Jaký je vzor průvodce?

Jaké máme vzory

V češtině máme následující hlavní vzory:mužský rod. životný: pán, muž, soudce, předseda. neživotný: hrad, stroj.ženský rod: žena, růže, píseň, kost.střední rod: město, moře, kuře, stavení

Co se skloňuje podle vzoru soudce

pád jednotného čísla má správný tvar soudce, ne soudče. Podle tohoto vzoru skloňujeme napříkald slova: zákonodárce, správce, rádce, zrádce. Zákonodárci podpořili přijetí zákona.

Jak určit vzor

Jak poznáme, který vzor použítUrčíme rod podstatného jména.Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Jaký vzor je obránce

pro jména na ‑ce (vzor „soudce“), např. dárce → dárci, obránce → obránci, průvodce → průvodci, příjemce → příjemci, soudce → soudci, strážce → strážci.
Archiv

Jaký vzor je hráz

Pravopis podstatných jmen rodu ženského

VZOR PÍSEŇ 1
leží v postel _ i í y ý málo koroptv _ i í y ý
záhon s petržel _ i í y ý k vysoké hráz _ i í y ý
mléko v konv _ i í y ý ch voda v tykv _ i í y ý
tráva na mez _ i í y ý ch při povodn _ i í y ý ch

Jaký je vzor strom

Slovo strom tedy skloňujeme podle vzoru hrad.

Jaký vzor je chlapec

VZOR MUŽ: muž bez muže – podstatné jméno v 1. pádě končí na souhlásku a ve 2. pádě je -e (chlapec bez chlapce)

Jaký vzor je obhájce

Skloňujeme podle něj ta podstatná jména rodu mužského životného, která : jsou zakončena na – e (obhájce, ochránce, průvodce). Měkký vzor – v koncovkách je vždy – i/ í (o obhájci, o obhájcích).

Co je za vzor

vzor (mluvnice) – určené jako ukázka pro ohýbání (flexi, skloňování nebo časování) dalších slov stejného typu. návrhový vzor – odborný pojem užívaný v teorii počítačového programování ornament.

Kdy se učí vzory

Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku používat vzory podstatných jmen rodu mužského. Budeme řešit různé hádanky, hledat předměty rodu mužského, u kterých určíme vzory, a vyřešíme spoustu dalších úkolů.

Jaký vzor je slovo paní

Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.

Jaké i se píše v ženském rodě

měkkým vzorům, tedy vzorům, které mají pouze koncovky s měkkým I. Výjimku tvoří jen vzor žena (například tvar ženy), ten ale snadno poznáme podle typického zakončení na -A. Pokud tedy končí podstatné jméno ženského rodu na jiné písmeno než -a, víme, že v něm píšeme měkké I.

Jak se skloňuje mysl

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ mysl mysli
vokativ mysl mysli
lokál mysli myslích
instrumentál myslí myslemi

Jaký vzor je život

Životná podstatná jména vzoru „pán“ zakončená na ‑l, ‑s, ‑z, ‑x: typ krokodýl. Životná podstatná jména, která končí v 1. p. j. č. na ‑l, ‑s, ‑z, ‑x a která se skloňují podle vzoru „pán“, mají v 6.

Jak se skloňuje vzor hrad

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Vzor hrad Vzor hrady
vokativ Vzor hrade Vzor hrady
lokál Vzor hradu / Vzor hradě Vzor hradech
instrumentál Vzor hradem Vzor hrady

Jaký rod je hmyz

hmyz, dobytek, lid, národ, … = rod mužský NEŽIVOTNÝ

Jak se skloňuje pán

Výběr koncovky závisí na zakončení tvarotvorného základu. Vzor „pán“ má v 5. p. j. č. koncovky ‑e, ‑u, vzor „muž“ ‑i, ‑e, vzor „soudce“ koncovku ‑e (bez alternace předchozí souhlásky), vzor „předseda“ koncovku ‑o.

Jaký je vzor ředitel

Ředitel patří mezi podstatná jména rodu mužského životného, která skloňujeme podle vzoru muž.

Jaký je vzor Honza

Pozn.: Podstatná jména skloňovaná podle vzoru „předseda“ mají pouze koncovku ‑ovi: předsedovi, bačovi, houslistovi, sluhovi, rikšovi, Ríšovi, Honzovi, a to i v případě, jsou‑li součástí několikaslovného výrazu: kolegovi Netopilovi, předsedovi Ševčíkovi.

Co je vzor v češtině

Vzor (paradigma) je slovo, které reprezentuje určitou ohýbací třídu při skloňování nebo časování slov stejného typu.

Jak se určuje rod

Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Jaké i se píše Když se mluví o ženách

Jde‑li o ženy, píšeme v příčestí ‑y: Nechtěly jsme se už hádat s manželi, vyrazily jsme proto na výlet samy. Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.

Kdy se píše tvrdé Y

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti: dívka vs. dým, tisk vs.

Jak se skloňuje slovo loď

Jména zakončená na ‑ť, ‑ď

2. p. j. č. 1., 4., 5. p. mn. č
loď ‑di / ‑dě ‑dě / ‑di
měď ‑di ‑di
nit ‑tě / ‑ti ‑tě / ‑ti
oběť ‑ti ‑ti

Jaký vzor je závěj

Podle vzoru píseň se skloňují podstatná jména rodu ženského zakončená na měkké souhlásky, především -ň, -ř, -j (dlaň, tvář, závěj). Ve 2. pádě jednotného čísla mají koncovku -ě.