Jak pracovat s ladičkou
Pokud je ručička ladičky v levé polovině displaye, je potřeba strunu více „natáhnout“, aby se zvýšil její tah a tím i tón. Ladící kličkou pootočte tak, aby se struna dále namotávala. Pokud je při ladění ručička naopak v pravé části displaye, je potřeba strunu povolit, aby se snížil tón.
Archiv
Jak má být naladěná kytara
Aby se nestala nehoda, že ti při ladění praskne struna, je důležité znát názvy jednotlivých strun odpovídající tónům, do kterého jsou naladěné. Standardní ladění kytary se šesti strunami je vzestupně od hlubokého tónu E A D G H a E. V případě ukulele, které má pouze čtyři struny, je ladění G C E A.
Archiv
Jak si naladit kytaru bez ladičky
Ladění kytary zvládnete i bez ladičky
Sousední struny jsou od sebe vzdálené o pět půltónů – pět pražců na kytaře. Po stisknutí struny „E“ na pátém pražci zahrajete tón „A“. Podle tohoto tónu tak naladíme sousední strunu „A“. Takto pokračujete na všech šesti strunách.
Kam se dává ladička na kytaru
Ladění pomocí ladičky
Nejvyužívanější jsou klipové ladičky, které jednoduše připevníte na hlavu kytary a můžete se pustit do ladění. Po zapnutí uvidíte na displeji ručičku, která bude „měřit“ jednotlivé tóny.
Archiv
Jak funguje ladička
Terapeutická ladička je kovový nástroj, který funguje jako akustický rezonátor. Každá z nich je naladěna do konkrétního tónu/frekvence. Pokud ladičce dodáme fyzický impuls, rozezní se směrem do okolního prostoru a vibruje i sama o sobě.
Na jakou frekvenci naladit kytaru
Re: ladění kytary
Obvykle se používá 440 Hz, protože to přibližně odpovídá komornímu A, který se používá pro ladění….
Jak vybrat ladičku na kytaru
Dobrá ladička by měla mít ještě zřetelný, podsvícený displej, nebo přesnou LED indikaci, kde se právě při ladění vámi vybraného tónu pohybujete. Pouhé tři diody (např. červená – zelená – červená) umožňují obvykle pouze orientační ladění.
Jak nastavit kytaru
Pokud jsou na kytaře třináctky struny, je dobré nastavit dohmat níž, aby se zvýšila pohodlnost hry a snížila se tak zátěž na šlachy v rukou. Tvrdé struny mohou být díky menšímu rozkmitu blíže k hmatníku. Pohodlnost hry lze nastavit u kterýchkoli strun (i u těch velmi tvrdých), je to pouze otázka seřízení na míru.
Jak se rychle naučit hrát na kytaru
Pokud hru na kytaru zkoušíte úplně poprvé, můžete se nechat inspirovat našimi tipy, jak začít hrát:Najděte si učitele nebo kamaráda kytaristu.Vyzkoušejte online lekce.Pořiďte si učebnici – školu hry – a zpěvníky.Učte se s námi a pokračujte ve čtení tohoto článku!
Jak se ladí flétna
Příčné flétny:
Nástroje se ladí na požadovanou výšku plynulým povytažením hlavice z korpusu. (U nás je při běžném ladění cca 442 Hz hlavice povytažená zhruba o 1-2 mm. Pozor – zahřátím nástroje jeho ladění stoupá.)
Jak jdou struny po sobě
Nejdříve si ale zopakujeme názvy strun na kytaře. Ta nejtenčí je naladěna na tón "e" a další struny směrem k silnějším nesou tón "h", "g", "D", "A", "E". Pro ty, jimž to neleze do hlavy, Ema hodila granát do atomové Elektrárny. Věta stupidní, leč nikdy nezapomenete názvy strun.
Jak nastavit baskytaru
Nastavení baskytary je průměrně složitá operace a pokud si nevíte rady, vždy je lepší oslovit kvalifikované opraváře. Kobylky na nástrojích jsou vybaveny šrouby s imbusovým klíčem. Klíč slouží k nastavení výšky dohmatu nebo zafixování jemné rozteče strun. K nastavení výztuhy v krku použijte taktéž imbusový klíč.
Jak nastavit kobylku
Dva druhy nastavení kobylky
Jeden je ukotven v těle kytary na širokých pivotech, které se nastavují pomocí plochého šroubováku. Druhý typ je fixován ve dřevě tenkým pivotem a výšku kobylky lze nastavit pomocí zoubkových kleští nebo přímo k tomu určeným kytarovým nářadím.
Na jakou kytaru zacit hrát
Osobně doporučuji začít klidně hrou na klasickou kytaru. Klasická hudba se hraje na španělskou kytaru s širokým hmatníkem a nylonovými strunami. Hraje se bez trsátka. Krom znalosti hudební teorie se naučíš perfektně hru pravou rukou bez trsátka, což velice oceníš i při hře na elektrickou kytaru.
Kdy začít s hrou na kytaru
Ideálním věkem pro začátek výuky hry na kytaru je cca třetí třída základní školy. Ovšem začít hrát na kytaru můžete v podstatě v jakémkoliv věku.
Jak se starat o zobcovou flétnu
Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.
Jak čistit zobcovou flétnu
Každou flétnu je nutné občas vyčistit, ideálně po každém hraní. Vytěrák na sopránovou zobcovou flétnu je z mikrovlákna a má drátěnou rukojeť (pozinkovaná). Čištění vytěrákem je snadné a zvládnou ho i malé děti. Je možné jej použít i při umývání vodou.
Jak často se mění struny
Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.
Jak seřídit nultý pražec
pražce. V tom nejideálnějším případě by mělo jít o vzdálenost přibližně 0,254 mm. Pokud je vzdálenost menší, zasuňte imbusový klíč do otvoru na konci krku a otočte jej velmi mírně proti směru hodinových ručiček. Pokud je naopak vzdálenost větší, budete muset svůj krk trochu přitáhnout.
Jak nastavit tremolo
Aby byla zaručená správná funkčnost, tremolo by mělo být v rovině s hmatníkem. Polohu kobylky je nutné nastavit pomocí pružin na zadní části těla kytary. Po každém přitažení či povolení pružin se změní tlak na kobylku a tím i její náklon. Nastavení tremola do stabilní a vodorovné polohy zabere mnohdy desítky minut.
Co je to tremolo
Tremolo, též tremollo, je efekt, při kterém se cyklicky mění amplituda (hlasitost) hraného tónu. Používá se zejména u smyčců a je možné jej simulovat např. za použití LFO napojeného na napětím řízený zesilovač (VCA). U smyčců se dosáhne tohoto efektu rychlým a krátkým smýkáním smyčce po struně tam a zpět.
Jak se zlepšit na kytaru
Zlepšení ve hře na nástroj přichází díky pravidelným a uvolněným cvičením, rozděleným na několik 15-20 minutových úseků, které jsou dopředu naplánované na několik měsíců nebo dokonce i na roky. Proto popřemýšlejte o "dlouhodobém" plánování a raději dejte přednost malému, ale zato stálému pokroku.
Jak správně cvičit na kytaru
Do začátku vám ale doporučuji dodržovat při cvičení několik základních zásad:Metronom – na cvičení si pořiďte metronom.Rychlost – cvičte pomalu, rychlost přijde později.Správná technika – věnujte pozornost čistotě tónu a správné technice.Zlozvyky – pokud začínáte, vyvarujte se zlozvyků ihned zpočátku.
Proč hrát na klavír
S hrou na piano jde ruku v ruce také rozvoj kreativity, zlepšení jazykových schopností včetně čtení a rovněž lepší paměť. Jestliže bojujete se stresem, zahráním některé skladby se ho zbavíte raz dva. Navíc posílíte celé tělo a zlepšíte si koordinaci.
Jak foukat do příčné flétny
Správný dech při hře na flétnu
Vrchní část flétny (zobec) položíme na spodní ret, poté zlehka přiložíme i horní ret a foukáme do flétny. Při hraní se nadechujeme ústy směrem „do břicha“, neměla by se nám zvedat ramena. Do flétny pak vydechujeme jemně a plynule a snažíme se o čistý tón.