trápí arytmie, měl by vás vidět lékař. Nicméně toho v souvislosti s arytmiemi pro sebe můžete udělat hodně sami. Zásadní je vyhýbat se stresu, dostatečně odpočívat, posilovat srdeční sval pravidelnou fyzickou aktivitou a zaměřit se na živiny, které podporují dobrý stav srdce.
Jak poznam že mám arytmie
V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.
Co se stane po Zastave srdce
Srdeční komory se přestanou pravidelně stahovat a pouze se chvějí – fibrilují. Srdce přestane čerpat krev a důsledkem je rychlá ztráta vědomí, nehmatný pulz a následná zástava dýchání.
Jak dlouho se oživuje člověk
Standardně se pacienti oživují maximálně 45 minut. Jestli a o kolik čas prodlouží, je pak čistě na rozhodnutí lékaře. Ten pečlivě zvažuje pacientův věk, zdravotní stav a okolnosti.
Jak dlouho muze trvat resuscitace
Jako resuscitační čas označujeme dobu, po kterou jsou dané orgány schopné bez trvalého poškození vydržet bez dodávky kyslíku. Záleží na úrovni metabolismu, teplotě a ostatních faktorech vnějšího i vnitřního prostředí. Pro mozek se tento čas pohybuje při normální teplotě v rozmezí 4–6 minut.
Kdy se dělá resuscitace
Je nutné ji zahájit při poruše jedné ze tří základních životních funkcí (vědomí, dýchání, srdeční činnosti). Zatímco u dýchání a srdeční činnosti hodnotíme pouze zda je u postiženého zachována či nikoliv, u vědomí je nutné umět rozeznat dva stavy – mdlobu a bezvědomí.
Jak se pozna apnoe
Spánková apnoe je závažná porucha, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Hlavními příznaky jsou chrápání a nadměrná denní spavost.
Proč vzniká apnoe
Příčiny spánkové apnoe
Obstrukční spánková apnoe vzniká, když se během spánku příliš uvolní svaly v zadní části krku, které podporují měkké tkáně v orální oblasti – měkké patro, čípek, mandle, boční stěny hrdla a jazyk. Relaxace svalů způsobí, že se měkké tkáně zúží nebo uzavřou, čímž se zamezí dýchání.
Jak žít s arytmií
Jak se arytmie projevuje
Mezi hlavní příznaky patří především bušení srdce. Může se přidat pocit tlaku a bolesti na hrudi, závratě, točení hlavy, dušnost nebo nemožnost se dodechnout, někdy i krátká ztráta vědomí.
Co delat kdyz mi rychle bije srdce
Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že kromě bušení srdce pociťujete i bolest na hrudi, dušnost nebo závrať. Tyto příznaky totiž mohou signalizovat infarkt myokardu. Na lékaře se obraťte také tehdy, když vás bušení srdce trápí opakovaně.
Jak zklidnit tlukot srdce
Ojedinělé případy bušení srdce lze obvykle napravit změnou životního stylu (vyvarování se stresu, změna životosprávy apod.). Na arytmii se užívají léky (antiarytmika) nebo lze problém řešit odstraněním místa vzniku poruch srdečních rytmů tzv. katetrizační ablací.