Jak nabarvit židli?

Jak nabarvit postel

Nátěr se provádí většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci jednoho až dvou nátěrů univerzální barvy a jednoho až dvou nátěrů bezbarvého interiérového laku. Takto ošetřený nábytek by vám měl posloužit opět několik let.
Archiv

Čím natřít skříně

Budeme potřebovat

Pro nátěr skříně mi v Barvy Laky Janů doporučili barvu od českého výrobce – Denas Univerzál v matném provedení, která je ekologická, rychle schne a nezapáchá a namíchají vám ji snad v jakémkoli odstínu si vymyslíte.

Čím natřít křeslo

Správné nátěry. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.
Archiv

Jak brousit židli

U čalouněným židli nejprve oddělíme tyto dvě části, sedák od rámu. K tomu vám budou stačit kleště, protože staré polstrování je většinou připevněno jen hřebíčky. Dřevěný rám musíme obrousit smirkovým papírem. Při silnějším nátěru použijte barvožrouta a špachtli.

Jak obarvit DYHU

Použijte základní barvu určenou na dřevo nebo dýhu, v závislosti na typu povrchu. Možná budete muset použít malý váleček na dveře pro hladší povrch. Použijte dvě vrstvy Vámi vybrané barvy. Po zaschnutí první vrstvy přebruste povrch jemným smirkovým papírem a dosáhnete tak hladkého profesionálního finálního nátěru.

Jak přetřít dýhu

Přesný postup: Podobně jako u odlepené dýhy se nejdříve povrch napaří, takže použitý klih změkne. Přes opravovanou plochu je třeba přiložit dřevo o dostatečné rovinatosti a pevnosti, které rovnoměrně zatíží plochu. Dřevo pak zatížíme nebo přisvorkujeme truhlářskými svorkami.

Jak vylepšit starou skříň

Na jednotlivé díly skříně naneste novou vrstvu laku či barvy

Starou skříň či komodu můžete opatřit také lazurou, která strukturu dřeva naopak zvýrazní. Zámky, panty a další kovové doplňky pak přetřete barvou na kov. Do moderního interiéru se bude hodit nábytek v bílém odstínu, který můžete natřít univerzální barvou.

Čím natřít židle

K natírání celých ploch volíme například vodou ředitelné tónovací barvy, kdy si požadovaný odstín sami namícháme. K dekorování se hodí akrylové barvy, které se prodávají v tubách a kelímcích. Po důkladném zaschnutí všech barevných vrstev celou židli přelakujeme bezbarvým lakem, kterým dekor zafixujeme.

Jakou barvu použít na židle

Můžete si vybrat z několika druhů barev vhodných pro malování dřevěného nábytku: akrylové, alkydové (ftalické), křídové a renovační. Akrylová barva se snadno nanáší, rychle schne a poskytuje plné krytí. Má jemnou vůni, takže ji můžete použít, i když v místnosti, kde budete natírat židli, jsou děti.

Jak se dělá patina

Nejjednodušší je lakování dřeva jednou barvou, kterou na některých místech lehce obrousíme tak, aby bylo vidět podkladové dřevo. V takovém případě je dobré celý povrch ještě přelakovat matným čirým lakem, aby se povrch nábytku dal snadno udržovat a do dřeva nepronikala nežádoucí vlhkost.

Čím natřít staré židle

Při malovaní židlí začněte tím, že malým štětcem precizně natřete těžko přístupná místa a zdobení na opěradle bílou barvou. Poté pomocí válečku natřete zbývající hladké povrchy překrývajícími se pruhy. Nejlepší je natřít celek, než barva zaschne – vyhnete se tak nevzhledným šmouhám a pruhům.

Jak opravit starou židli

krok: nejprve starou židli rozložíme

Použijeme vibrační brusku. Přebroušení vyhladí i drobné škrábance na sedáku i opěradle. Konstrukce židle je v pořádku, jen vyschlé dřevo opěradla naprasklo. Raději jej slepíme ještě před úpravou voskem, aby práce nevyšla nazmar.

Čím natřít postel

Pro natření postelí, komod, židlí a dalšího nábytku či dekorací, od kterých nevyžadujete větší mechanickou odolnost, se hodí vosk. Povrch po natření působí na pohled i dotek přirozeněji. Vosk stejně jako olej odolává kromě vody i mastnotě.

Jak udělat bílou patinu na dřevě

Stačí vám k tomu štětec, nátěrové hmoty a brusný papír. Po zaschnutí a lehkém přebroušení první vrstvy naneseme bílý krycí lak. Pokud nekryje dostatečně, naneseme jej dvakrát (jednotlivé vrstvy necháme zaschnout a přebrousíme je). Tuto metodu můžeme použít na holé dřevo, ale také na lakované povrchy.

Jak brousit dýhu

Povrch ručně přebruste, smirkovým papírem nejdřív zrnitosti 80, pak 120 až nakonec 240. Pracujte s citem, abyste neprobrousil případně i dýhu. Vzhledem k malé ploše nedoporučuji brousit vibrační bruskou, dýhy, které se používají k výrobě nábytku mají hroubku jen asi 0,6 mm a nebezpečí přebroušení se tím značně zvyšuje.

Jak udělat ze staré skříně novou

Nábytek opatřený lazurou nebo tenkou vrstvou nátěru můžete rovnou zbrousit. Ideálním pomocníkem je excentrická bruska, která udělá velkou část práce za vás. Při procesu broušení měňte brusné papíry od nejhrubšího po velmi jemný. Dřevo bude vyhlazené, příjemné na dotek a připravené pro nanášení nové barvy.

Co se starou posteli

Odvoz staré postele

Zvládneme dokonce odvézt a ekologicky zlikvidovat vaši starou postel. Vám tak odpadne starost o to, kam s ní a jak ji dopravit do sběrného dvora.

Jak nabarvit plastový květináč

Předmět, který budete natírat, nejdřív očistěte – nejprve vodou se saponátem a potom lihem, abyste plast odmastili a barva dobře přilnula. Potom doporučujeme povrch mírně zdrsnit jemným brusným papírem a znovu očistit. A už se můžete dát do natírání!

Jak na vintage styl

Vintage interiér by měl působit klidným dojmem, nepatří sem tedy výrazné syté barvy, které mysl burcují k akci. Zde máme především odpočívat. Vintage je klasika a k té patří neutrální odstíny, případně zemité tóny. Rozhodnete-li se pro barvičky, pak zařaďte bronzovou, cihlovou, zelenkavou…

Čím natřít nábytek z lamina

Použitelné mohou být např. vodou ředitelné emaily V2066 Bakrylex, syntetický rozpouštědlový email U2029 Industrol profi , matný S2075 Industrol unimat , nebo dvousložkové emaily epoxidový S2321 Epolex email profi nebo polyuretanový email Telpur T300 (matný nebo lesklý ).

Jak přelakovat židle

Setřete prach a židlí důkladně umyjte vodou a jemným čisticím prostředkem, můžete jej také otřít acetonem a benzínem. Počkejte, až židle důkladně uschne, a její povrch ještě jednou otřete brusným papírem, tentokrát se zrnitostí 200-400 – tím se zvýší přilnavost barvy a získáte matný povrch.

Jak opravit rozvrzanou židli

Nohy židlí či stolů jsou dělány buď na čep a dlab nebo na čep a rozpor. V obou případech je nutné rozvrzaný spoj nejprve opatrně rozebrat, vyčistit a poté znovu slepit vhodným lepidlem. Stačí klasická bílá disperzní lepidla. Důležité však je spoje dostatečně stáhnout.

Jak zpevnit židli

Opřeme židli o zeď a zapřeme se o ní rukama. Srovnáme a zpevníme celé tělo (podobně jako ve vzporu), zatneme břicho a zadek a s výdechem zanožíme jednu nohu. Pokud je pro nás cvik příliš snadný, tak se pokusíme při zanožení nohy, zvednou také protilehlou ruku.

Čím natřít starou židli

Při malovaní židlí začněte tím, že malým štětcem precizně natřete těžko přístupná místa a zdobení na opěradle bílou barvou. Poté pomocí válečku natřete zbývající hladké povrchy překrývajícími se pruhy. Nejlepší je natřít celek, než barva zaschne – vyhnete se tak nevzhledným šmouhám a pruhům.

Jak udělat starý vzhled dřeva

Základním krokem k tomu, aby váš zahradní i jiný nábytek získal vzhled starého dřeva, je drásání. Při této činnosti zvýrazňujete nejčastěji za pomocí ocelového kartáče strukturu dřeva. Pevné štětiny totiž vydrásají měkčí části dřeva, čímž jeho povrch zhrubne a kresba se stane ještě zřetelnější.