Co všechno potřebuje želva?

Co nesmi želva

vápníku a lze i drcené vaječné skořápky). Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.
Archiv

Jakou si pořídit želvu

Pro začátečníky je vhodná želva zelenavá Testudo hermanni boetgeri, maximálně 25 cm velká, vetšinou 12 a 15 cm. Jsou velmi přizpůsobivé. Želva vroubená Testudo margianta může dorůstat až 40 cm, má pěkný tvar a zbarvení, během života tmavne, až zčerná.

Jaké ovoce může želva

Ovoce dáváme jen občas jako pamlsek kvůli vyššímu obsahu cukru. Vhodný je meloun, borůvky a jablka. Jako zpestření ocení květy lučních rostlin, přidávat můžeme také jemnější seno. Granulemi pro suchozemské želvy můžeme přikrmovat jednou za čas, nicméně pro želvu je nejvhodnější její přirozená potrava.
Archiv

Co potřebuje želva v teráriu

Terárium má být shora alespoň z poloviny otevřeno, aby byla zajištěna výměna vzduchu. Může mít tedy podobu akvária s výškou asi 20- 25 cm , jehož nejméně 3 strany budou neprůhledné. Terárium může také tvořit dřevěná podlážka potažená linoleem a neprůhledná ohrádka ze dřeva ošetřeného proti vlhkosti.
Archiv

Proč se želvy zahrabávají

Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.

Jak želva pije

Přebytečnou vodu zadržují v análním vaku, z nějž ji čerpají v období opravdového nedostatku. Anální vak pak vyprazdňují nejčastěji za silnějšího deště, při páření nebo na svoji obranu. V případě žízně želvy ve volné přírodě buď v dešti chytají jednotlivé kapky do otevřené tlamy nebo vyhledávají louže, ze kterých pijí.

Jak dlouho žije želva domácí

Jak dlouho želvy žijí a jakou péči potřebují Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let.

Jak udělat výběh pro želvy

Nejčastější variantou je výběh palisádový, pak také zděný, nebo výběh zbudovaný z klád či vyřazených telegrafních sloupů. Klády je třeba zapustit do země a ještě je upevnit nejlépe pomocí kamenů. Pevný základ je nezbytný, jelikož želvy se rády podhrabávají, takže bychom o ně mohli přijít. Důležité je také umístění.

Jak často pije želva

Žerou v průběhu celého dne. Vodu měníme dle potřeby, každý den či obden. Většina evropských želv skoro každý den pije. Zhruba 1x týdně bychom měli do krmení přidávat také vápník (př.

Kdy dát vodní želvy domů

Nechejte želvu ve výběhu až do doby, kdy denní teploty klesnou trvale pod 20 °C. To bývá většinou v 1. polovině října. Pokud bude předpověď hlásit noční mrazíky, zavřete ji do domečku, nebo ji na noc přemístěte do chladného místa v domě.

Jak poznat že je želva spokojená

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Co znamená když želva píská

Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.

Co může jíst želva

Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou. Ovoce s vysokým obsahem cukrů raději omezte.

Jak je chytrá želva

Želvy nemají hipokampus, který je zodpovědný za krátkodobé uchovávání informací a prostorové vnímání, takže jejich schopnost učit se nové věci je takovou malou neznámou. Mají však dobré barevné vidění a jídlo je pro ně skvělou motivací, což se hodí ke studiu jejich chování.

Jaká je nejstarší želva

Želva Harriet (cca 1830 – 23. června 2006) byla samice želvy sloní (Geochelone nigra), podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarší želva světa. Z historických dokumentů se zdá být pravděpodobné, že Harriet v roce 1835 sebral jako pětileté mládě na Galapágách vědec Charles Darwin v rámci svého výzkumu evoluce.

Kdy může želva ven

Jakmile nehrozí přízemní mrazíky, je vhodné mít želvy trvale venku a není potřeba je přenášet na noc dovnitř. Dospělé želvy lze mít ve výběhu od března do srpna a zbytek roku mohou být uložené k zimnímu spánku. Malá mláďata zimují kratší dobu, a mezitím je musíte umístit do terária.

Jak najít na zahradě želvu

Ideální je jižní svah. Ale pozor – ač mají želvy slunce rády, musí mít i možnost se někde v letních parných dnech schovat, proto je třeba na pozemku vytvořit i stinný chladnější koutek. Pokud je to možné, zkuste najít místo, které je dostatečně vlahé a daří se v něm bylinám.

Jak uspat želvu

Želví zimní sídlo může být plastový box vysypaný vlhkou lesní hrabankou, hlínou s pískem nebo kokosovým vláknem. Shora bedýnku přikryjeme látkou a jemným pletivem tak, aby se dovnitř nedostalo denní světlo a nebezpeční hlodavci. Bedýnku umístíme do vlhkých prostor se stálou teplotou 2-6°C.

Jak uklidnit želvu

Pokud želvu koupete, vkládejte ji do vody velice pomalu. Buďte celou dobu její koupele poblíž, aby na vás viděla. Pomůže jí to se ve vodě uvolnit a uklidnit.

Jak poznam že želva umira

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Jak dlouho se dožije želva

Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let. Mořské želvy se nedožívají tak pokročilého věku, ale jsou také velmi dlouho žijícími živočichy a ne jen nákupem "na několik let".

Jaká je největší želva na světě

ŽELVA SLONÍ SANTACRUZSKÁ: Je to největší suchozemská želva a (jako všechny obří želvy) jeden z nejdéle žijících živočichů: dožívá se více než 150 let.

Co dělat když najdu želvu

S nalezenou želvou se nakládá jako s věcí nalezenou. To znamená je potřeba odnést zvíře na příslušný obecní úřad (podle místa nálezu), kde s Vámi sepíší protokol o nálezu a pokud nemá obec dostatek vlastních kapacit pro chov nalezených zvířat, mohou Vám ji dát na dobu max.

Jak poznat že je želva mrtvá

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Kdy se probouzí želva

Je potřeba želvu probudit ze zimního spánku, do kterého upadla obvykle již na podzim, kdy začaly klesat venkovní teploty. S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března.