Co to je oliheň?

Jaký je rozdíl mezi olihní a sépie

Olihně nemají vápenitou schránku jako sépie, zachovalo se pouze průsvitné „chitinové pero“. Disponují 10 nezatažitelnými rameny a v noci loví různé korýše nebo ryby, chapadla dokážou rychle vymrštit a tak chytit svou kořist. Obvykle se, podobně jako sépie, dožívají 1 roku a po páření hynou.
Archiv

Jak jíst olihně

Rozprostřete chapadla a najděte mezi nimi zobák (ústa). Ukazovákem vytlačte zobák nahoru, oddělte ho a vyhoďte. Rozprostřete tělo a najděte kost. Nahmatejte její konec a opatrně ji vytáhněte, abyste ji nezlomili, a pak ji také vyhoďte.

Jak vypadá oliheň

Tělo olihně je dlouhé a válcovité, zakončené dvěma ploutvičkami trojúhelníkovitého až kosodélníkového tvaru. Kromě osmi kratších ramen mají na hlavě dvě delší chapadla s nápadně velkými středovými přísavkami, až čtyřikrát většími než přísavky okrajové. Tato chapadla jsou protažitelná a slouží k lovu potravy.

Jak se loví olihně

Způsob lovu

Olihně se chytají většinou z lodi. Do hloubky kolem 20 metrů rybáři vhazují několik centimetrů dlouhé umělé rybky s ocasem, který má cca 20 ostrých háčků, ty jsou uspořádány dokola většinou ve dvou řadách.

Jak vypadá sépie

Sépie obecná patří k desetiramenným hlavonožcům. Dosahuje délky až 30 cm. Má osm krátkých ramen vybavených čtyřmi řadami přísavek a dvě ramena dlouhá, která jsou zatažitelná a na kyjovitě rozšířených koncích nesou čtyři řady různě velkých přísavek. Tělo je zploštělé a kolem dokola obroubené ploutvovým lemem.

Jak se cisti sépie

Sépie obsahují malý váček s černou tekutinou, který pečlivě odřízneme. Kromě toho mají pod hlavou ještě další váček s tmavě žlutou tekutinou, kterou nalijeme do šálku. Sépie opláchneme, vykucháme, stáhneme kůži, odřízneme přísavky a znovu dobře omyjeme.

Jak dlouho vařit olihně

Doba vaření trvá přibližně 1-1,5 hodiny podle velikosti chobotnice, nesmí se ale přetáhnout, jinak by byla chobotnice příliš tvrdá.

Co to je kalamář

Olihně (Loligo vulgaris, angl. squid) zvané v gastronomii také kalamáry nebo krakatice jsou hlavonožci blízcí sépiím a zároveň menší příbuzní obrovských kalmarů a kratatic. Ve velkém množství žijí ve Středozemním moři, ale nacházejí se i v jiných mořích.

Kde žije sépie

Sépie obecná se nachází ve Středozemním moři a ve východním Atlantiku od Maroka po Norsko.

Kde žijí olihně

Vyskytuje se ve Středozemním moři včetně jeho okrajových moří a v západní části Atlantiku od Severního moře po Guinejský záliv (u pobřeží jižní Afriky žije Loligo reynaudi, o níž se vedou spory, zda je poddruhem olihně obecné nebo samostatným druhem).

Jak chytit chobotnici

Asi nejefektivnější způsobem lovu chobotnic je však zavěšování umělé nástrahy, většinou podobné krabům, které jsou opatřeny dvojháčkem, ta se odhazuje z lodi nebo ze břehu do vody, po dopadnutí na dno se pomalu přitahuje a občas na nástrahu chobotnice zaútočí. Vždyť je to predátor!

Jak se brani sépie při napadeni

Sépie obecná (Sepia officinalis)

Dovede měnit barvu, má sépiovou kost a je to noční živočich. Živí se převážně korýši. Při napadení se brání vypuštěním barviva.

Jak dlouho žije sépie

V rámci výzkumu, který naznačuje, že se živočich dožíval úctyhodného věku, vědci zkoumali izotopy uhlíku ze schránky Diplomoceras maximuma a našli v nich opakující se vzorec, který odráží uvolňování metanu. Díky následné analýze byli schopni určit, že tento pravěký druh sépie mohl žít až dvě století.

Čím se živí oliheň

Potravou olihní jsou ryby, korýši a mnohoštětinatci, běžně se vyskytuje kanibalismus. Jsou loveny žraloky a delfíny.

Jak jíst chobotnice

Většinou se servírují jen chapadla, výjimečně i hlava rozkrájená na malé kousky. Hlava v celku se dá využít do vývarů. Zvláštností při vaření je, že chobotnice se do vroucí vody nevkládá celá najednou. Vždy se ponoří jen kousek na pár vteřin a zase vyndá.

Kde ziji Kalamary

Ve velkém množství žijí ve Středozemním moři, ale nacházejí se i v jiných mořích. Vyhovují jim mělké pobřežní vody, občas se vyskytnou i v hloubkách až do 200 m. Tvoří výjimku mezi samotářsky žijícími hlavonožci, protože se shlukují do větších hejn.

Jak na Kalamary

Kalamáry lehce obalíme v mouce. V hluboké pánvi rozpálíme olej a kalamáry v něm osmažíme z obou stran, z každé asi na 5 minut. Dokřupava osmahnuté kalamáry přendáme na talíř a pokapeme česnekovo-petrželovým olejem. Podáváme s rukolou a dílkem citronu.

Jak jíst Sepii

Připravuje se jako příbuzný hlavonožec oliheň, ale sépie není třeba naklepávat. Malé sépie (do 20 cm) se celé smaží v oleji nebo se plní a krátce vaří. Z větších sépií se konzumují jen chapadla, blanšírují se, zbaví kůže a dusí. Sépie jsou draví mořští hlavonožci.

Jak se lovi sépie

Sépie tráví den zahrabaná v písku na dně, navečer začne být aktivní a vydává se na lov. Číhá vleže v písku, pak z něj vyklouzne a k vybrané kořisti (obvykle se živí menšími rybami nebo mlži) pomalu pluje pomocí vlnovitého pohybu ploutevního lemu.

Co to jsou kalamáry

Olihně (Loligo vulgaris, angl. squid) zvané v gastronomii také kalamáry nebo krakatice jsou hlavonožci blízcí sépiím a zároveň menší příbuzní obrovských kalmarů a kratatic. Ve velkém množství žijí ve Středozemním moři, ale nacházejí se i v jiných mořích.

Jak připravit olihně na grilu

Olihně můžeme na grilu lehce pomačkat, abychom z nich dostali přebytečnou vodu. Během grilování potíráme olihně čerstvou snítkou rozmarýnu, kterou namáčíme v olivovém oleji. Pečeme zvolna přibližně 15 – 20 minut, dokud olihně nezískají bronzovou barvu.

Co umí chobotnice

Chobotnice žije na dně, a tak se obvykle přesunuje po svých chapadlech. Byly také pozorovány, jak za kraby vylézají na břeh. Umí taky plavat – pomalu se sune vodou, popohání se máváním záhybů mezi chapadly. V okamžicích nebezpečí dokáže velmi rychle utéct tak, že prudce vytlačí vodu ze své nálevky.

Jak zabít chobotnici

Josh i díky své kariéře ví, že chobotnici obmotanou kolem tvé ruky nejlépe zabiješ vlastními zuby, když se jí zakousneš přímo do vrchní části těla mezi oči. Tam se nachází její mozek a když zneškodníš ten, zneškodníš i celé zvíře.

Jak se brání sépie při napadení

Sépie obecná (Sepia officinalis)

Dovede měnit barvu, má sépiovou kost a je to noční živočich. Živí se převážně korýši. Při napadení se brání vypuštěním barviva.

Proč se říká chobotnice

Jméno inteligentního hlavonožce, schopného měnit barvy a takřka se protáhnout uchem jehly se do češtiny dostalo ze srbochorvatského výrazu hobotnica. Slovo chobot v naší mateřštině zdomácnělo poté, co jej jako název sloního nosu přejal tvůrce českého přírodopisného názvosloví 19.