Co znamená zkratka PPH
PPH – poporodní krvácení PPK – porod pánevním koncem.
Archiv
Co znamená poloha plodu kp
Definice – jedná se o polohu podélnou, kdy plod naléhá na vchod pánevní svou hýžďovou částí a hlavička je umístěna ve fundu děložním.
Jak poznám zadní postavení plodu
Mezi příznaky v těhotenství, které mohou svědčit pro zadní pozici patří –bolesti v oblasti dolní části bederní páteře, stydké kosti a oblasti pánve, nepříjemné až bolestivé pohyby dítěte, bolest vystřelující do vnitřních stehen. Žena cítí pohyby v celé děloze. Tvar břicha, oblast pupku připomíná talíř, je vpadlá.
Archiv
Kdy se ustálí poloha plodu
týden těhotenství: ustálení polohy plodu.
Co znamená zkratka PPHL
vitalitu a polohu plodu (PPH – poloha podélná hlavičkou /hlavičkou napřed/, KP – konec pánevní /zadečkem napřed/, PP – poloha příčná, PPHL – poloha podélná hlavičkou postavení levé /zádíčka vlevo/…)
Co znamenají zkratky v těhotenství
PV = plodová voda, PL = placenta, AS = akce srdeční, DS = dolní děložní segment.
Jak se pozná poloha plodu
Při posledních návštěvách gynekologa před porodem lékař pomocí ultrazvuku zhodnotí, jak je dítě polohováno. Pokud je plod malý, má v děloze matky dostatek místa a v děloze je hodně plodové vody, může dítě svou polohu změnit i v den porodu.
Jak se připravit na porod KP
Velkou roli na průběh porodu má také poloha rodičky. Nejčastější polohou, která je vhodná a zároveň ji rodičky samy aktivně zaujímají, je poloha na kolenou, kdy se žena opírá o dlaně či lokty, a nebo varianty této polohy. Při porodu KP bývá také doporučován častější monitoring miminka.
Kdy by mělo být miminko hlavou dolů
K obratu do této polohy dochází obvykle někdy po 30. týdnu těhotenství a většina dětí v něm více méně vytrvá až do porodu (tj. zhruba do 40. týdne).
Jak zmenit polohu plodu
Trik s kapesní svítilnou. Některé děti jsou již v matčině lůně velmi zvědavé. Působením světla je u těchto dětí možné, přimět je ke změně jejich polohy. Tím, že zvenku pomocí kapesní baterky posvítíte břišní stěnou na miminko, jej můžete uvést do nové polohy.
Co je BPD plodu
BPD je biparietální průměr hlavy (nejširší průměr na hlavě plodu v příčném průřezu). Není to samostatný parametr, ale je součástí měření parametrů plodu, které se používají většinou až od cca 16. – 20. týdne gravidity.
Jak má být dlouhý čípek v těhotenství
Toto ultrazvukové vyšetření děložního čípku se obvykle provádí mezi 20. až 24. týdnem těhotenství. Jejím cílem je posoudit délku děložního čípku, která by měla být něco mezi třemi až pěti centimetry.
Jak poznat polohu plodu podle pohybu
Miminko se pak v děloze různě přetáčí a připravuje se tak na porod. O něco silnější a rychlejší pohyby dítěte a kopání v horní části břicha ke konci těhotenství mohou být pro maminku signálem, že miminko již změnilo polohu a pomalu se připravuje na porod.
Kde je miminko v bříšku
Většina dětí se uloží v bříšku maminky v poloze podélné a vstupuje do porodních cest hlavičkou. Malé procento dětí vstupuje do porodních cest v poloze koncem pánevním. I tato poloha umožňuje děťátku, aby se mohlo narodit přirozenou cestou. A některé děti se rozhodnou, že budou v bříšku v poloze šikmé nebo příčné.
Co znamená když hlavička naléhá
Naléhání plodu je vztah nejníže položené části plodu k pánevnímu vchodu. Hlavička nad vchodem naléhá podle učebnic centricky, indiferentně a synkliticky. Centricky znamená, že je stejně vzdálena od spony jako od promontoria. Indiferentně znamená, že není ani ve flexi ani v deflexi.
Kdy se miminko otáčí v bříšku
A konečně si všimněte jedné důležité věci u motorického vývoje: Většina miminek se začne převalovat než dosáhne 6 měsíců. Jestliže vaše děťátko do té doby nezačne, poraďte se s lékařem, zda je všechno v pořádku.
Co je BPD FL
U všech plodů v poloze podélné koncem pánevním bylo změřeno HC (obvod hlavičky), BPD (biparietální průměr), AC (obvod břicha) a FL (délka stehenní kosti).
Co je to Efw
(1) Podle definice WHO z roku 1993 je jako malý plod definován ten, jehož váhový odhad (estimated fetal weight – EFW) leží pod 10. percentilem pro dané gestační stáří.
Jak se pozná že se blíží porod
Prvním z opravdových příznaků bývají pravidelné bolestivé kontrakce, které neodezněly ani po teplé sprše nebo koupeli a jejichž intenzita zesiluje. A dále samozřejmě odtok plodové vody. Mezi ženami je před porodem rozšířeno pozorování bříška a jeho případné "poklesnutí", které údajně blížící se porod oznamuje.
Kdy se má jet do porodnice
Kontrakce mohou být pociťovány jako bolest celého břicha nebo jako křeče v kříži a ve tříslech. Do porodnice byste měla vyjet ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají takto pravidelně alespoň 2 hodiny. Blížící se porod s může hlásit i slabým krvácením nebo špiněním.
Jak casto by mely být citit pohyby
Chceme-li přesně sledovat pohybovou aktivitu plodu, doporučuje se tak činit dvakrát až třikrát denně, kdy během hodiny by měla budoucí maminka cítit asi tři pohyby.
Co slyší miminko v bříšku
V první řadě slyší hlavně mohutnou zvukovou kulisu v podobě tlukotu matčina srdce, pulzování krve v cévách, bublání žaludku, střev a také dýchání. Slyší i zvuky z vnějšího světa, které se přenášejí k dítěti přes břišní stěnu. Je to například hudba a hlasy.
Jak ovlivnit polohu plodu
Před dokončením porodu může lékařský tým vyzkoušet také takzvanou externí cefalickou verzi (ECV) dítěte. Jedná se o metodu, při které se porodník-gynekolog snaží změnit příčnou polohu nebo polohu koncem pánevním dítěte na podélnou polohu hlavičkou zvenčí přes břicho maminky.
Jak dlouho může být miminko na bříšku
Je dobré počítat s tím, že se ze začátku nemusí miminku na bříšku líbit. Na bříšku není nutné ho trápit dlouho. Začněte klidně jen půl minutou a uvidíte, že za týden nebo za dva se klidně dostanete na 5 minut několikrát denně.
Proč dávat miminko na bříško
Pozici na bříšku je dobré miminku nabízet již hned po narození. Vzpřimovací reakce jsou přítomny, dítě jen potřebuje dostat prostor pro získávání zkušeností z této pozice. S postupným zlepšováním kvality souhry svalů na zadní a přední straně těla je dítě schopno zaujmout v pronaci pozici kvalitněji a na delší čas.