Co se dělá z břízy
Bříza je skvělý strom, ze kterého využíváme nejčastěji listí, ale lze také pupeny a borka. Čistí hlavně ledviny, působí proti revmatismu, dně, ekzémům a také má protizánětlivé účinky. Využívá se také v kosmetické oblasti na vlasy a na pleť.
Archiv
Co léčí listy břízy
Pomáhají při onemocnění močových cest, revmatismu, podporují metabolismus. Březové listy jsou obsaženy v řadě léčivých urologických směsí, protože přispívají k vylučování moči – přitom nedráždí ledviny, což je podstatná vlastnost ve chvíli, kdy máte nemocné ledviny a močové cesty.
Archiv
Na co je dobrá míza z břízy
Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březová šťáva v bio kvalitě.
Na co je dobrá Březová voda
Pro své hydratační a antioxidační vlastnosti je březová voda oblíbenou přísadou i v kosmetice. Díky obsahu vitaminu C, který podporuje produkci kolagenu, pomáhá udržet pokožku zdravou a svěží. Je také účinným pomocníkem v boji proti lupům a vypadávání vlasů. V neředěném stavu je vhodné ji používat i jako vlasovou kúru.
Jak dlouho pít březovou vodu
Březovou mízu se doporučuje užívat asi 14 dní, nejlépe právě nyní, začátkem března. Je to vynikající nápoj pro posílení imunity a nastartování jarní očisty těla, detoxikace.
Jak chutná Březová voda
Jak chutná Čerstvá březová míza je čirá, bez zápachu, s mírně nasládlou chutí. Nám osobně připomínala chutí spíše vodu, nebyla nijak výrazná a ani moc sladká. Březovou mízu mohou pít i děti.
Jaká část břízy je léčiva
Léčivé vlastnosti vykazuje v podstatě celý strom. Nejznámější jsou březové listy, které se sbírají co nejdřív po vyrašení; dokud jsou lepkavé, obsahují vysoké množství účinných látek. Extrémně velké koncentrace se vyskytují v pupenech, které se sbírají v březnu, těsně před rozvinutím listů.
Kdy se sbírá březové listí
Pro přípravu březového čaje jsou nejvhodnější mladé lístky a listové pupeny břízy, které jsou lepkavé. Ideální je proto sběr listů hned začátkem jara, kdy začnou růst (březen-duben). Sbírat je ale můžeme až do konce června.
Jak získat šťávu z břízy
Míza se sbírá v období, než se na stromě začnou nalévat pupeny. Vybereme si nějakou hezkou, ale ne příliš starou břízou o průměru minimálně třicet centimetrů. Opatrně abychom strom nepoškodili, vytvoříme v něm dírku, mělký otvor s mírně šikmým sklonem (šťáva má vytékat a kapat dolů).
Kdy se sbírá Březová voda
Čerstvá březová míza je osvěžující lahodný nápoj – obtížně byste na tomto světě hledali čistší a zdravější tekutinu. V období sezóny sběru mízy, tady na Vysočině začíná zhruba 20. března a trvá do 10 dubna, odstavuji z provozu přístroj na zásaditou vodu "Kangen" a přednost dostává březová míza.
Kdy na mízu z břízy
Míza z břízy se sbírá brzy na jaře, kdy ještě poskytuje potřebné živiny pro růst nových větví a listů. Strom, který není ničím nijak extrémně zvláštní, kromě bílo-černé žíhané kůry, se téměř přes noc stal populárním.
Jak odebrat mízu z břízy
Míza se sbírá v období, než se na stromě začnou nalévat pupeny. Vybereme si nějakou hezkou, ale ne příliš starou břízou o průměru minimálně třicet centimetrů. Opatrně abychom strom nepoškodili, vytvoříme v něm dírku, mělký otvor s mírně šikmým sklonem (šťáva má vytékat a kapat dolů).
Jak dlouho žije bříza
U nás je nejrozšířenější bříza bělokorá, která se může dožívat stáří až 150 let. Její větve jsou zpočátku přímé, později převislé. Bříza je rostlina jednodomá a obojí květy samčí i samičí jsou směstnány do válcovitých jehněd. Tento strom začíná kvést v patnáctém roce života.
Proč hoří mokrá bříza
Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.
Kde rostou břízy
V České republice je obvyklý výskyt do nadmořské výšky do 1000 m n. m. V Evropě na severu je hranicí výskytu polární kruh. V jižní Evropě roste až po Pyreneje a Apeniny.
Kdy teče míza z břízy
Čerstvá březová míza je osvěžující lahodný nápoj – obtížně byste na tomto světě hledali čistší a zdravější tekutinu. V období sezóny sběru mízy, tady na Vysočině začíná zhruba 20. března a trvá do 10 dubna, odstavuji z provozu přístroj na zásaditou vodu "Kangen" a přednost dostává březová míza.
Jak chutná Březová míza
Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy. Obsahuje březový cukr – xylitol, který je díky svému nízkokalorickému obsahu vhodný také pro diabetiky. Má silné hydratační a očistné účinky.
Jak se jmenuje plod břízy
Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.
Jak dlouho vydrží bříza
Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok.
Kdy chytat březovou vodu
Jak získat březovou mízu Nejlepším obdobím pro sběr je brzké jaro, kdy se strom budí po zimě a probouzí se v něm proud životodárné mízy. Míza se sbírá v období, než se na stromě začnou nalévat pupeny. Vybereme si nějakou hezkou, ale ne příliš starou břízou o průměru minimálně třicet centimetrů.
Jak čerpat mízu z břízy
Já osobně dávám přednost navrtání kmene břízy jeden až dva centimetry nad hrdlem dvoulitrové skleněné nebo plastové láhve, tedy asi 40 cm nad zemí. Do asi 4 cm hlubokého otvoru (průměr otvoru 10 mm) v kmeni stromu vstrčím gunovou hadičku, její druhý konec se pak zasune do hrdla lahve, která stojí na zemi opřená o kmen.
Jak skladovat břízu
Ideální je skladovat štípané dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím. Pak vydrží několik let.
Jak dlouho vydrží Březová voda
Čerstvá březová voda má trvanlivost jen několik dní, ovšem je možné z ní udělat sirup či šťávu, přičemž platí, že syrová forma březové vody obsahuje nejvíce vitamínů i minerálů.