Jak často revize komína
Jak často se provádí kontrola komínu Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte.
Archiv
Kdy se provádí revize komínů
Revizi komína budete potřebovat v následujících situacích:
před výměnou spotřebiče paliv, po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin nebo podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě.
Archiv
Kdo platí revizi komínů
Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.
Jak často volat kominíka
Obecně však platí, že kontrolu komínu musí kominík provést alespoň jednou ročně. Zkontrolovat pak musí zejména komíny připojené na kotle s tuhými palivy, ve kterých vzniká velké množství sazí a popílku.
Archiv
Jak probíhá revize komínu
Průběh revize komína je velmi jednoduchý. Revizní technik na váš popud přijede a změří, zdali neuniká plyn u komína a také to, v jakém stavu se nachází spalinové cesty od kotle na tuhá paliva, krbu nebo krbových kamen. Pak štětkou promete komín a zjistí jeho fyzických stav.
Co je potřeba k revizi komínu
Pro kladnou revizi, například pro kolaudaci, je nutné od majitele stavby zajistit tyto dokumenty:Typ a označení výrobku (komínu) nejdůležitější u nového systémového komínu.CE prohlášení o shoděProjekt a jeho dodržení – technologický postup.Jméno stavaře (stavební firmy), která komín stavěla.
Jak dlouho trvá vložkování komínu
Celý proces tedy trvá 1 – 2 dny, ovšem vzhledem ke zkušenostem, technologii a specializovanému vybavení i toto vložkování provádíme v co nejkratší době a tak, aby došlo k co nejmenšímu narušení komfortu uživatele.
Jak poznat Vyvložkovaný komín
Kdy je třeba komín vyvložkovat
Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti.
Jak poznat špatný tah komína
V komíně je špatný tah, když:
teplotní rozdíl je moc malý, např. když je komín špatně izolovaný
Jak dlouho vydrží vložka v komíně
Komín není nutné bourat, vložky se spouštějí shora. Ubourává se pouze část v místě vyústění kouřovodu od spotřebiče do komína a u paty komínového tělesa. Nejoblíbenější jsou vložky z keramiky nebo plechu. Životnost ocelové vložky je patnáct let, keramické vložky slouží až 30 let.
Co dělat když netáhne komín
V případě, že kamna netáhnou pouze z důvodu zaneseného komínu, řešení je nasnadě. Stačí odstranit nánosy a můžeme topit dál. V dnešní době ale často kamna nebo krby netáhnou z mnoha jiných důvodů. Častou příčinou je například výměna starých oken za nová, která mnohem více těsní.
Jak zvýšit komín
Jak zvýšit tah komínu Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby: komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak.
Kdy je potřeba vyvložkovat komín
Kdy je třeba komín vyvložkovat
Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům.
Proč frézovat komín
Stěny komínového průduchu se frézováním vyčistí − fréza je zbaví nánosu dehtu. Odborník může doporučit frézování i proto, aby se zvýšil tah příliš nízkého komínu. Frézování celkem spolehlivě nahradí nákladnější a pracnější bourání a stavbu nového komínového tělesa.
Proč se vrací kouř z komína
Pokud kamna kouří do místnosti, většinou bývá problém s příliš malým tahem komína. Pokud je malý tah komína, není schopen „vytáhnout“ nahromaděné spaliny ve spalovací komoře. Dalším problémem může být chybně prováděné přikládání.
Jak poznat zanesený komín
Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.
Co snizuje tah Komina
Použití kolena v kouřovodu snižuje tah. Pokud musíte použít koleno, je lepší zvolit 2 x 450 . Otevřený krb spotřebuje každou hodinu cca 300m3 vzduchu, zatímco uzavřené topeniště spotřebuje pouze cca 30m3 za hodinu. Kuchyňská digestoř může odtahovat více vzduchu než komín..
Jak dlouho trvá frézování komínu
Postup frézování
Komín se frézuje od spodní části směrem nahoru. Odfrézovaný materiál padá dolů a následně se vybírá komínovými dvířky (obdoba vybírání sazí). Rychlost frézování je závislá na materiálu, z kterého je komín postaven a pohybuje se v rozmezí 1-3 metry za hodinu.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Jak často čistit komín při topení dřevem
Čistit bychom pak měli komín 3 x ročně u celoročně provozovaných kotlů na tuhá paliva a 2 x ročně při vytápění sezónním, tedy před sezónou a po ní. A u zdrojů tepla s výkonem do 50 kW si můžeme komín a kouřovody čistit sami.
Proč komín netáhne
Na vině může být také komín příliš nízký nebo naopak vysoký, špatně vyspárovaný, takže netěsnící, případně jen zanesený spalinami z předchozího vytápění. Problém může způsobovat i překážka v komíně, třeba špatně nastavená redukční klapka kouřovodu.
Proč je nutné Vložkovat komín
Vložkováním se průduch o něco zmenší, proto před jeho provedením musí často předcházet frézování, čímž se průměr komínu zvětší a není nutné komín celý bourat.
Jak uhasit hořící komín
Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva.
Co dělat v případě požárů komínu
Co dělat, když začne v komíně hořet Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112.
Kdy chytnou saze v komíně
Události: Kontrolujte si komín, varují hasiči
Příčinou je často závada na komíně. „Usazují se tam saze, což je v podstatě dehet. Požár potom má teploty přes tisíc stupňů Celsia. A stačí drobná prasklina v komíně a teploty se začnou šířit,“ varuje mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal.