Jak hluboko navrtat brizu
Podle lotyšské technologie sběru březové mízy se používají plastové vaky a míza se čerpá zhruba metr až metr a půl nad zemí. Já osobně dávám přednost navrtání kmene břízy jeden až dva centimetry nad hrdlem dvoulitrové skleněné nebo plastové láhve, tedy asi 40 cm nad zemí.
Archiv
Jak dlouho vydrží Březová voda
Čerstvá březová voda má trvanlivost jen několik dní, ovšem je možné z ní udělat sirup či šťávu, přičemž platí, že syrová forma březové vody obsahuje nejvíce vitamínů i minerálů.
Jak získat šťávu z břízy
Míza se sbírá v období, než se na stromě začnou nalévat pupeny. Vybereme si nějakou hezkou, ale ne příliš starou břízou o průměru minimálně třicet centimetrů. Opatrně abychom strom nepoškodili, vytvoříme v něm dírku, mělký otvor s mírně šikmým sklonem (šťáva má vytékat a kapat dolů).
Jak Nariznout brizu
Navrtáme do stromu díru aku šroubovákem, vrtákem o průměru 6–7 mm, do hloubky 3,5–5 cm. Můžeme použít i nůž a strom naříznout do tvaru písmene V, ale to je méně šetrná metoda. Do navrtané dírky stačí zasunout obyčejné brčko nebo hadičku a míza pak bude vykapávat do nádoby. Po vykapání mízy je vhodné otvor uzavřít.
Jak často pít březovou vodu
Je to přírodní, čirá a čistá tekutina získaná z kmene břízy. Jak ji užívat Březová voda se pije většinou po dobu dvou týdnů v rámci detoxikační kúry nebo obecně pro posílení organismu. Každý den se vypije jedna malá sklenička, ideálně na lačný žaludek.
Na co se používá Březová voda
Pro své hydratační a antioxidační vlastnosti je březová voda oblíbenou přísadou i v kosmetice. Díky obsahu vitaminu C, který podporuje produkci kolagenu, pomáhá udržet pokožku zdravou a svěží. Je také účinným pomocníkem v boji proti lupům a vypadávání vlasů. V neředěném stavu je vhodné ji používat i jako vlasovou kúru.
Jak chutná Březová voda
Jak chutná Čerstvá březová míza je čirá, bez zápachu, s mírně nasládlou chutí. Nám osobně připomínala chutí spíše vodu, nebyla nijak výrazná a ani moc sladká. Březovou mízu mohou pít i děti.
Na co je dobrá Březová voda
Březová míza pročišťuje ledviny a játra, zlepšuje metabolismus, snižuje cholesterol, pomáhá při dně i artritidě, odvádí přebytečnou vodu ztěla a zlepšuje stav pokožky. Březovou mízu můžete použít i na podporu růstu vlasů a proti lupům. Vtom případě ji vmasírujte do pokožky hlavy.
Jak užívat březovou mízu
Čerstvou nebo pasterizovanou mízu užívejte pro celkovou očistu organismu: doporučuje se půl deci nalačno po dobu tří týdnů. Dodá vitamin C, vápník, draslík, hořčík a křemík.
Jak sbírat březovou mízu
Míza se sbírá v březnu a dubnu, než se ukáží první malé lístky. Sběr mízy ve velkém množství se dělá navrtáním nebo naříznutím stromu, způsobů je víc, avšak pro osobní potřebu postačí najít si náletový strom anebo stromek na zahradě a ustřihnout menší větev.