Co to je plž?

Kdo je to plž

Plži (Gastropoda), dříve též břichonožci, hovorově známi jako šneci a slimáci, jsou třída bezobratlých živočichů z kmene měkkýšů. Zástupci plžů se vyskytují ve sladkých vodách, v mořích i na souši. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Co patří mezi plže

hlemýžď slimák. páskovka. plovatka. okružák. bahenka živorodáušeň ostranka. homolice. zavinutec. rapana. kotoučškeble rybničná ústřice. slávka. srdcovka. hřebenatka. perlotvorka.chobotnice. sepie. sepiová kost. loděnka. amonit. kalmar.
Archiv

Jak vypadá plž

(Mezi zadožábré patří naši oblíbení nahožábří plži, jejichž žábry můžeme vidět zvenčí na konci těla a často připomínají střapec.) Tělo plžů se skládá ze svalnaté nohy určené k pohybu, útrobního vaku obsahujícího orgány a hlavy opatřené tykadly, na kterých jsou hmatové receptory a oči. Plži mají čich, ale nemají sluch.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi mlží a plži

Mlži jsou už čistě vodní živočichové, žijící ve sladké i slané vodě, a podobně jako plži mají i mlži vápenitou schránku. Jen s tím rozdílem, že u mlžů ji tvoří ne ulita, ale tzv. lastura. Ta je složena ze dvou částí, které samotného mlže uzavírají uvnitř.
Archiv

Co žerou plži

Plži si mezi sebou dokážou předávat informace o nejlepších zdrojích potravy, proto se soustřeďují ve velkém množství vždy na určitou atraktivní potravu – dozrávající jahody, brukvovitou zeleninu, saláty, některé druhy okrasných rostlin. Poškození rostlin bývá vstupní branou pro jejich infikování různými mikroorganismy.

Jak dýchá slimák

Dýchají plicními vaky, které jsou tvořené prokrvenou stěnou plášťové dutiny. Ta se otevírá na povrch těla dýchacím otvorem zvaným pneumostom, jehož umístění se liší u jednotlivých skupin nahých plžů, a proto může být vhodným rozlišovacím znakem.

Jak se rozmnožují plži

Plzáci jsou hermafrodité, ale dva jedinci se musí vzájemně oplodnit. Měkkýši se rozmnožují pohlavně. Jsou mezi nimi hermafrodité i gonochoristé. Škeble jsou za normálních podmínek odděleného pohlaví, ale za určitých podmínek se mohou měnit na oboupohlavné (hermafrodity).

Kde se vyskytují plži

Zástupci všech tříd měkkýšů žijí vždy v moři, ale někdy navíc vyhledávají i jiné biotopy. Některé druhy mlžů žijí ve sladkých vodách. Některé druhy plžů žijí ve slané vodě, některé ve sladké vodě a některé se přizpůsobily životu na souši.

Čím se živí plži

Vodní plži se živí vodními rostlinami a umožňují tak přístup bakteriím k rostlinným tkáním. Rostliny pak hnijí a jsou zdrojem žádané potravy. Bakteriemi se živí různé larvy hmyzu. Vodní plži se také živí sedimentujícími planktonními řasami (planktonní déšť).

Jak se zbavit plžů

Co na slimáky funguje

Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. Záhonky je možné chránit obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Co se stane když pes sní slimáka

Zvíře dokonce může zemřít na udušení. Příznaky onemocnění jsou vlhký chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nosu. Zvířata přitom vykašlávají larvy i vajíčka parazita. Plicní červivost nakaženého psa výrazně oslabuje a je tak náchylnější k virovým a bakteriálním infekcím.

Jak dlouho žije Plzák

Jsou aktivní hlavně v noci, přes den vylézají hlavně za vlhkého počasí. Plzáci se přemnoží hlavně během teplých podzimů. Délka života plzáků je 6 až 8 měsíců, někdy dokonce 12 měsíců.

Jak dýchají plži

Dýchací soustava

Vzduch vniká do plášťové dutiny pneumostomem. Předožábří plži dýchají pomocí pérovité žábry umístěné v plášťové dutině. U plicnatých plžů jsou plíce tvořeny dutinou plicní, což je přeměněná plášťová dutina. Vnitřní stěna je řasnatá nebo houbovitá, aby měly plíce větší povrch.

Co proti plžům

Mezi nejoblíbenější a zároveň nejúčinnější přípravky na hubení slimáků patří granule Ferramol a parazitické hlístice Nemaslug. Ferramol je přírodní přípravek proti slimákům, velmi účinný a zároveň šetrný k přírodě a zvířatům. Jeho aplikací do záhonu neotrávíte půdu v zahradě.

Jak vypadají vajíčka slimáků

Jak vypadají vajíčka slimáka. Vajíčka slimáků jsou malá, kulatá, a mají průsvitnou nebo bílou barvu. Slimáci a plzáci je kladou ve shlucích do hlíny.

Jak funguje jed na slimáky

Jed na slimáky Ferramol je velmi šetrný k přírodě: účinnou látkou je sloučenina železa a fosforu, která se vyskytuje i ve volné přírodě. – na vlhkém podkladu začnou granule přijímat vodu a nabobtnají, za sucha zase ztrácejí na objemu. Ani po několikrát opakovaném nabobtnání se granule nerozpadnou.

Jaký je rozdíl mezi Slimákem a plzákem

"Plzáky obecně poznáte podle dýchacího otvoru v přední části štítu. Naopak slimáci mají dýchací otvor umístěný v zadní části štítu a na hřbetní straně ocásku, tak se říká zadní části těla nahých plžů, mají kýl čili tenkou podlouhlou lištu.

Co vadi slimákům

Ačkoliv se může zdát, že slimáci jsou schopni sežrat opravdu vše, existují i byliny, které je odpudí. Vysaďte na okraje zeleninových a trvalkových záhonů rostliny s intenzivní vůní, jako jsou bergénie, kontryhel, řeřicha, šalvěj, pelyněk, levandule, rozmarýn nebo tymián.

Jak chutná slimák

„Jsou to speciálně posbíraní plži, kteří pojídali borůvky. Mají výraznou chuť i aroma. Také barva připomíná borůvky,“ pochvaluje si Věra Mičková z Bečev. „Chutná to jak gumoví medvídci,“ natahuje lahůdku mezi zuby zase sedmiletá Anička.

Kdy slimáci kladou vajíčka

Vajíčka jsou kladena od poloviny srpna do konce září (je-li nástup zimy opožděn, pak se může období snůšky protáhnout až do půli prosince), přičemž jeden plzák je schopen naklást až 230 vajíček.

Jak dlouho žije plzák

Jsou aktivní hlavně v noci, přes den vylézají hlavně za vlhkého počasí. Plzáci se přemnoží hlavně během teplých podzimů. Délka života plzáků je 6 až 8 měsíců, někdy dokonce 12 měsíců.

Co nesnáší slimáci

Existují rostliny, které slimáci nesnáší, například levandule, máta, rozmarýn, bazalka nebo šalvěj. Vysázením těchto rostlin okolo vaší zahrady můžete slimáky odradit.

Co nejí slimáci

Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny.

Co Nepřeleze slimák

Co na slimáky funguje

Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. Záhonky je možné chránit obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Kdo se živí slimáky

Kdo vám pomůže bojovat

Požírají je především ježci, ropuchy, skokani a střevlíci, ale pochutnají si na nich i rejsci, slepýši a někteří ptáci. Můžete jim například vytvořit v rohu zahrady jakýsi "přírodní koutek" z napadaného listí.