Jak dlouho se dožívá agama vousatá?

Jak dlouho vydrží agama vousatá bez jídla

Větší dospělci zvládnou i myší holátka.

Je nutno experimentovat. Mláďata krmíme každý den, dospělce pak 1-2x týdně, krátkodobě vydrží až 2 týdny bez potravy.
Archiv

Jak rychle roste agama vousatá

Agamy rostou zhruba do 1,5 roku života, nejvíce však do 1 roku. Do jednoho roku života bychom tedy neměli agamu co se týče krmení omezovat, měli bychom ji dopřávat kvalitní potravu bohatou na vitamíny a minerály.
Archiv

Jak dlouho se svléká agama

U mláďat se kůže obměňuje po dvou až třech týdnech, se vzrůstajícím věkem se intervaly prodlužují. Dospělá agama se svléká čtyřikrát až pětkrát do roka. Kůže se nesvléká celá najednou, ale odlučuje se postupně.

Proč má agama otevřenou tlamu

V druhé situaci, kdy má agama otevřenou tlamu a zároveň syčí, se snaží odehnat nepřítele a varuje ho, že je opravdu naštvaná a připravená ho kousnout.

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování.

Jak se starat o agama vousatá

Agamy jsou teplomilné, proto je potřeba přes den v teráriu udržovat teplotu v rozmezí 28–32°C. V noci okolo 21 °C. Tepla v teráriu docílíte žárovkami (skleněné, nebo keramické). Doporučujeme použití žárovek, které agamy hřejí shora a tvoří tak dojem sluníčka.

Proč se agama schovává

Teplotu v noci nechte spadnout na 19 – 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout. V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere.

Jak poznat že je agama mrtvá

V případě, že "zimujeme" ve zhaslém teráriu a teploty jsou pokojové s mírným nočním poklesem, agamy spíše jen pospávají. Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod.

Jak poznat že agama umírá

Agamy totiž potřebují k využití UVB záření teplo. Bez UVB záření neumí agama metabolizovat vápník a fosfor a dochází u ní ke křivici (rachitis). Počátky rachitidy lze pozorovat již na špičce ocásku, který se začíná kroutit a vlnit. V horším případě začínají agamě řídnout kosti, lámou se a agama v bolestech umírá.

Co to znamená když agama kýve hlavou

Co to znamená, když agama kývá hlavou Kývání hlavou je u agam přirozený projev chování. Objevuje se u samců i u samiček. Je to způsob, jakým se agamy mezi sebou dorozumívají.

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.

Co nesmí jíst agama

Rostlinná potrava

Z rostlinné strany agamy dobře přijímají čínské zelí, brokolici, rukolu a polníček. Pozor na ledový salát, ten agamy nadýmá. Z toho důvodu se do jídelníčku ani nezařazuje. Naopak oblíbenou lahůdkou je pampeliška – smetánka lékařská.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak poznat pohlaví u agamy vousaté

Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.

Jak agama pije

Agamy se obecně rády koupou, ale ne všechny. Proto nezoufejte, pokud zrovna ta Vaše není vodomil. Miska s vodou by měla být tak velká, aby se do ní agama mohla minimálně z 50 % ponořit. Agama vodu z misky nejen pije, ale do ní i vyměšuje, takže nezapomeňte misku s vodou každý den měnit.

Co může jíst agama vousatá

Potravu lze příležitostně zpestřit i holátkem laboratorní myši. Dospělé agamy si hravě poradí s holátkem potkana či krysy. Oblíbenou sezónní krmnou záležitostí je smýkaný hmyz, který jde nachytat pomocí síťky od jara do podzimu. Nachytaný hmyz slouží zároveň jako přirozený a plnohodnotný zdroj vitamínů a minerálů.

Jak svítit Agamě

Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR. Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.