Co to je Pu?

Co je 100% polyuretan

Polyuretan (zkratka PU) je polymer hojně využívaný ve stavebnictví, při výrobě nábytku, obuvy a také oblečení a módních doplňků. V textilním průmyslu se používá buď 100% polyuretan nebo textilní materiál potažený vrstvou polyuretanu.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi eko kůži a koženkou

Zásadní rozdíl spočívá v tom, že koženka se nejčastěji vyrábí z tkaninového základu, na který se nanáší PVC vrstva. Eko kůži pak tvoří rovněž dvě vrstvy materiálů, ovšem vnější vrstva je polyuretanová, podklad je pak vyrobený z bavlny.

Co je to umělá kůže

Syntetická kůže je náhražka pravé kůže vyráběná z umělých materiálů. Tvoří ji látkový podklad, na který se nanáší vrstva netoxického polyuretanu.

Co je to ekologická kůže

Jde o velmi věrnou napodobeninu přírodní kůže, jednak svým vzhledem, tak i strukturou. Jedná se o dvouvrstvý materiál, vyrábí se nanášením polyuretanu na měkčený bavlněný úplet. Ekokůže je ekologická a má výtečné vlastnosti, v té nejlepší variantě je mikroporézní, oboustranně prodyšná a řeší tak nevýhodu koženek.

Co je PU materiál

Falešná kůže, imitace kůže, nebo i veganská kůže: všechny názvy znamenají totéž: PU (polyuretan), který má napodobovat kůži. Je to inovativní technologie a materiál, který vypadá a na dotek působí stejně jako kůže. Byl vyvinut na řešení všech problémů PU, které mají tendenci k vločkování a odlupování.

Co se vyrabi z polyuretanu

Polyuretany jsou lehké, pevné, pružné, otěruvzdorné. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro celou řadu výrobků. Polyuretany se dnes využívají především k izolaci budov (cca 30 %), při výrobě nábytku a matrací (cca 20 %), v automobilovém průmyslu (cca 15 %), pro výrobu barev a laků (cca 10 %) a mnoha dalších produktů.

Z jaké kůže se vyrábí bundy

Pravá kůže nejčastěji pochází z krav, prasat, ovcí a koz. Poté co se dokonale očistí a projde zpracováním (koželužským procesem), který z ní udělá odolný a příjemný materiál, se nazývá useň. Z usní se následně vyrábí finální produkty jako kožené bundy, boty, kabelky, opasky a další.

Jak poznám že jsou boty kožené

A jak to tedy poznáme Asi nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je jedná o pravou či umělou kůži je – podívat se na štítek. Pravé kožené výrobky hrdě nosí logo či štítek s touto informací. Pokud naopak najdete výrobek se štítkem „umělá kůže“ je velmi nepravděpodobné, že by se v tomto případě jednalo o kůži pravou.

Jak prát umelou kuzi

První zásadou je, nevystavovat jej dlouhodobě přímému slunečnímu UV záření a teplotám nad 25 stupňů Celsia. NIKDY nepoužívejte žádné chemické prostředky a impregnační přípravky určené na pravou kůži! Pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený slabém roztoku mýdla nebo tekutého pracího prášku s neutrálním pH.

Čím vyčistit eko kůži

Nejlepší způsob, jak ji odstranit, je nechat rozlitou tekutinu nasáknout do papírového ubrousku a následně eko kůži přetřít vlhkým hadříkem. Obdobným způsobem likvidujte i jiné nečistoty. Nepoužívejte vlhčené ubrousky, protože obsahují různé typy chemikálií a není jisté, jak budou s eko kůží reagovat.

Co je to vegan kůže

Veganská kůže může být označována také jako koženka či umělá kůže. Jedná se o materiál, který svým vzhledem napodobuje kůži. Nejčastěji se vyrábí z ropných produktů. Aby byl efekt pravé kůže co nejlepší, využívají se plastové polymery – polyuretan a polyvinylchlorid, a to právě pro jejich vrásčitou strukturu.

Co je imitace kůže

Falešná kůže, imitace kůže, nebo i veganská kůže: všechny názvy znamenají totéž: PU (polyuretan), který má napodobovat kůži. Je to inovativní technologie a materiál, který vypadá a na dotek působí stejně jako kůže. Byl vyvinut na řešení všech problémů PU, které mají tendenci k vločkování a odlupování.

Jak vypadá polyuretan

Polyuretany jsou lehké, pevné, pružné, otěruvzdorné. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro celou řadu výrobků. Polyuretany se dnes využívají především k izolaci budov (cca 30 %), při výrobě nábytku a matrací (cca 20 %), v automobilovém průmyslu (cca 15 %), pro výrobu barev a laků (cca 10 %) a mnoha dalších produktů.

Kam patří PUR pěna

Menší počet pytlů můžete vyhodit do směsného odpadu, větší množství pak patří na sběrný dvůr.

Jak poznat umělou kůži

Zkusit můžete také test vodou a ohněm. Podržte na 5–10 vteřin zapalovač u zkoumaného výrobku. Pravá kůže se zabarví, ale nebude zapáchat. Umělá kůže začne smrdět jako spálený plast.

Jak se pozná kožená bunda

Asi nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je jedná o pravou či umělou kůži je – podívat se na štítek. Pravé kožené výrobky hrdě nosí logo či štítek s touto informací. Pokud naopak najdete výrobek se štítkem „umělá kůže“ je velmi nepravděpodobné, že by se v tomto případě jednalo o kůži pravou.

Jak poznat kvalitní boty

Při výběru obuvi hledejte mezi botičkami ty s atestem zdravotní nezávadnosti. Boty, které úspěšně prošly certifikačním řízením a odpovídají požadavkům na ortopedickou a hygienickou nezávadnost a bezpečnost při používání, obdrží certifikát zdravotní nezávadnosti od České obuvnické asociace.

Jak zjistit pravost kůže

Asi nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je jedná o pravou či umělou kůži je – podívat se na štítek. Pravé kožené výrobky hrdě nosí logo či štítek s touto informací.

Jak vyčistit ovčí kůži

Klasická ovčí kůže se srstí 5 – 7 cm. Údržba: ovčí kožešinu pouze jednou za čas vykartáčujte vyčesávacím hřebenem nebo kartáčem, v žádném případě kožešinu neperte v pračce nebo nenamáčejte zadní stranu kožešiny. Kůži můžete vyklepat i ve sněhu, ale né v mokrém – nejlepší je prašan.

Jak změkčit ovčí kůži

Sádlo se moc nedoporučuje, lepší je lůj, ale já nejradši používám tekuté tuky. Po ruce doma bývá většinou spíš jedlý rostlinný olej. Taky se prodávají změkčující přípravky na kůži, např. Elaskon, který je v podstatě jen emulgovaný tuk (emulgovaný proto, aby se snáze vstřebal).

Jak změkčit umělou kůži

Někdy se stane, že kromě průběžné péče dojde k nutnosti čištění. Postup je stejný, ať už se jedná o koženku a eko kůži v automobilu, na křesle nebo na oblečení. Díky vysoké voděodolnosti lze jednoduše drtivou většinu nečistot setřít hadříkem, houbičkou na nádobí nebo papírovým ubrouskem.

Jak pečovat o eko kůži

Zásadní pravidlo údržby eko kůže je nepoužívat prostředky určené pro pravou kůži, především impregnační přípravky. Tím byste materiál nenávratně poškodili. Eko kůže je náchylná na přímý sluneční svit a vysoké teploty. Proto nábytek z tohoto materiálu raději neumisťujte přímo k topení.

Co to je koženka

Koženka je český název pro umělou (syntetickou) kůži. Koženka sice vypadá jako pravá kůže, ale jedná se prakticky o plast (polyuretan nebo PVC). Jako přednosti koženky můžeme označit voděodolnost a nižší cenu ve srovnání s pravou kůží.

Jak se vyrábí koženka

Výrobky z koženky se skládají ze dvou vrstev. První vrstva je většinou tkaná či netkaná textilie. Druhá vrstva je pak PVC, polyuretan, případně kombinace obou a ošetřuje se barvivem a voskem. Právě tato druhá vrstva po finální úpravě připomíná kůži.

Co je to za materiál PU

WINIW syntetická kůže z mikrovláken je nejkvalitnější umělá kůže, vypadá a cítí se jako kůže, má vynikající fyzikální a chemické vlastnosti, vynikající trvanlivost, dokonce lepší výkon než kůže. Jde o optimální kožený náhradní materiál a dokáže kůži dokonale nahradit.