Co to je mys Dobré naděje?

Kde leží mys Dobré naděje

Mys Dobré naděje (anglicky Cape of Good Hope, afrikánsky Kaap die Goeie Hoop) je pevninský výběžek na Kapském poloostrově v Jižní Africe nedaleko Kapského Města.

Kdo doplul k Mysu Dobré naděje

Roku 1487 doplul Bartolomeo Diaz k Mysu Dobré Naděje a tím objevil nejjižnější bod Afriky. Plavby Portugalcům usnadňoval i řetězec obchodních stanic vybudovaných podél celého pobřeží Afriky, a v Rudém moři a Perském zálivu.

Kdo objevil Bouřlivý mys

Portugalec, plavil se v letech 1477–1478 kolem západní Afriky, objevil ústí řeky Kongo a jižní mys, který nazval Bouřlivý.

Jak se píše mys Dobré naděje

V případě trojslovných názvů se druhý výraz píše vždy s velkým písmenem, další podle toho, zda je to obecné, nebo vlastní jméno: mys Dobré naděje, ostrov Svatého Tomáše, ostrov Svaté Heleny.

Co to je mys

Mys je obvykle skalnatý výběžek pevniny do moře nebo oceánu, často bývá ze tří stran obklopen vodou.

Kdo žil v letech 1450 1500

Bartolomeu Dias, také Bartolomeo Diaz (asi 1450 – 29. května 1500 u mysu Dobré naděje), byl portugalský mořeplavec, který jako první obeplul mys Dobré naděje.

Jak zemřel Bartolomeo Diaz

Roku 1498 ke Kapverdám a roku 1500 jako účastník Cabralovy výpravy do Indie. Mys Dobré naděje se mu při ní stal osudným, neboť poblíž zahynul při potopení čtyř lodí ve strašlivé bouři.

Kdo obeplul Bouřlivý mys

Když mys Dobré naděje poprvé v roce 1488 obeplul mořeplavec Bartolomeo Diaz, nazval skalnatý výčnělek mysem Bouřlivým.

Jak se nazývá nejnižší bod Afriky

Střelkový mys
Wikimedia | © OpenStreetMap
Souřadnice 34°50′ j. š., 20°0′9″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na co nalákat myš

Při chytání do pasti použijte nejlépe chlebovou kůrku opečenou na slanině. Lze použít i jiné, aromatické lákadlo: ořech, sýr, nebo salám. Devět z deseti myší má rádo čokoládu, arašídové máslo a ovesné vločky. Návnadu můžete přivázat ke spouštěcímu mechanismu pasti zubní nití nebo rybářským vlascem.

Co proti myším

Krátkodobě mohou proti myším fungovat i pachové odpuzovače. Údajně tak působí listí z ořešáku, vratič, heřmánek, máta, terpentýn nebo přípravky proti molům.

Kdo obeplul jako první Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Kdo obeplul celý svět

Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.

Kdo se jako první dostal do Indie

V letech 1487 – 88 Bartolomeo Diaz dosáhl mysu Bouří (přejmenován na mys Dobré naděje). O deset let později (1497 – 98) Vasco da Gama doplul na Indické pobřeží (město Kalikut). Podařilo se mu navázat obchodní spojení (hlavní zájem byl o koření).

Kde je Strelkovy mys

Střelkový mys (anglicky Cape Agulhas, afrikánsky Kaap Agulhas) je mys, který je nejjižnějším místem afrického kontinentu (34° 49′ j. š.). Poledník, který jím prochází (téměř přesně 20° 00′ v. d.), představuje pomyslnou hranici mezi Atlantským a Indickým oceánem.

Jaké nemoci přenášejí myši

Myší trus a moč znamenají riziko nákazy zejména těmito nemocemi:leptospiróza.opičí neštovice.salmonelóza.hantavirový plicní syndrom.hemoragická (krvácivá) horečka.lymfocytární choriomeningitida.horečka lassa.

Jak humánně zabít myš

Detailní popis produktuElekronická past na krysy, potkany a myši je vícenásobná past která používá vysokonapěťový elektrický výboj k rychlému a humánnímu zabití hlodavcůVelmi snadné použití, stačí jen vložit návnadu, umístit k místu výskytu hlodavců, zapnout a po odchytu vyprázdnit past.

Co mají myši nejraději

Při chytání do pasti použijte nejlépe chlebovou kůrku opečenou na slanině. Lze použít i jiné, aromatické lákadlo: ořech, sýr, nebo salám. Devět z deseti myší má rádo čokoládu, arašídové máslo a ovesné vločky. Návnadu můžete přivázat ke spouštěcímu mechanismu pasti zubní nití nebo rybářským vlascem.

Kdo nejmladší obeplul svět

Dosud nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, byla o půl roku starší Australanka Jessica Watsonová, jež plavbu podnikla před dvěma roky. Dekkerová se na své více než 11 metrů dlouhé jachtě Guppy musela potýkat s týdny samoty a obavami z pirátů. Na lodi se také učila a psala domácí úkoly.

Jak dlouho trvala cesta kolem světa

Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.

Jak zemřel Magalhaes

V bitvě 27. dubna 1521 byl Magalhães na ostrově Mactan zabit domorodci vedenými náčelníkem jménem Lapu-Lapu.

Co udelal Vasco da Gama

Byl prvním Evropanem, který se dostal do Indie po moři (1498). Součet vzdáleností překonaných při první, průlomové plavbě učinil z této expedice nejdelší oceánskou plavbu, jakou kdy do té doby podnikl.

Jak si vyčistit myš

Čištění myši

Navlhčete hadřík, který nepouští vlákna, nebo vatový tampon vodou s trochou mýdla a jemně otřete vnější povrch myši, kolečko a optický snímač. Pro šedé myši doporučujeme podle potřeby vyčistit pomocí řešení isopropyl (IPA).

Jak poznat že je v domě myš

Poznáte je jednoduše díky tukovým značkám, které jsou tvořené z oleje a různých nečistot z kůže hlodavců a díky moči, která se vyskytuje podél stěn. Hlodavci obecně často močí, například myš je schopna zanechat až 3 tisíce kapek za pouhých 24 hodin. A pokud budete pozorní, po nocích vydávají hlodavci různé zvuky.

Co pije myš

Navíc musí mít myši k dispozici vždy dostatek pitné vody. Nejvhodnější pro tyto účely je speciální napáječka pro hlodavce. Pokud byste totiž vodu nalili do misky a tu postavili do obydlí pro malá zvířata, mohla by se rychle znečistit.