Co to je egyptská bavlna?

Co je to Mako satén

Makosatén je ušlechtilejší verze klasického bavlněného saténu. Materiál s označením MAKO je vyroben z ušlechtilé 100% egyptské bavlny. Ta se od jiné bavlny liší hlavně větší délkou jednotlivých vláken bavlny, které jsou min 30 mm dlouhá a dosahují délky až 40 mm.

Co to je perkál

Perkál je dalším druhem prémiové bavlněné tkaniny. Je jedinečný v tom, že má velkou hustotu vláken, hustější než Renforcé. V podstatě to znamená, že zatímco skrz ostatní látky mohou pronikat drobné částečky, perkál je unikátní v tom, že skrz něho opravdu nic neprojde.

Co je to Renforcé

Renforcé znamená ve francouzštině „vyztužený“ a označuje se tím jeden ze standardních druhů tkaní bavlny. Bavlněné povlečení renforcé je vyrobené ze středně jemné, pevné a zároveň měkké látky. Z obou stran má hladký povrch a je velmi příjemná na dotyk.

Co je to Renforce

Renforcé znamená ve francouzštině „vyztužený“ a označuje se tím jeden ze standardních druhů tkaní bavlny. Bavlněné povlečení renforcé je vyrobené ze středně jemné, pevné a zároveň měkké látky. Z obou stran má hladký povrch a je velmi příjemná na dotyk.

Co to je flanel

Flanel je tkanina v keprové nebo plátnové vazbě, obvykle upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Flanely jsou poměrně lehké, hřejivé a příjemné, měkké na omak.

Co to je Perkál

Perkál patří mezi luxusní textilie ocení ho i náročnější zákazníci. Tkanina upravená česáním po jedné nebo obou stranách tak, aby vytvářela „chlupatý povrch“, je oblíbená v chladných zimních měsících. Povlečení je velmi příjemné na dotek a rádi se k němu přitulíte, když vám bude v noci zima.

Co je Perkalova bavlna

Bavlněný perkál, zvaný také prémiová bavlna, se vyrábí v plátnové vazbě, z velmi jemných přízí. Svými vlastnostmi se nejvíce podobá bavlněnému saténu. Vyznačuje se mimořádnou hebkostí a přirozeným matným leskem. Perkálová látka je pevná a má velmi hustou strukturu.

Jak vypadá flanel

Flanel je tkanina v keprové nebo plátnové vazbě, obvykle upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Flanely jsou poměrně lehké, hřejivé a příjemné, měkké na omak. Často se rozdělují na dvě skupiny: bavlněné a vlněné flanely, v obou skupinách mohou být přírodní vlákna také ve směsi s umělými materiály.

Jak prát flanel

Praní flanelového povlečení: Nejvyšší teplota je na 40 °C, jinak riskujete změny na barvě i struktuře prádla. Vysoké teploty, jak jsme si řekli, i při sušení, flanelu neprospívají. URČITĚ POUŽIJTE AVIVÁŽ a kvalitní PRACÍ GEL: Aviváž flanel miluje, protože si díky ní zachovává měkkost.

Jak prát egyptskou bavlnu

Bavlnu je možné prát na 30 – 60 °C (liší se podle výrobce a řiďte se pokyny přiloženými k šátku). Šátek není nutné po vyprání žehlit, ani nevyžaduje žádnou další speciální péči. Když šátek vyžehlíte, bude měkčí a poddajnější.

Jak Zmekcit deku

První pravidlo zní jednoduše, ale je to nejdůležitější – deku perte a čistětě co nejméně! Úplně to nemiluje, a navíc se umí vyčistit sama – stačí ji vyvětrat nebo protřepat za vlhkého počasí venku. To má deka moc ráda stejně jako ovečky.

Jak zjemnit povlečení

Ačkoliv hodně výrobců uvádí, že Vám použití aviváže ložní prádlo zjemní, za nás nepoužívat! Aviváž opravdu dodá povlečení jemnost a to proto, protože slepí bavlněná vlákna. Tyto slepená vlákna však ve finále pouze snižují savost a prodyšnost. Pokud chcete zjemnit povlečení, využijte k tomu žehlení.

Jak se pere Larisa

– materiál deky Larisy je 70% acryl + 20% bavlna + 10% polyester, – údržba jednoduchá, pereme při teplotě 30°C.

Jak sušit peřiny

Aby bylo prachové peří zase načechrané, stačí polštář nebo přikrývku několik hodin sušit v sušičce. Do bubnu můžete také přidat tenisový míček nebo míček přímo určený do sušičky. Náplň pak bude opět lehká a nadýchaná.

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.

Na jaké otáčky prát povlečení

Nastavte potřebnou teplotu v rozmezí 40 až 60°C a rychlost otáček 1 000 až 1 200 za minutu. Rychlost otáček nenastavujte nejvyšší, aby nedošlo k poškození vláken a tvaru povlečení.

Na co prát deku

Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.

Jak často prát deku

Z delší dobu neprané deky či lůžkoviny se stává oblíbené místo bakterií a mikrobů. To platí o to více, když do postele nebo pod deku pouštíte domácí mazlíčky. Mikroplyšovou deku byste proto měli prát průměrně jednou za 7-14 dní v době, kdy ji často používáte. Lázeň jí dopřejte také po zimní sezoně.

Jak často se mění peřiny

Nejen, že se díky tomu udržíte zdravé lůžko po delší dobu, ale také tím prodloužíte životnost peřiny. Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.

Jak casto menit peřinu

Proč by se měly peřiny a polštáře prát

Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.

Jak se pozná bavlna

Bavlna je rostlinný materiál tvořený cca z 90 % celulózou (pro srovnání: ve dřevu je cca 40–50 % celulózy). Bavlna je hořlavá podobně jako dřevo nebo papír, při spalování je podobně cítit a po dohoření z ní zbyde jemný šedý popílek. Tento test můžete použít v případě pochybností o složení materiálu.

Jak poznat len od bavlny

Len a bavlna

Podle zkoušky ohněm len a bavlnu od sebe nerozpoznáte, ale rozpoznáte je podle dalších charakteristik jako je měkkost, tuhost, chladivost atd.

Jak často by se mělo prát povlečení

Jak často povlečení prát První praní povlečení by mělo proběhnout okamžitě po zakoupení a před prvním použitím. Jednak předejdete případným vyrážkám nebo alergickým reakcím a také se díky praní povlečení provoní a změkne. Z hygienických důvodů se doporučuje prát a měnit povlečení každých 14 dní.

Jak často se má prát povlečení

Povlečení a ručníky byste měli prát alespoň jednou za týden.

Jak se pere deka

Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.