Jak dlouho žijí chobotnice
Chobotnice rostou rychle, množí se rychle a dožívají se v průměru tří až pěti let.
Archiv
Jak se loví chobotnice
Asi nejefektivnější způsobem lovu chobotnic je však zavěšování umělé nástrahy, většinou podobné krabům, které jsou opatřeny dvojháčkem, ta se odhazuje z lodi nebo ze břehu do vody, po dopadnutí na dno se pomalu přitahuje a občas na nástrahu chobotnice zaútočí. Vždyť je to predátor!
Archiv
Jak je chytrá chobotnice
Umí používat nástroje, řešit složité hádanky a předvádět nejrůznější triky. Není proto náhodou, že jsou chobotnice často řazeny mezi nejchytřejší zástupce zvířecí říše. Jejich inteligence je ovšem poněkud zvláštní, když podle vědců jsou jejich chapadla schopna činit vlastní rozhodnutí, a to nezávisle na mozku.
Co umí chobotnice
Chobotnice žije na dně, a tak se obvykle přesunuje po svých chapadlech. Byly také pozorovány, jak za kraby vylézají na břeh. Umí taky plavat – pomalu se sune vodou, popohání se máváním záhybů mezi chapadly. V okamžicích nebezpečí dokáže velmi rychle utéct tak, že prudce vytlačí vodu ze své nálevky.
Proč má chobotnice Tři srdce
Chobotnice mají tři srdce: hlavní srdce, které zajišťuje oběh krve celým tělem a dvě menší srdce, která pumpují krev každým ze dvou žaber. Při plavání chobotnice nepoužívají hlavní srdce, proto se rychle unaví a raději se přesouvají po dně pomocí chapadel.
Jakou má krev chobotnice
Mají modrou krev, žádné kosti a tři srdce. Narozdíl od obratlovců nemají centrální nervovou soustavu.
Jak chobotnice mění barvu
Svou barvu i texturu mění chobotnice pomocí speciálních svalů, které jim umožňují napodobovat jiná zvířata nebo splynout se svým okolím. Dokáží odšroubovat víko sklenice zvenku i zevnitř a umí rozpoznávat jednoduché tvary. Jsou schopné interakce s dalšími druhy, možná dokonce vytvořit vztah.
Jak chytit chobotnici do ruky
Když je chobotnice ve své díře ve čtyřmetrové hloubce, vy se na hladině nadechnete, potopíte se k ní, tam ji nějak půl minuty dolujete (já ji popichoval většinou nožem) a poté musíte na hladinu se nadechnout a znovu dolů a znovu a znovu než vyleze, pak ji rukou chytíte, vynesete na hladinu…
Kde má chobotnice mozek
Toto úctyhodné množství je možné mimo jiné díky tomu, že chobotnice mají mozků hned několik, v každém chapadle jeden. Tyto mozky zajišťují zhruba 65 % mozkové činnosti, zbytek je v „centrálním“ mozku, který má chobotnice umístěný mezi očima.
Čím se živí chobotnice pobřežní
Krmíme korýši, mlži, plži, ryby, olihněmi, sépiemi.
Co vylucuje chobotnice
Popis. Chobotnice jsou charakteristické osmi rameny s přísavkami. Jejich tělo je bilaterálně symetrické. Jejich útrobní vak je bez ploutvovitého lemu.
Jak vidí chobotnice
Chobotnice se obvykle pohybují pomocí svých chapadel a vlněním lemu. Při útěku mohou použít tryskový pohyb, který je umožněn vytlačením vody ze sifonu, a také vypustit inkoustový oblak, ve kterém se skryjí. Velmi důležitým a dobře vyvinutým smyslem chobotnic je zrak, vidí však pouze černobíle.
Jak nejlépe připravit chobotnici
Chobotnici také nedávejte ihned celou do vroucí vody, nejprve do ní třikrát ponořte jen chapadla, dokud se nezkroutí, teprve pak i hlavu. Předvaření se doporučuje i v případě, když chcete chobotnici grilovat. Lepší chuti dosáhnete, když ji budete pomalu vařit v zeleninovém vývaru, cca 90 minut.
Jak se čistí chobotnice
Jak tedy probíhá příprava chobotnice Jako první vyčistěte zadní část hlavy chobotnice od vnitřností (hlavu chobotnice „obraťte na ruby“ a vyjměte obsah). Následně nožem oddělte oči a vzniklý otvor použijte také pro odstranění žláz s inkoustem. Takto připravené maso důkladně omyjeme a dáme vařit.
Kde má chobotnice oči
Chobotnice bez slepecké hole
„Mají nervové vývody světločivných buněk umístěny zezadu. Tak, jak je to logičtější, takže jim signály nevedou dovnitř oka, ale dozadu,“ vysvětluje v Meteoru doc. Zdeněk Bochníček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.