Co to znamená UV?

Co to je UV

Ultrafialové záření (UV) je elektromagnetické vlnění s vlnovými délkami kratšími než viditelné světlo. Zaujímá spektrální oblast vlnových délek od 100 – 400 nm.
Archiv

Co znamená vysoké UV

Naše pokožka si "pamatuje" každé vystavení slunci, dochází k dehydrataci, ztrátě elasticity, vzniku pigmentových skvrn až ke smrtelnému nádorovému bujení kožních buněk.;Laicky se dá také říci, že čím výše je Slunce nad obzorem (za jasného počasí), tím je UV index vyšší a tím je větší dávka UV záření.
Archiv

Co znamená UV index

Index globálního slunečního UV záření neboli UV index vyjadřuje naměřené nebo předpovězené množství/intenzitu ultrafialového (UV) slunečního záření na konkrétním místě v konkrétní den.

Kde je nejvetsi UV index

Nejvyšší hodnoty bývají naměřeny kolem rovníku, nejnižší pak na pólech. Dále je UV index závislý na nadmořské výšce, čím výše, tím vyšší UV index se naměří, a to zhruba o jednu jednotku na každých 800 metrů nadmořské výšky.

Kde je UV světlo

UV záření (UV jako ultraviolet) lze definovat jako elektromagnetické záření o vlnové délce 100 – 400 nm. Pro člověka je neviditelné a jeho jediným přirozeným zdrojem je Slunce.

Na co je UV světlo

Germicidní lampa je zařízení, které přeměňuje elektřinu na ultrafialové záření. UV lampy generují energii v UV spektru, aby zničily bakterie, houby a viry (mikroorganismy). Mikroorganismy zahrnují několik odlišných skupin chorob způsobujících bakterie – bakterie, viry, houby, řasy a prvoky.

Kdy nevycházet na slunce

Kdy nevycházet na slunce (vůbec)

Když je slunce na vrcholu. Když nemáte dostatečnou ochranu před sluncem. Pro kojence a malé děti, jejichž pokožka je křehčí než naše. Pokud máte spáleninu od slunce, která se ještě nezahojila.

Jaký UV index opaluje

Ochranu opalovacím přípravkem vyžaduje UV index vyšší než 3. Při UV indexu 11 a výš se nedoporučuje vycházet na slunce.

Co je UV 400

UV filtr slunečních brýlí

UV filtr kvalitních slunečních brýlích odfiltruje 100 % UV záření. Takové brýle budou označeny UV 400 a znamená to, že filtr brýlí nepropustí žádné záření o vlnové délce menší než 400 nm. To znamená žádné UVA (vlnová délka 400 nm – 315 nm) ani UVB (vlnová délka 315 nm – 280 nm) záření.

Kdy Slunce opaluje UV index

Obecně se dá říct, že čím výš je Slunce za jasného počasí nad obzorem, tím vyšší je UV index. U nás se hodnoty indexu pohybují mezi 0-9, nejvyšší jsou v létě v poledních hodinách. V tropech může UV index dosáhnout až extrémních hodnot nad 11.

Co pohlcuje UV záření

Část záření o vlnové délce kratší než 200 nm je absorbováno kapičkami vodní páry, molekulami kyslíku a především ozonem. Právě množství ozonu značně ovlivňuje pohlcování ultrafialového záření. Proto je množství ultrafialového záření závislé na nadmořské výšce – každých tisíc metrů stoupá jeho množství o 15 %.

Co svítí pod UV

Fluorescentní, reflexní, nebo infra jsou označovány barvy, které jsou aktivní pod UV světlem. Jedná se o velice výrazné-reflexní odstíny, které při nasvícení UV lampou svítí a vytvářejí fluo efekt.

Které záření je nejškodlivější

UVB záření má největší dopad na naše zdraví, jeho paprsky způsobují spálení pokožky, mohou být příčinnou rakoviny kůže či očních potíží. UVC (100-290 nm) má nejvyšší obsah energie, tzn. že je potenciálně nejškodlivější pro oči.

Kdy slunce pali nejvice

Sluníte se nejvíc kolem poledne

Sluneční intenzita je nejsilnější kolem oběda, tedy mezi 11-15 hodinou. Pokud se chcete vyhnout nezdravému opalování, v tuto denní dobu zůstaňte raději ve stínu. Kromě UV záření nabírá na intenzitě i další složka světelného spektra.

Kdy slunce nejvíce opaluje

Intenzita UV záření během dne kolísá a právě polední hodiny v rozmezí mezi 11. a 15. hodinou jsou kritickým časem, kdy na zem pronikají nejostřejší paprsky.

Co znamená UV index 8

Hodnoty UV indexu:

8 – 10 (velmi vysoký index) – sluneční brýle, pokrývka hlavy, krém s vysokým UV faktorem, nepobývat na slunci mezi 11. -15. hodinou. 11 a více (extrémní index) – přes den nevycházet ven, sluneční záření je tak intenzivní, že by Vás během deseti minut spálilo.

Jak podpořit opalování

Pokud chcete hezkému opálení ještě více pomoct, vsaďte na beta karoten. Je to žlutočervené barvivo rostlin ze skupiny karotenoidů, naše tělo jej využívá jako provitamin vitamínu A. Jako antioxidant hraje důležitou roli při ochraně kůže před poškozením nadměrným slunečním zářením.

Jak zjistit jestli mají brýle UV filtr

Na manuálu k výrobku nebo na etiketě by mělo být vždy uvedeno, jak vysokou ochranu sluneční brýle mají. Nejčastěji je to malá samolepka, která je na brýlové čočce. Vždy požadujte UV filtr 400nm. Znamená to, že čočky nepropouští záření nižší vlnové délky, než je toto a vám je garantována 100% ochrana proti UV záření.

Jaké jsou nejlepší sluneční brýle

Nejlepší sluneční brýle

Pořadí Název Hodnocení
1. Ray Ban RB2132 901, dámské ⭐ 94 %
2. Delphin SG 02, pánské ⭐ 91 %
3. Relax Antarctica R5418A, dámské ⭐ 90 %
4. Vans Spicoli 4 Shades, unisex ⭐ 89 %

Co znamená UV index 7

Hodnoty UV indexu:

6 – 7 (vysoký index) – sluneční brýle, pokrývka hlavy, opalovací krém s ochranným UV faktorem. 8 – 10 (velmi vysoký index) – sluneční brýle, pokrývka hlavy, krém s vysokým UV faktorem, nepobývat na slunci mezi 11. -15.

Co dělá UV záření

Co je to UV záření UV znamená ultrafialové světlo, které je neviditelnou součástí spektra elektromagnetického záření s vlnovou délkou od 100 nm do 400 nm. Rozdělujeme jej na tři typy: UVA, UVB a UVC. Zvýšená expozice UV záření může způsobit trvalé poškození očí, zánět rohovky nebo dokonce šedý zákal.

Co odráží UV záření

Všichni víme, že voda odráží slunce, stejně však působí písek, bílá barva, beton a jakýkoliv lesklý či třpytivý povrch. Paprsky odráží také sníh, který UV expozici téměř zdvojnásobuje. Hodí se také vědět, že hladina UV záření je vyšší ve vyšších nadmořských výškách, tedy v horách a blíže rovníku.

Jak poznám že UV lampa svítí

V případě, že lampa má kontrolku

Samotné UVC záření je pro člověka neviditelné, při provozu UV lampy můžeme spatřit modré světlo, které vyzařuje v určitých místech z těla lampy. Podle tohoto světla lze snadno zkontrolovat, je-li lampa v provozu. Nesvítí-li kontrolka, zářivka nefunguje.

Jak funguje UV lampa

Jak UV lampa funguje Základem dezinfekční UV lampy je zářivková trubice, která generuje UV-C záření o vlnové délce 253,7 nm. Toto záření narušuje buněčné struktury, díky čemuž spolehlivě hubí viry, bakterie, plísně a další mikroorganizmy ze vzduchu i z přímo ozařovaných povrchů.

Kdy nechodit na slunce

Mezi 11. a 15. hodinou si ale slunce raději odpusťte, a to platí především v horkých letních dnech. Během poledne je sluneční záření nejintenzivnější, a tudíž nejškodlivější.