Co udělat z bílého rybízu?

Jak vyrobit sirup z rybízu

Kilogram bobulí rybízu zalijeme půl litrem studené vody, rozmixujeme a necháme přes noc stát. Ráno směs scedíme, vymačkáme, znovu zvážíme a přidáme jeden a půl násobek váhy cukru. Počkáme, dokud se cukr nerozpustí (můžeme míchat). Pak už se sirup nalejeme do lahví a zazátkujeme.
Archiv

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Jak se dá zpracovat bílý rybíz

Jak využít bílý rybíz

Bílý rybíz lze zpracovat stejným způsobem jako červený rybíz. Dá se používat do koláčů a bublanin, nicméně jeho barva je méně výrazná. Můžeme ho snadno mrazit nebo zavařovat, jenže při pečení sladkých moučníků dáme obvykle přednost krásně barevnému rybízu červenému.

Co s přebytkem rybízu

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.
Archiv

Jak získat šťávu z rybízu

Do třílitrové zavařovací sklenice si dáme omytý rybíz (může být i se stopkami, nemusí se otrhávat) přidáme na plátky nakrájený citron a zalijeme vychladlou převařenou vodou. Přes sklenici dáme utěrku a necháme 24 hodin luhovat.

Jak udělat bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak dlouho se vaří rybízová marmeláda

Přendáme do velkého hrnce a dáme vařit. Moje dávka je 4,5 kg ovoce. Rozváříme podle potřeby. Já 4,5 kg – 30 minut.

Jak spotřebovat rybíz

Kdo nechce mít v sirupu větší kousky ovoce, může kuličky lehce propasírovat přes gázu. Rybíz zahřejeme v hrnci, ale tak, aby nedosáhl bodu varu. Sbíráme pěnu, dokud se jí zcela nezbavíme, pak přidáme cukr a nakonec kyselinu citrónovou. Plníme do lahví.

Co upéct z rybízu

červený rybízKakaový chlebíček s červeným rybízem.Kynutý koláč s tvarohem, angreštem a rybízem.Rybízová bublanina.Panna cotta s červeným rybízem.Ovocný koláč (červený rybíz)Vanilková panna cotta s rybízem.Hrníčková buchta s ovocem (rybíz a borůvky)Pečený čaj – hodně ovoce, v malé skleničce.

Jak propasírovat rybíz

Pokud nepracujete s odšťavňovačem, doporučujeme rybíz zbavit zelených stopek. Kuličky umístěte do hrnce s menším množstvím vody a zprudka povařte. Potom je propasírujte přes sítko. Nevýhodou pasírování je, že se při něm nezbavíte zrníček úplně dokonale.

Jak nejlepe Odstopkovat rybíz

Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.

Jak se dělá sirup

Na každý litr šťávy dáme 850 g cukru, opět přivedeme k varu, ale jen přivést, nevařit. Na 4 l šťávy přidáme 1 sáček kyseliny sorbové, zamícháme a přecedíme přes síto, do kterého dáme 1 cm vrstvu sterilní gázy. Ta se vymění po 3 l šťávy. Láhve vymyjeme horkou vodou a plníme je horkou šťávou.

Jak dlouho vydrzi domaci bezový sirup

Horkou tekutinu okamžitě vlijeme do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřeme víkem a dnem vzhůru necháme vychladnout. Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Na co je dobrá Bezová šťáva

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Co dělat když je marmeláda řídká

Zavařenina je řídká

Většinou pomůže přidání 2 až 5 lžic citronové šťávy na 1 kilogram ovoce a nové převaření směsi po dobu 2 až 3 minut.

Jak odstranit zrníčka z rybízu

Snadné odstranění zrníček pomocí odšťavnění je skvělým tipem zejména pro ty, co si každoročně vyrábějí domácí rybízovou marmeládu, džem nebo sirup. Díky odšťavňovači už nebudete muset otrhávat bobule ze stopek, svařovat je a pasírovat přes cedník.

Co s mraženým rybízem

Jednoduchým způsobem ukládání je mražení. Rybíz lze i zavařit, použít na přípravu marmelády, džemu, sirupu, nebo dokonce sušit.

Jak nejlépe zpracovat rybíz

Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.

Jak zavařit rybíz jako brusinky

Zavařte si rybíz à la brusinkyNa cca 4 skleničky budete potřebovat. 1 kg očištěného, omytého a okapaného rybízu. 100 ml octu + 100 ml vody.Mezi tím svařte 100 ml vody a 100 ml octa. Přisypejte rybíz a opatrně promíchejte.Horkou směs plňte do menších čistých suchých sklenic, zavíčkujte a nechte vychladnout dnem vzhůru.

Jak udělat Simple sirup

Do hrnce nasypeme cukr, přilijeme studenou vodu a necháme rozpouštět při pokojové teplotě. Nádobu s vodou a částečně rozpuštěným cukrem pomalu ohříváme a za občasného míchání přivedeme do varu. Pokud se na povrchu tvoří pěna, průběžně jí lžící odstraňujeme, jinak by byl sirup zakalený.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak se dělá Bezinkový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Co dát do marmelády aby zhoustla

Záchranou je citrusový pektin. Na 1 kg ovoce stačí 3-4 lžičky pektinu. Je ale potřeba smíchat ho s částí cukru mimo hrnec a pak do zavařeniny vmíchat společně. Povaři ještě pár minut, zkusit "talířkový test" a pokud je džem tuhý, ihned s ním do sklenic.

Proč Nezhoustl džem

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.