V jaké sféře je ozonová vrstva
Ozonová vrstva je část stratosféry ve výšce 15 až 35 km nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozonu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku. Hraje mimořádně významnou roli pro pozemský život, neboť chrání planetu před ultrafialovým zářením.
Jak funguje ozonová vrstva
Molekuly ozonu pohlcují ultrafialové sluneční záření, které má negativní vliv na naši pokožku. Ozonová vrstva odfiltruje více než 95 procent ultrafialového slunečního záření, tím se zahřívá, a proto teplota ve vrchní vrstvě troposféry stoupá. Pro přežití člověka na naší planetě je klíčová.
Jak se měří ozonova vrstva
rozptyloměr, který měří rozptyl slunečního záření v atmosféře v několika intervalech spektra. Protože ozón absorbuje UV záření, potom vyšší obsah O3 v atmosféře způsobuje menší odraz UV záření na čidla detektorů. Celkové množství ozónu je měřeno v tzv. Dobsonových jednotkách.
Archiv
Co způsobuje narušení ozonové vrstvy
Mezi ty nejškodlivější patří sloučeniny s obsahem chloru a bromu, známé také pod názvem halony a freony. Jejich destrukční působení je znázorněno na následujícím obrázku. Navíc mají tyto látky dlouhou životnost. Pokud se tedy jednou dostanou do atmosféry, některé z nich mohou ničit molekuly ozonu až 100 let.
Kde je ozonová vrstva nejtenčí
Ozonová vrstva se nachází ve stratosféře ve výšce 25–35 km nad zemí. Nejtenčí ozonová vrstva je nad severním a jižním pólem.
Co by se stalo kdyby nebyla ozonová vrstva
Kdyby UV paprsky prošly na zemský povrch bez ztráty energie v ozonové vrstvě, byly by mimořádně nebezpečné pro pozemské organizmy, protože vysoká energie fotonů vede ke vzniku různých typů rakovinných nádorů kůže a poškození zraku.
Jaký důsledek má narušení ozonové vrstvy
Důsledky narušení
Ultrafialové záření (tedy jeho složka UV-B, která může ve zvýšené míře pronikat na zemský povrch) zvyšuje pravděpodobnost výskytu nebezpečné formy rakoviny kůže (melanom) a postihuje rohovku oka, znamená nárůst četnosti očních nemocí a šedých zákalů u lidí.
Jak obnovit ozonovou vrstvu
Zlepšení situace je možné pouze díky dodržování Montrealského protokolu z roku 1987, který zakázal výrobu látek ohrožující ozonovou vrstvu. Jedná se zejména o freony, které se v minulosti masově používaly jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách.
Jak dlouho vydrží v atmosféře freony
Vydrží desítky tisíc let
„Tím, že vydrží déle v atmosféře, působí také déle svým skleníkovým efektem. Ty nejstálejší F-plyny vydrží v atmosféře i 22 800 let,“ vysvětluje Eva Krtková z Českého hydrometeorologického ústavu.
Co neplatí o ozonové díře
Ozónová vrstva se nejdříve ztenčuje nad póly, přičemž tento proces je výraznější na jižním pólu, kde je chladněji a účinky chlóru jsou ničivější. Jedinou cestou, jak zpomalit zvětšování ozónové díry, je celosvětově zakázat použití freonů a dalších plynů podílejících se na zeslabování tohoto ochranného obalu Země.
Jaké jsou vrstvy atmosféry
Podle průběhu terloty rozlišujeme tyto vrstvy: troposféra, stratosféra, mezosféra, termosféra a exosféra.
Jak škodí freony
Freony uvolňují v ozonové vrstvě chlor, který ničí ozonovou vrstvu. Důsledkem je úbytek ozonové vrstvy a zvýšené pronikání UV záření na povrch Země, kvůli čemuž vznikají nemoci, jako je třeba zánět spojivek, rakovina kůže a poškození očí. Freony se taktéž řadí mezi skleníkové plyny.
Čím se nahradily freony
Na základě Montrealského protokolu a zřejmého faktu o poškozování atmosférického ozónu, byly tvrdé freony CFC postupně nahrazovány HCFC. HCFC se staly součástí chladicích systémů, hnacími a plnícími plyny, byly i součástí čisticích prostředků a rozpouštědel.
Jak vznikla Ozonosféra
Samotný vznik ozonu v ozonosféře má na svědomí fotochemická reakce, tzv. fotolýza, molekul kyslíku (O2), při níž působením slunečního záření vznikají z každé molekuly O2 dva volné atomy kyslíku. Ty posléze mohou zpětně vstupovat do reakcí s dalšími molekulami O2 a vytvářet tak molekuly ozonu O3.
Jak chrání atmosféra Zemi
Atmosféra chrání Zemi před přímým působením slunečního záření tím, že pohlcuje škodlivé UV záření. Její nejnižší část, kde vzniká počasí, se nazývá troposféra, jejíž teplota klesá s narůstající nadmořskou výškou. Stratosféra je část atmosféry obsahující ozónovou vrstvu.
Jak chrani atmosféra Zemi
Atmosféra nemá jednoznačnou vrchní hranici – místo toho plynule řídne a přechází do vesmíru. Tři čtvrtiny atmosférické hmoty leží v prvních 11 km nad povrchem země. Všeobecně uznávanou vnější hranicí atmosféry je Karmanova hranice, která se nachází ve výšce 100 km nad hladinou světového oceánu.
Kde se dříve používaly freony
Freony se vyznačují nehořlavostí, chemickou stabilitou a nízkou toxicitou. Použití: chladící média do ledniček, nosná média pro aerosolové použití v parfémech, insekticidní a čistící prostředky a některé druhy freonů se používaly k výrobě fluoroplastů.
Kdy byly zakázány freony
V ČR je použití tvrdých freonů zakázáno od roku 1995, zákaz recyklovaných tvrdých freonů je platný od roku 2004 a úplný zákaz měkkých freonů vstoupil v platnost v roce 2015.
Která vrstva atmosféry nás obklopuje
Ozonová vrstva se nachází ve výškách kolem 20 km a obklopuje celou zeměkouli jako jeden souvislý ochranný obal. Množství ozonu se vyjadřuje v Dobsonových jednotkách (DU). 1 DU vyjadřuje vrstvu ozonu, která by za standardních podmínek (0 °C a 1013 hPa) byla silná pouhou setinu milimetru.
Co chrání Zemi před slunečním zářením
Ve skutečnosti je to obráceně, Země obíhá okolo Slunce. 4. Ozonová vrstva nás chrání před nebezpečným UV zářením, které je jednou ze složek slunečního záření. UV záření (zvané také slovem „radiace“) pochází ze Slunce.
Co způsobují freony
Freony uvolňují v ozonové vrstvě chlor, který ničí ozonovou vrstvu. Důsledkem je úbytek ozonové vrstvy a zvýšené pronikání UV záření na povrch Země, kvůli čemuž vznikají nemoci, jako je třeba zánět spojivek, rakovina kůže a poškození očí. Freony se taktéž řadí mezi skleníkové plyny.
Jak se nazývá nejnižší vrstva atmosféry
Nejnižší vrstva atmosféry je troposféra. Obsahuje 80 % celkové hmotnosti atmosféry a téměř všechnu atmosférickou vodu. Vodorovným, svislým, podélným i vířivým prouděním vzduchu se vzdušné masy promíchávají a dochází tak také k výměně tepla a vodních par. Společně s dalšími jevy se tak v této vrstvě vytváří počasí.
Jak se chránit před UV zářením
Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem, jak chránit své oči před UV zářením, je nošení slunečních brýlí a pokrývky hlavy. Je důležité zvolit správné sluneční brýle, které vám dobře padnou a zabrání pronikání světla kolem čoček.
Jak si chránit kůži
Existují vlastně jen dva způsoby: buď nebudeme chodit na slunce vůbec, anebo budeme kůži chránit pomocí krémů a oblečení. Standardem se pro mnohé stalo každodenní používání opalovacích krémů. Lékaři je raději nazývají fotoprotektivními krémy, snad aby zdůraznili, že opalování už skutečně není in.
Které vrstvy tvoří atmosféru
Atmosféra má tendenci tvořit vrstvy. Dělení a pojmenování jednotlivých vrstev závisí na různých hlediscích. Nejznámější je členění atmosféry podle průběhu teploty vzduchu s nadmořskou výškou, rozlišujeme tyto základní vrstvy: troposféra, stratosféra, mezosféra, termosféra, exosféra.