Co to je sonografie?

Jak dlouho se čeká na sono

Potřebujete-li neakutní vyšetření ultrazvukem, mělo by podle vládního nařízení proběhnout do dvou týdnů. Mamografické vyšetření prsou by mělo být hotové do šesti týdnů, denzitometrické vyšetření kostí do 16 týdnů a výměna kyčelního kloubu při operaci do 52 týdnů.

Co dělat před vyšetřením Sono

Příprava na vyšetření:

Sonografie břicha se provádí nalačno. Nesnídejte tedy a nepijte ráno mléčné nápoje ani kávu. Napít se můžete vody, nebo ovocného či bylinkového čaje. Při vyšetření je výhodou mít alespoň trochu plný močový měchýř, je-li to tedy možné, snažte se těsně před vyšetřením nemočit.
Archiv

Jak dlouho trvá Sono

Vyšetření ultrazvukem

Vlastní vyšetření trvá od 15 do 45 min. podle vyšetřované lokalizace a požadavku odesílajícího lékaře.
Archiv

Jak probíhá Sono

Ultrazvukové vlnění je do těla pacienta vysíláno pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se odráží od tkání a orgánů a sondou je zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který lze sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje.
Archiv

Jak se připravit na sonografii

O přípravě by vás měl poučit odesílající lékař. V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná.

Co odhalí Sono jater

Co odhalí sonografie jater

Ultrazvukové vyšetření lékařům ukáže strukturu jater, ale také žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. Pokud máte jakékoliv problémy s danými orgány, neváhejte se na nás obrátit.

Jak se provadi Sono

Ultrazvukové vlnění je do těla pacienta vysíláno pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se odráží od tkání a orgánů a sondou je zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který lze sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje.

Co odhalí Sono

Sonografie břicha a žaludku (ultrazvuk, sono)

UZ břicha a střev zobrazí lékařům strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. Sonografické vyšetření navíc ukáže u žen gynekologické struktury, u mužů prostaty. Pokud máte jakékoliv problémy s danými orgány, neváhejte se na nás obrátit.

Co se dá zjistit sono břicha

Dokáží odhalit, jestli je pozorovaný útvar plný, dutý nebo obsahuje tekutinu. Vyšetření je široce dostupné a často se využívá při pátrání po příčině bolestí břicha, původu hmatných rezistencí nebo k vyloučení krvácení do břišní dutiny. Nejčastěji se používá k vyloučení či prokázání ledvinových nebo žlučníkových kamenů.

Jak se projevuje špatná funkce jater

Problémy s játry poznáme

Potíže s funkcí jater se mohou projevovat i bolestí a otokem břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, tmavě zbarvenou močí, světlou, nebo naopak krvavou či černou stolicí, chronickou únavou, nevolností nebo zvracením, nechutenstvím nebo tím, že se vaše kůže velmi snadno poškodí.

Jak se projevuje rakovina jater

Příznaky rakoviny jater

Objevuje se bolest břicha, zejména pod pravým žeberním obloukem, nechutenství a následný úbytek hmotnosti, žloutnutí kůže i očního bělma, únava a časté teploty, spojené se zimnicí. Jako vhodné preventivní opatření lze zmínit očkování proti hepatitidě a umírněnou konzumaci alkoholu.

Co Nejist před ultrazvukem

Jak se mám na vyšetření připravit O přípravě by vás měl poučit odesílající lékař. V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná.

Jak se připravit na sono močového měchýře

Pro zdárný průběh prohlídky existuje pouze jediná podmínka – totiž dostatečně naplněný močový měchýř. Obecně je tedy nutné před vyšetřením přibližně 2 hodiny nemočit a vypít 0,5–0,75 litru tekutin. Vhodné je i několik hodin před kontrolu lačnit, protože naplněné střevní kličky zhoršují kvalitu obrazu.

Kdy se dělá sono břicha

Lékař vám jej předepíše v případě, že má podezření na nemoc některého vnitřního orgánu ve vašem břiše. Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog.

Jak se připravit na vyšetření sono břicha

V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná. Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem.

Jak poznat že mám nemocne játra

Mezi příznaky onemocnění jater, kterých si snadno všimnete, patří žluté zabarvení kůže, ale i očního bělma. Kůže se také může ztenčovat a vlivem hromadících se toxinů je šupinatá a svědí. Mohou se objevit i hnědé skvrny na kůži, lidově jaterní skvrny.

Jak se poznají nemocná játra

Příznaky a projevy cirhózyChronická únava, nechutenstvíZvýšená krvácivost a tvorba podlitin.Trávicí obtíže jako nevolnost, zácpa, průjem.Otoky dolních končetin (chodidla, kotníky)Hubnutí, často výrazně horní a dolní končetiny.Svědění kůže.Zažloutnutí kůže a očního bělma.Tmavá moč

Jak se pozná bolest jater

Mezi typické příznaky, že s játry není něco v pořádku, se řadí následující. Pokud vás přece jen játra budou fyzicky bolet, poznáte to. Místo, kde bolí játra, je pod žebry. Jedná se především o tupou bolest vpravo pod žebry, případně na zádech pod lopatkami.

Co ukáže Sono močového měchýře

V urologii nám pomáhá nejčastěji při zjišťování tvaru, velikosti a struktury ledvin, močového měchýře, prostaty a varlat, a tak umožňuje diagnostikovat například kameny či nádory močových cest. Vyšetření je rychlé, nebolestivé, snadno zopakovatelné a pro pacienta nenáročné.

Co vše odhalí sono břicha

Co odhalí sonografie břicha a žaludku

UZ břicha a střev zobrazí lékařům strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. Sonografické vyšetření navíc ukáže u žen gynekologické struktury, u mužů prostaty. Pokud máte jakékoliv problémy s danými orgány, neváhejte se na nás obrátit.

Kde bolí játra

Místo, kde bolí játra, je pod žebry.

Jedná se především o tupou bolest vpravo pod žebry, případně na zádech pod lopatkami. Bolest jater vzniká vlivem zduření a tlaku v dutině břišní, proto je často obtížné ji dobře lokalizovat. Někdy můžete pozorovat i viditelný otok v místě jater.

Co je nejlepší na regeneraci jater

Na regeneraci jater se již tradičně používá Ostropestřec mariánský. Pokud vám nevyhovuje vaření čajů, můžete rovnou sáhnout po tabletách s výtažkem z této byliny. Přípravky se používají jako podpůrná léčba při chronický (nikoli akutních), toxických onemocněních nebo třeba při jaterní cirhóze.

Co způsobují špatná játra

Bez funkčních jater nelze přežít. Že s nimi není něco v pořádku, se může projevit například trávicími potížemi (nadýmáním), nevolností, slabostí, pocitem vyčerpanosti, únavou, žloutnutím očního bělma či pokožky či tvorbou modřin. To vše by mělo být důvodem k absolvování jaterních testů.

Jak se pozná rakovina močových cest

Rakovina močového měchýře – příznakyKrev nebo krevní sraženiny v moči.Bolest nebo pálení při močení .Časté močení ale o malém objemu moči.Bolesti v podbřišku a v bedrech.Opakované záněty močových cest.

Jaké jsou příznaky rakoviny močového měchýře

Zprvu se nádor močového měchýře nemusí projevovat vůbec, později se může začít projevovat přítomností krve v moči. Někdy se mohou objevit příznaky podobné infekci močových cest, tzn. bolest a pálení při močení. Dráždění močového měchýře může někdy vyústit ve vznik inkontinence moči.