Jak léčit mrtvici u psa?

Jak rozchodit psa po mrtvici

Klíčem je rehabilitační metoda spinální chůze. O psy, kteří necítí zadní nohy, pečují v pražském rehabilitačním centru PhysioDog a metodou takzvané spinální chůze je učí znovu chodit po všech čtyřech. Poškození míchy je vážné zranění, které s sebou nese často nevratné následky, a to jak u lidí, tak u zvířat.
Archiv

Jak se chová pes po mrtvici

Psi, kteří překonali mozkovou mrtvici, mají různé příznaky. Nejčastěji nosí hlavu na stranu. To je důsledkem poškození jejich rovnováhy. Chodí do kruhu, nebo při chůzi zakopávají.
ArchivPodobné

Co způsobuje mrtvici u psa

Takzvaný vestibulární syndrom se u psů projevuje podobnými symptomy jako mozková mrtvice. Zpravidla vede mozková mrtvice u psů k trvalému omezení, přičemž se následky mohou podle závažnosti poškození lišit. K rizikovým faktorům, kterých je třeba se u psů vyvarovat, patří obzvláště nadváha a nadměrný stres.

Jak poznat že má pes mrtvici

Mrtvice se nejčastěji projevuje náhlým zhoršením centra rovnováhy psa (pes padá, neudrží se na nohou, nedokáže jít rovně, nedokáže se zvednout), tikem v očích, náklonem hlavy na stranu, sliněním a někdy i zvracením. Přijít může nejen při fyzické námaze, ale i zcela v klidu (i ve spánku), nebo po psychickém vypětí.

Co dělat když pes dostane mrtvici

Pokud máte podezření, že Váš pes dostal mrtvici, je nutné co nejrychleji vyhledat veterinární pomoc.

Jak dlouho trva mrtvice u psa

Většina pacientů reaguje na léčbu během několika dní, někteří se zlepšují po několik týdnů. Těžké mrtvičky mohou mít následky neslučitelné s životem. Cévní mozkové příhody se i po vyléčení mohou opakovat.

Co davat psovi po mrtvici

Podávají se vitaminy – převážně skupiny B, které pozitivně působí na nervový systém (u starých psů můžete dávat i preventivně). Mohou se aplikovat léky, které zmenšují případný otok mozku. V určitých případech je vhodná i infuzní terapie.

Jaké jsou příznaky mozkové mrtvice

ochrnutí poloviny obličeje a skles ústního koutku na jedné straně tváře. potíže s mluvením či porozuměním řeči (postižený člověk může působit až zmateným dojmem) porucha rovnováhy a koordinace pohybů závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením.

Jak vyloučit mrtvici

Standardní akutní léčbou ischemické cévní mozkové příhody je stále trombolýza. Při této metodě je pacientovi intravenózně (do žíly) podán lék, který rozpustí sraženinu blokující mozkovou tepnu.

Jak dlouho se žije po mrtvici

Třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Třetina umírá do jednoho roku a výhled pětiletého přežití má zhruba polovina pacientů. Pětina z nich pak trpí poruchou chůze, 45 % je ochrnutých na polovinu těla a 40 % pacientů je závislých na pomoci druhých.

Co pomaha na mrtvici

Pro léčbu mozkové mrtvice se v současnosti používají dva přístupy. První je mechanický, kdy se krevní sraženina odstraní pomocí katetru, zatímco druhý je biochemický, kdy se tromb rozpustí za pomocí léku.

Jak nedostat mrtvici

Mozkové mrtvici můžete předejít zdravým životním stylem. Odborníci doporučují nekouřit, omezit množství soli, tuku a cukru v jídle. Důležité je také jíst pravidelně ovoce a zeleninu a alespoň 30 minut denně se věnovat fyzické aktivitě – cvičení, procházkám, jízdě na kole, práci na zahradě a podobně.

Co se deje po mrtvici

Následky mozkové mrtvice

Během mrtvice přestanou být mozkové buňky zásobeny okysličenou krví a brzy začínají odumírat. Dochází tak ke ztrátě mozkových funkcí, kterou postižená část kontroluje — např. centra pohybu, řeči či zraku. Častými následky pak bývají invalidita, porucha řeči, porucha paměti, omezená hybnost.

Jak zastavit mrtvici

Léčba mrtvice

Lékaři zasahují podle typu a rozsahu mrtvice. Pokud se jedná o ischemickou cévní mozkovou příhodu, podávají se léky s názvem trombolytika, které se sraženinu snaží rozpustit. V případě hemoragické příhody většinou musí pacient podstoupit operaci.

Jak dlouho trvá léčba po mrtvici

Časná fáze rehabilitace trvá v průměru asi tři týdny, v závažných případech i déle. V ideálním případě by pacienti měli být přeloženi do specializovaného rehabilitačního zařízení přímo z nemocnice. Rehabilitaci lze v některých případech provádět také ambulantně, kdy pacient dochází na jednotlivé procedury z domu.

Jak se postupuje po mrtvici

Neprodleně volat na linku 155! Je důležité dostat pacienta co nejdříve do péče odborníků. Časové okno je 4 a půl hodiny (v některých případech až 6 hodin).

Jak rehabilitovat po mrtvici

V každém případě se rehabilitace soustředí na maximální možné uvedení pacienta zpět do života, a to od nácviku základních úkonů (jako je stání či chůze) přes nácvik jednoduchých denních činností (mytí, příjem potravy, česání, oblékání) až po činnosti širší soběstačnosti, jako je vaření, úklid či nakupování.