Jak dlouho trvá předsednictví v EU?

Jak dlouho budeme předsedat EU

Předsednictví Rady Evropské unie
Úřadující President of the Council of the European Union od 1. července 2023
Členský stát Španělsko
Jmenuje Rotace mezi členskými státy EU
Funkční období Šest měsíců

Kdy končí české předsednictví EU

Historicky druhé české předsednictví v Radě Evropské unie (CZ PRES) probíhalo od 1. července do 31. prosince 2022.
ArchivPodobné

Kdy bude ČR předsedat EU

Od 1. července 2022 Radě Evropské unie předsedá Česká republika, která tak po šesti měsích nahradila Francii.

Jak dlouho předsednictví bude trvat

Nastávající předsednické trio, které svedlo dohromady Francii, Českou republiku a Švédsko, bude stát v čele Rady Evropské unie od 1. ledna 2022 do 30. června 2023.

Kdo zastupuje ČR v EU

Seznam velvyslanců České republiky při Evropské unii

Č. Velvyslanec Ve funkci
6. Milena Vicenová 7. ledna 2008 – 2. září 2012
7. Martin Povejšil 3. září 2012 – září 2018
8. Jakub Dürr září 2018 – 30. září 2020
9. Edita Hrdá od 1. října 2020

Kdo je komisařem pro rozšíření EU

Věra Jourová (místopředsedkyně) Dubravka Šuica (místopředsedkyně) Margaritis Schinas (místopředseda) Johannes Hahn (komisař)

Kdo převezme předsednictví EU

12.1.2023 – Od 1. ledna 2023 se Švédsko po třinácti letech ujímá svého třetího předsednictví v Radě EU jako poslední země z předsednického tria Francie – Česká republika – Švédsko.

Kdo zastupuje CR v Evropské řadě

Členové Evropské rady

Členský stát Představitel
– Česká republika (2,35 % populace EU) – člen od17. prosince 2021 předseda vlády Petr Fiala (ECR – ODS)
– Finská republika (1,23 % populace EU) – člen od20. června 2023 předseda vlády Petteri Orpo (EPP – KOK)

Jak dlouho trvá předsednictví jednotlivých zemí v řadě EU

Předsednictví Rady se střídá každých šest měsíců mezi vládami členských států EU.

Kdo podepsal vstup do EU

Datum pro přijetí České republiky jako členského státu EU bylo stanoveno na 1. května 2004. Václav Klaus, tehdejší český prezident, spolu s Vladimírem Špidlou, tehdejším premiérem České republiky, v Aténách podepsali smlouvu o vstupu do EU.

Kdy probehlo posledni rozsireni EU

Rozšiřování Unie a politika sousedství

července 2013 se 28. (nyní 27.) členským státem Evropské unie stalo Chorvatsko. Od té doby se k EU nepřipojily žádné další země a Spojené království vystoupilo z EU dne 31.

Kdy doslo k nejvetsimu rozsireni EU

1. květen 2004 – páté rozšíření – zatím největší rozšíření – Česko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko přistupují k EU. 1. leden 2007 – šesté rozšíření – Bulharsko a Rumunsko přistupují k EU.

Jak často zasedá Rada EU

Co je to předsednictví Rady a jak pracuje Ve výkonu předsednictví v Radě se členské státy EU střídají vždy po 6 měsících. Během tohoto 6měsíčního období řídí předsednictví zasedání na všech úrovních Rady a pomáhá tak zajistit kontinuitu činnosti EU v rámci Rady.

Jak se hlasuje v řadě EU

V závislosti na projednávané otázce přijímá Rada EU rozhodnutí: prostou většinou (pro návrh hlasuje 14 členských států), kvalifikovanou většinou (pro návrh hlasuje 55 % členských států, které zastupují alespoň 65 % obyvatelstva EU), jednomyslně (pro návrh jsou všechny odevzdané hlasy).

Jaký je rozdíl mezi Evropskou radou a Radou Evropské unie

Evropskou radu jakožto politický orgán Evropské unie nelze zaměňovat s Radou EU (Radou ministrů), která je legislativním a výkonným orgánem Evropské unie, ani s Radou Evropy, která je nezávislou mezinárodní organizací, odlišnou od Evropské unie.

Proč je 12 hvězd na vlajce EU

Evropská vlajka

Tvoří ji dvanácti zlatých hvězd v kruhu na modrém pozadí. Hvězdy symbolizují ideály jednoty, solidarity a souladu mezi evropskými národy. Kruh vyjadřuje evropskou jednotu, počet hvězd v něm nemá nic společného s počtem členských států EU.

Kdo dostal ČR do EU

Datum pro přijetí České republiky jako členského státu EU bylo stanoveno na 1. května 2004. Václav Klaus, tehdejší český prezident, spolu s Vladimírem Špidlou, tehdejším premiérem České republiky, v Aténách podepsali smlouvu o vstupu do EU.

Proč se EU rozšiřuje

EU integruje prostřednictvím procesu rozšíření nové členy poté, co splní řadu politických a hospodářských podmínek. Tento proces pak v zemích, které se chtějí stát členy EU, podněcuje demokratické a hospodářské reformy a přispívá k větší stabilitě a prosperitě v Evropě.

Kdo stojí v čele Rady Evropské unie

předseda Evropské rady – Charles Michel.

Kdo zaseda v řadě EU

Složení Zasedání Rady EU se neúčastní vždy stejní zástupci členských států. Rada se schází v 10 různých složeních, z nichž každé odpovídá určité politické oblasti, která má být projednávána. V závislosti na tomto složení pak jednotlivé země vyšlou na zasedání svého ministra, který je za danou oblast odpovědný.

Jaká práva má občan EU

Občanství Unie znamená pro každého jejího občana: právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států (článek 21 SFEU) (4.1.3), právo volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu a v místních volbách (čl. 22 odst.

Co to je motto EU

Motto Evropské unie „Jednotná v rozmanitosti“ se začalo užívat v roce 2000. Vyjadřuje společné odhodlání Evropanů, kteří prostřednictvím EU usilují o mír a prosperitu a zároveň jsou obohacováni různými kulturami, tradicemi a jazyky tohoto kontinentu.

Kde se berou peníze z EU

Peníze si EU vypůjčí na finančních trzích, státy za ně budou ručit svým příspěvkem do unijního rozpočtu. Itálie a Španělsko jako nejzasaženější země dostanou z fondu více, než pak později zaplatí. U jiných to bude naopak, zejména u zdrženlivé „šetrné čtyřky“ – Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska.

Na co mají nárok cizinci kteří přechodné pobývají na území České republiky

Mimořádnou okamžitou pomoc lze poskytnout i osobám, které na území České republiky pobývají legálně a ve zcela výjimečných situacích i při nelegálním pobytu, hrozí-li vážná újma na zdraví. Žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na krajských pobočkách Úřadu práce České republiky podle místa bydliště žadatele.

Co je to trialog

V souvislosti s řádným legislativním postupem Evropské unie se pojmem trialog (též třístranné jednání) rozumí neformální interinstitucionální jednání, na kterém se scházejí zástupci Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise.