Jaký Linux Mint?

Jakou verzi Linux Mint

Linux Mint

Linux Mint 21 "Vanessa" (Cinnamon)
Aktuální verze 21.2 BETA / 21. června 2023
Způsob aktualizace APT (+ mintUpdate, Synaptic)
Správce balíčků dpkg
Podporované platformy IA-32, x64

Jaký je nejlepší Linux

Nejlepší distribuce LinuxuLepší Linuxová distribuce: ubuntu.Nejlepší distribuce Linuxu pro notebooky: openSUSE.Nejlepší distribuce pro společnost: Novell SLED.Nejlepší distribuce serveru: RHEL Server.Nejlepší Linux LiveCD: KNOPPIX.Nejlepší distribuce zaměřená na bezpečnost: BackTrack.

Jakou linuxovou distribuci

Pokud ve světě linuxových distribucí existuje nějaká stálice, bude to s největší pravděpodobností Linux Ubuntu. Prověřená volba, která je vhodná mimo jiné i pro začátečníky. Vysoké zabezpečení s otevřeným zdrojovým kódem se vyznačuje velkou základnou uživatelů.
Archiv

Jaký Linux na starý počítač

7 linuxových distribucí pro starší počítačeKNOPPIX. Intel/AMD-compatible CPU (i486 and up) Standard SVGA-compatible graphics chipset.Lubuntu. Pentium 4, Pentium M, AMD K8 nebo novější procesor.LXLE. Pentium 3 processor.Linux Lite. 700MHz processor.Peppermint. Jakýkoli procesor na architektuře Intel x86.Puppy Linux.

Jak upgradovat Linux Mint

Pokud budete mít problém, budete moci svůj systém obnovit. Až budete připraveni začít, musíte nainstalovat nástroj pro upgrade systému zvaný Mintupgrade. Tento nástroj je vyžadován pro upgrade a používá se z příkazového řádku (Terminál). Ten použijeme i pro celý upgrade.

Jak instalovat aplikace na Linuxu

V Linuxu je veškerý software součástí distribuce. Instalace probíhá tak, že si požadováné programy prostě jen vyberete ze seznamu (typicky obsahuje desetitisíce položek) a jedním kliknutím vše nainstalujete. Odkud se software získává vůbec řešit nemusíte.

Co místo Windows

Pokud uživatelé nechtějí setrvávat u Windows, nemusí se ani spoléhat na platformu společnosti Microsoft, místo toho mohou zkusit klidně bezplatnou alternativu – operační systém Linux. Na trhu je několik různých verzí (tzv. distribucí), které se od sebe liší funkcionalitou i samotným uživatelským prostředím.

Jak zjistit verzi Linux

Všechny distribuce, které mají grafické rozhraní, budou mít panel s informacemi o distribuci na jednom nebo druhém místě. V případě Ubuntu Tento panel lze nalézt uvnitř panelu Konfigurace systému. Po otevření uvidíte řasa"o“ ve spodní části levé nabídky. Pokud na něj kliknete, zobrazí se okno s informacemi o systému.

Proč používat Linux

Linux je moderní operační systém (OS) a jeho ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů. Podobu Linuxu z velké části určuje jeho grafické prostředí. Váš Linux může vypadat klasicky jako Windows s hlavní lištou a nabídkou “Start”, nebo naopak velmi futuristicky s funkcemi jako jsou 3D plochy.

Jaký operační systém na starší notebook

Když starý počítač nepoužíváte proto, že je již prostě pomalý a ani ty prarodiče by na něm nemohli fungovat, tak na něj nainstalujte ChromeOS. Je to operační systém, který vdechne vašemu starému zařízení nový život a je ideální na práci s online aplikacemi a konzumování obsahu.

Jak instalovat programy do Ubuntu

Pro instalaci aplikace:Klikněte na ikonu Ubuntu Software v Doku nebo vyhledejte Software ve vyhledávací liště Činností.Když se Ubuntu Software otevře, vyhledejte aplikaci nebo zvolte kategorii a vyberte aplikaci ze seznamu.Vyberte aplikaci, kterou chcete nainstalovat a klikněte na Instalovat.

Jak nainstalovat soubor TAR GZ

tar. gz jsou nejčastěji šířeny zdrojové kódy. Ty nejsou určeny přímo k instalaci, ale je potřeba je nejprve zkompilovat, případně vytvořit instalační balíček, a nainstalovat.

Jak nainstalovat Linux na Windows

Instalace funkce Windows Subsystem for Linux (WSL). Po restartování počítače stačí spustit Windows Store a dát vyhledat klíčové slovo Linux nebo přímo Ubuntu. U vybrané položky pak klikněte na Získat a poté na Instalovat.

Jak získat zdarma Office

Studenti a pedagogové z oprávněných institucí si mohou zaregistrovat Office 365 Education zdarma, včetně aplikací Word, Excel, PowerPoint, OneNote a nyní také Microsoft Teams a další nástroje pro výuku. Zadejte platnou e-mailovou adresu vaší školy a začněte již dnes.

Jakou mám verzi Ubuntu

V případě Ubuntu Tento panel lze nalézt uvnitř panelu Konfigurace systému. Po otevření uvidíte řasa"o“ ve spodní části levé nabídky. Pokud na něj kliknete, zobrazí se okno s informacemi o systému.

Proč je Linux zdarma

V podstatě všechny linuxové distribuce jsou k dispozici zdarma, protože se jedná o svobodný software. Nejsnadněji jsou dostupné ke stažení z internetu. Pokud chcete, je možné Linux, s cílenou podporou a doplňky, zakoupit u specializovaných distributorů. Je však na vás, zda hodláte za podporu platit.

Jak vyzkoušet Linux

Jak si mohu Linux vyzkoušet

Linux si můžete vyzkoušet i bez instalace. Většina distribucí nabízí tzv. živou (live) variantu, která bývá i prvním krokem před instalací. Celý systém se spustí z USB flash disku nebo DVD a po vyzkoušení se rozhodnete, jestli ho chcete nainstalovat, nebo chcete dál používat Windows.

Co udělat ze starého PC

Starší počítač může stále sloužit – můžete ho renovovat a dát dětem na školní práce, hraní nebo experimentování, nebo babičkám a dědečkům na posílání e-mailů a prohlížení internetu. Běžné kancelářské aplikace a procházení webu nejsou příliš náročné a proto může i starší počítač stále dobře sloužit.

Jak oživit starý notebook

Začněte tím, že smažete všechny programy a aplikace, které už nepoužíváte. Kromě toho, že zabírají místo na disku, mohou vašemu notebooku často užírat výkon z CPU. Dále se zaměřte na programy, které se vám automaticky spouští po nastartování přístroje.

Jak nainstalovat aplikaci na Linux

Centrum softwaru pro Ubuntu je jednoduchý grafický správce balíků. Centrum softwaru můžete spustit z hlavní nabídky Dash, kde se nachází v sekci Systém pod názvem Centrum softwaru pro Ubuntu. Po otevření Centra softwaru uvidíte v hlavním okně výběr aplikací, které můžete nainstalovat.

Jak instalovat deb soubory

Instalace/odinstalace . deb souborůPro nainstalování .Případně můžete .deb soubor nainstalovat tak, že otevřete terminál a zadáte: sudo dpkg -i balíčkový_soubor.deb.Pro odinstalaci .deb souboru použijte Adept nebo napište: sudo apt-get remove package_name.

Jak instalovat na Linuxu

Po restartování počítače stačí spustit Windows Store a dát vyhledat klíčové slovo Linux nebo přímo Ubuntu. U vybrané položky pak klikněte na Získat a poté na Instalovat.

Jak spustit TAR GZ

gz jsou nejčastěji šířeny zdrojové kódy. Ty nejsou určeny přímo k instalaci, ale je potřeba je nejprve zkompilovat, případně vytvořit instalační balíček, a nainstalovat. Někdy jsou takto šířeny i větší binární balíčky, které jsou určeny k instalaci (např. OpenOffice.org, Mozilla, Firefox).

Jak nainstalovat Linux Mint vedle Windows

dual-boot Windows a Mintu. Jednoduše vyberte první možnost v menu pro způsob instalace: „Instalovat Linux Mint vedle nich“. Tento způsob nainstaluje Linux Mint vedle vašeho stávajícího systému Windows a ponechá jej zcela nedotčený. Dále musíte Mintu přidělit nějaké to místo na disku.

Čím nahradit MS Office

Co zvážit při výběru alternativyLibreOffice. Bezpochyby nejlepší alternativou pro uživatele MS Office bude celosvětově oblíbený open-source LibreOffice.OpenOffice. Alternativou MS Office velice podobnou LibreOffice je kancelářský balík OpenOffice.WPS Office.Softmaker FreeOffice.Google Workspace.