Jak chranit dřevěný stůl?

Jak se starat o dřevěný stůl

Alespoň jednou týdně proto setřete prach vlhkým, ideálně bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem a vyhněte se různým zaručeným přípravkům. Ty mohou obsahovat silikon, který může narušit povrch masivu. Místo toho použijte vosky na dřevo. Jedním hadříkem naneste vosk, druhým čistým pak povrch stolu vyleštěte.

Jak ochránit stůl

Vosky a oleje jsou vhodné pro údržbu prakticky jakéhokoli dřevěného nábytku. Ať již je opatřen povrchovou úpravou nebo ne, v případě moderního i starožitného nábytku. Na kusy s porézním povrchem se raději pustíme s olejem.
Archiv

Čím oživit dřevěný stůl

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Jak nalakovat dřevěný stůl

Stačí ho pouze očistit od prachu a nečistot a omýt vlažnou vodou, mastné plochy případně odmastit běžně dostupným odmašťovačem. U renovačních nátěrů nábytku postačí jeden nátěr olejem či voskem. U hodně zatěžovaných ploch, jako jsou parkety a dřevěné podlahy, aplikujte nátěry dva.
Archiv

Jak vyčistit dřevěný stůl

Jak čistit dřevěný nábytek

Chcete-li to provést, namočte hadřík, který nepouští vlákna, do jemného mýdla nebo saponátu rozpuštěného ve vodě, vyždímejte hadřík téměř do sucha a oblast otřete. Opláchněte a ihned osušte čistým, měkkým hadříkem.

Čím napustit dřevěný stůl

Nejvhodnějším produktem je Osmo Tvrdý voskový olej bezbarvý či barevný nebo Osmo Top Olej. Je vhodné před samotným nátěrem napustit Osmo Voskovou impregnací 4006, zvýšíte tak odolnost desky vůči vodě a vlhkosti.

Jak umýt dřevěný stůl

Jak čistit dřevěný nábytek

Chcete-li to provést, namočte hadřík, který nepouští vlákna, do jemného mýdla nebo saponátu rozpuštěného ve vodě, vyždímejte hadřík téměř do sucha a oblast otřete. Opláchněte a ihned osušte čistým, měkkým hadříkem.

Jak opravit stůl

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Jak obnovit dřevěný stůl

nejprve je nutné odstranit staré nátěry laku a barvy (smirkovým papírem, bruskou nebo speciálními prostředky, případně může přijít vhod i horkovzdušná pistole) následně přichází na řadu odstranění nerovností zabroušením, škrábance a rýhy se opraví tmelem. po zaschnutí tmelu je nutné stůl očistit od veškerého prachu.

Jak obnovit stůl

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Jaký lak na dřevěný stůl

Lak je odolný, dřevo uzavírá a na dřevu tak vytvoří malou ochrannou vrstvu a dřevu dodá hezký lesk. Nejběžněji se používá akrylátový lak na dřevo, je šetrnější k životnímu prostředí, protože se nepoužívá s ředidlem, ale s vodou.

Jak oživit staré dřevo

Směs olivového oleje, alkoholu, octa a citronové šťávy dokáže nenásilně oživit přirozenou barvu dřeva. Jedlá soda a citron je ideální na znečištěný povrch. Při slabém znečištění stačí i zředěný ocet a následné ošetření včelím voskem.

Jak odstranit plíseň z dřevěného nábytku

Venkovní nábytek snadno začne plesnivět. K vyčištění plísně ze dřevěného nábytku si připravte kartáč, houbu na nádobí a kbelík s vodou. Do vody lze přidat ocet, sůl nebo prostředek na nádobí. Vzniklou směsí vyčistěte celý nábytek a nechte uschnout na slunci.

Jak leštit dřevo

Použít můžeme některou z olejových politur či oživovacích olejů na dřevo nebo jiné prostředky (často i ve spreji), které jsou k ošetření olejem natřeného dřeva určeny. Johnstone's nabízí například Teak Oil, což je směs modifikovaných přírodních olejů a vosků.

Jak opravit odřený stůl

Káva nepovzbudí jenom vás, ale oživí i odřený nábytek. Smíchejte několik lžic mleté kávy s horkou vodou, v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je barva vašeho nábytku do červena, tak do pasty přidejte trošku jódu. Patu naneste na poškozené místo, nechte působit a následně jemně setřete vlhkým hadříkem.

Jak opravit starý stůl

Použijte výplňový tmel na dřevo a nerovnosti opravte. Sáhnout můžete po barevném tmelu v barvě původního dřeva nebo po bezbarvém. Tmel seženete do částky dvě stě korun. Pokud se rozhodnete, že nábytku necháte přírodní vzhled, použijte bezbarvou variantu, v případě, že budete stůl natírat, klidně pořiďte barevný tmel.

Co na plíseň na dřevě

Izopropylalkohol: naneste jej na hadřík a jemně jím plíseň potírejte, dokud se neodstraní (při práci s přípravkem zajistěte řádné větrání prostoru). Peroxid vodíku: jedná se o dezinfekční a bělicí prostředek, který během několika minut po nanesení na plesnivé místo dřeva látku zcela odstraní.

Jak se zbavit černé plísně na dřevě

K odstranění plísně můžete využít lopatku, škrábadlo či vysokotlakou hadici. Pomoci vám může i vysavač s hepa filtrem, do kterého vsajete odstraněnou plíseň a nebude se tak šířit.

Co způsobuje plíseň

Nejčastějšími příčinami zvýšené vlhkosti jsou stavební závady (zatékání při deštích, netěsnosti potrubních systémů), špatná izolace budovy, která způsobuje teplotní rozdíly, zeměpisné podmínky a lidská činnost (vaření, sušení prádla, sprchování, pěstování rostlin, apod.).

Co způsobuje plíseň v bytě

Růst plísní v bytech je ovlivňován i nedostatečným či nárazovým vytápěním bytu a neprováděním řádného úklidu. V poslední době stále častěji dochází k růstu plísní v bytech z důvodů jejich nevhodného užívání. Především zvýšení cen za vytápění vede k tomu, že se v domácnostech méně topí a málo větrá.

Jak škodí plíseň v bytě

Je jasné, že plíseň na zdi nebo plíseň na oknech není v domě žádoucí. Plíseň je zdraví škodlivá a to nejen pro alergiky. Nejčastěji vyvolává problémy s dýcháním, astma, alergie, kožní problémy ale i bolesti hlavy či problémy se spánkem. Faktem je, že hlavní příčinou vzniku plísní je nadměrná vlhkost v bytě.

Jak škodí plíseň

Plísně produkují mykotoxiny. Tyto organické látky jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně škodit. Nejenže zatěžují organismus a mohou způsobit zažívací problémy, ale jsou také karcinogenní. I když vidíme plíseň pouhým okem jen na povrchu, je vždy prorostlá do hloubky.

Jak poznat plíseň doma

Odhalte plíseň včas

Může vyrůst téměř kdekoli, stačí jen ideální teplota a vlhké místo. Snadno poznáte druh plísně vyskytující se na zdi: ze začátku se objeví malé černé tečky či skvrny, ale později se rozrůstá do velkých ploch. Vidět je často na zdi v koupelně, ve spárových liniích ve sprše či v kuchyni.

Co může způsobit plíseň v bytě

Při růstu plísně produkují těkavé organické látky, některé z nich člověk vnímá jako plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, v nose a krku, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Plísně mohou poškozovat zdraví člověka i tím, že způsobují mykotická onemocnění.

Co muze zpusobit plíseň v pokoji

Špatná cirkulace vzduchu, vysoká vzdušná vlhkost, nesprávné větrání a cirkulace vzduchu – to je přímo živná půda pro vznik plísní. Typický zápach v místnostech, vlhkost, mapy na zdech a olupující se omítka, to jsou jen některé ze znaků přítomnosti plísně v domě. Navíc je tu riziko vzniku alergií a různých onemocnění.