Jak často zalévat pelargonie?

Čím nejlépe hnojit muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Kdy hnojit pelargonie

Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je pravidelné a vydatné přihnojování v době od konce jara do začátku podzimu. Snad nejvýhodnějším způsobem přihnojování je rostliny zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu.

Jak na muškáty aby kvetly

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.
Archiv

Jak často zalévat převislé muškáty

Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.
Archiv

Jak casto hnojit pelargonie

Přihnojujte je zhruba jednou za týden. Ideálně zvolte hnojivo, které je zaměřené speciálně na muškáty. Kvalitní hnojivo pro muškáty by mělo obsahovat velké množství fosforu a naopak malé množství dusíku. Fosfor podporuje kvetení, dusík naopak tvorbu nových květů spíše pozastavuje.

Proč mi nekvetou muškáty

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Jak často hnojit pelargonie

Dodávejte jim výživu během jara i léta. Přihnojujte je zhruba jednou za týden.

Kdy začít zalévat muškáty

Na konci února zvýšíme péči

Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice. Po zkrácení nových výhonů již necháme muškáty volně růst, bohatě hnojíme a zaléváme. Jakmile pomine riziko mrazíků, můžeme muškáty přemístit na venkovní stanoviště.

Co kombinovat s muškáty

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Jak rozmnožit pelargonie

Doma muškáty namnožíme nejsnáze řízkováním, výsevy se používají většinou jen v zahradnických a šlechtitelských podnicích (vysévat doma je třeba již v prosinci). A pro řízkování nepotřebujeme ani semena – jen ostrý nůž. Řízky odebíráme na konci léta až začátkem podzimu.

Jak udělat hnojivo z kvasnic

V případě, že budete hnojivo připravovat ze sušeného droždí, připravte si 2 lžíce cukru, tři sáčky kvasnic, 1 litr vody. Pokud máte kvasnice v sáčku prošlé, nevadí, použijte je. Do lahve o jednom a půl litru nasypte cukr, kvasnice a přilijte vodu. Opět obsah promíchejte a nechte do druhého dne kvasit.

Jak stříhat muškáty

Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Kdy zacnou Kvest muškáty

„Díky tomu jsou pak rostliny velice vitální, dobře a rychle přijímají živiny, pěkně narůstají a tvoří spoustu nových květů. Muškáty, ale i jiné balkonové rostliny kvetou v podstatě po celou sezonu až do zámrazu, a proto potřebují skutečně hodně živin a péče, mj. pravidelné a přiměřené hnojení.

Jak stříhat pelargonie

Pokud máte doma pelargonie, které po zimě značně skomírají, v prvé řadě je přeneste do tepla a dostatečně je zalijte. Pak si vemte ostré nůžky a začněte krátit. Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí.

Co do truhlíku na okno

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Co do truhlíku na balkon

Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.

Jak uchovat pelargonie přes zimu

Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě. Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony.

Jak se dělá řízkování

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak často zalévat kvasnicemi

Květiny, které nemají rády kvasnicové hnojivo

Droždí totiž zhorší jejich chuť. Na druhou stranu s tímto hnojivem můžete zalévat všechny pokojové rostliny. Stačí, když hnojivo použijete jednou za dva týdny.

Co hnojit droždím

Aktuálně hnojivo z droždí využijete na sazenice paprik, rajčat, ale také pro okurky. Droždí doporučujeme použít ihned po výsadbě sazenic na záhon, aby rostliny lépe zakořenily a zdravě rostly.

Kdy probudit muškáty

Jak muškáty na jaře probudit

První přihnojení muškátů můžeme provést již na začátku března, do konce března je pak vyloženě nezbytné. Zároveň začneme zvyšovat zálivku a také zvýšíme rostlinám teplotu. Je také vhodné zastřihnout jednotlivé výhony a zasadit takto získané řízky.

Proč zasychají květy muškátů

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jakou teplotu vydrží pelargonie

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.