Co udělat s červeným rybízem?

Co se dá udělat z červeného rybízu

Má příjemnou osvěžující chuť, hodí se do různých moučníků, bublanin, koláčů a pohárů.Sněhový rybízový koláčRybízový pohár s pařížským krémem.Zasněžená rybízová buchta – báječná a rychláRybízové koláčky z lineckého těsta.Banánový tofu dort s rybízem.Rybízové muffiny s jogurtem.Rybízové sušenky s ovesnými vločkami.
Archiv

Jak zpracovat červený rybíz

Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.

Co s přebytkem rybízu

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.
Archiv

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Jak vyrobit sirup z rybízu

Kilogram bobulí rybízu zalijeme půl litrem studené vody, rozmixujeme a necháme přes noc stát. Ráno směs scedíme, vymačkáme, znovu zvážíme a přidáme jeden a půl násobek váhy cukru. Počkáme, dokud se cukr nerozpustí (můžeme míchat). Pak už se sirup nalejeme do lahví a zazátkujeme.

Jak se dělá šťáva z rybízu

Rybíz omyjeme, odstopkujeme a rozmačkáme v míse. Přelijeme do kameninového hrnce nebo velké sklenice, zasypeme 200 g cukru, promícháme, zakryjeme plátýnkem a převážeme kolem hrdla provázkem. Necháme 3–4 dny odležet v chladu, dvakrát za den promícháme a poté necháme překapat přes plátýnko do hrnce.

Jak uchovat rybíz na zimu

Uchování rybízu

Rybíz se velmi dobře mrazí. Plody opereme, necháme okapat a pak teprve otrháme z třapin, nejšetrněji to jde vidličkou. Pak můžeme zmrazit celé plody nebo protlak smíchaný s cukrem. Takto vydrží asi 8 měsíců.

Jak udělat marmeládu z červeného rybízu

Postup přípravyDobře opláchnuté ovoce prolisujeme na strojku na ovoce.Na 1 kg šťávy přidáme 500-600 g cukru.Šťávu prudce vaříme,až se částečně odpaří.Kápnutím na studený talířek poznáme jestli už marmeláda rosolovatí.Stáhneme z ohně a hned plníme do čistých nahřátých sklenic a zavíčkujeme.

Jak se dělá šťáva z červeného rybízu

Rybíz omyjeme, odstopkujeme a rozmačkáme v míse. Přelijeme do kameninového hrnce nebo velké sklenice, zasypeme 200 g cukru, promícháme, zakryjeme plátýnkem a převážeme kolem hrdla provázkem. Necháme 3–4 dny odležet v chladu, dvakrát za den promícháme a poté necháme překapat přes plátýnko do hrnce.

Jak získat šťávu z rybízu

Do třílitrové zavařovací sklenice si dáme omytý rybíz (může být i se stopkami, nemusí se otrhávat) přidáme na plátky nakrájený citron a zalijeme vychladlou převařenou vodou. Přes sklenici dáme utěrku a necháme 24 hodin luhovat.

Jak se dělá jahodový sirup

Jahody důkladně omyjeme a zbavíme se stopek. Následně je rozmačkáme (rozmixujeme), přidáme vychladlou převařenou vodu, citronovou šťávu a kyselinu citronovou. Nádobu následně necháme pár hodin v chladu a temnu. Poté směs přecedíme přes husté sítko.

Jak udělat třešňový sirup

PřípravaTřešně vložíme do hrnce a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a asi 8 minut povaříme.Druhý den scedíme přes sítko. Sirup přivedeme k varu a 5 minut povaříme.Láhve uzavřeme pečlivě víčkem a asi na 20 minut je dáme naležato.Třešňový sirup je výborný do domácích limonád a čajů.

Jak skladovat rybíz

Uchování rybízu

Rybíz se velmi dobře mrazí. Plody opereme, necháme okapat a pak teprve otrháme z třapin, nejšetrněji to jde vidličkou. Pak můžeme zmrazit celé plody nebo protlak smíchaný s cukrem. Takto vydrží asi 8 měsíců.

Jak se dělá marmeláda

Dáme do hrnce s cukrem (dle chuti a sladkosti meruněk – není třeba celé kilo) s želírovacím prostředkem a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme cca 2 minuty a odebíráme pěnu. Poté meruňkovou marmeládou plníme čisté a suché sklenice, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak dlouho vydrží rybíz

Rybíz: Rybíz vydrží v ledničce poměrně dlouho a to 2 týdny.

Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou

Džem, nebo marmeláda Ačkoliv se považují džemy i marmelády za totožný výrobek a často se tyto názvy zaměňují, existuje mezi nimi dnes už legislativní rozdíl. Pravá marmeláda musí obsahovat alespoň 20 procent citrusů, zavařeniny s menším citrusovým podílem nebo z jiných druhů ovoce se označují jako džem.

Jak poznat že je marmeláda hotová

Jak se pozná hotový džem nebo marmeláda

Talířek necháme předem vychladit (v lednici nebo ještě lépe v mrazničce), zkouška díky tomu proběhne rychle a spolehlivě. Když vařečkou vytvoříme při vaření džemu na pánvi cestičku a ta chvíli zůstane – i to je znamení, že džem je správně uvařený a připravený k plnění do sklenic.

Jak dlouho vydrzi domaci bezový sirup

Horkou tekutinu okamžitě vlijeme do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřeme víkem a dnem vzhůru necháme vychladnout. Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Na co je dobrá Bezová šťáva

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Kdy trhat červený rybíz

Červený rybíz je možné sklízet od začátku června do konce srpna až září. I když bílý rybíz neplodí tak bohatě, jeho plody jsou pro přímou konzumaci vhodnější, protože jsou chutnější a nejsou příliš kyselé. Plodí odd poloviny července.

Kdy a jak stříhat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Co je marmeláda a co je Jam

Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.

Jak se dělá jahodový džem

Do jahod přisypeme cukr (není nutné dávat celý kilogram, dle sladkosti jahod) smíchaný s želírovacím prostředkem (například želírfix…) a vše za stálého míchání, dokud se cukr nerozpustí, přivedeme k varu. Pak teplotu ztlumíme, aby nám marmeláda příliš nebublala a nepěnila a vaříme cca 2-3 minuty.

Jak dlouho vařit jahody na marmeládu

Jahody omyjeme, osušíme, odstopkujeme, vložíme do kastrolu a částečně rozmačkáme. 2Na středním ohni přivedeme jahody k varu. Přidáme Gelfix Super a 1 minutu mícháme. Stáhneme oheň na třetinu, přidáme zbylý cukr a za stálého míchání vaříme 6 minut.