Jak nejlépe ošetřit dřevo?

Jak ošetřit přírodní dřevo

Dřevo můžeme pomocí přírodních barev „namořit" na určitý odstín, případně použít vysoce krycí barvu, která překryje dřevěnou strukturu a vytvoří jednolitý povrch. Pro pouhé zvýraznění přírodního odstínu dřeva je nejvhodnější použít bezbarvé oleje, které prokreslují přirozenou strukturu dřeva.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.
Archiv

Jak ošetřit staré dřevo

Existuje však mnohem více možností, jak tyto povrchy chránit. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.
Archiv

Čím nalakovat dřevo

Aplikujte lak

Z obrovské nabídky laků doporučujeme například akrylátové laky, které jsou ředitelné vodou, dobře schnou a nesmrdí. Další možností jsou alkydové laky na bázi alkydové pryskyřice. Ty využijte v případě, že se vám nepodařilo dřevo dokonale vyčistit a zůstaly na něm zbytky starého nátěru.

Jak impregnovat dřevo do země

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.

Jaký olej na dřevo

Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

Jak ošetřit dřevo v zemi

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.

Jak ošetřit dřevo proti vodě

K povrchové úpravě, ochraně proti pronikání vody a dosažení barvy či odstínu dřeva se pak nejčastěji používají vodou ředitelné či syntetické lazury. Můžeme nakoupit řezivo, impregnované už na pilách. Profesionálové impregnují dřevo buď namočením v kotli ve směsi rozpustných impregnačních látek a vody.

Jakou impregnaci na dřevo

Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je na pilách Bochemit QB Profi. Naimpregnovat dřevo si můžete samozřejmě také sami. Velmi dobře vám poslouží Bochemit Opti F+. Jednoduše ho můžete aplikovat nátěrem nebo postřikem dle doporučení na etiketě.

Jak dlouho vydrží dřevo v zemí

Je nejlepší volbou pro ochranu všech druhů dřevěných prvků v exteriéru a v kontaktu se zemí, jako jsou např. dětská hřiště, lavičky, zahradní nábytek, ploty, palisády, ohrady pro zvířata, sloupy a kůly. Životnost provedené ochrany dřeva v exteriéru je 15-30 let (v závislosti na třídě použití a příjmu).

Jak ošetřit dřevo v zemí

Dřevný tér (nejčastěji získávaný z kořenů borovice a jiných pryskyřičných dřevin), kterému se nejčastěji říká „borovicový dehet“ je ideálním nástrojem pro ochranu dřeva před zakopáním do země. Borovicová smůla je silně vodoodpudivá, má antiseptické účinky a je biologicky v přírodním procesu odbouratelná.

Jak dlouho schne olej na dřevo

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat.

Jak nanášet olej na dřevo

Dřevo musí být před nanášením oleje zcela suché; v opačném případě se olej nevsákne a ochrana nebude dostatečná. Olej před nanášením dobře promícháme. Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením.

Jak dlouho Vydrži smrkové dřevo

V porovnání s exotičtějšími druhy dřeva se můžete dostat dokonce i na polovinu ceny. Jde ovšem o měkké dřevo, které vyžaduje rozsáhlou údržbu a jeho životnost je krátká. U dřevěných teras ze smrku nebo borovice počítejte s životností okolo 10 let, přičemž borovice je o něco odolnější než smrk.

Jak dlouho vydrží dřevěný kůl v zemi

K dostání jsou v šířkách od 6 cm do 16 cm a v délkách od 150 cm do 200 cm. Díky moření mají smrkové kůly na ohradu dlouhou životnost, reálně se dá počítat s dobou 10 let (není ale výjimkou, že se takový kůl dožije i 20 let ve službě). Pokud ale není smrk mořený, vydrží v zemi cca 5 let, poté hnije.

Jak ošetřit mokré dřevo

Dřevo je porézní a bez ochranného nátěru se neobejde. Vždy začínáme mořidlem či napouštědlem a až poté aplikujeme vrchní nátěr. Vhodným napouštědlem je například obyčejná instalatérská fermež, čili lněný olej. Ovšem napouštědlo (mořidlo) vybíráme především podle doporučení výrobce nátěrové hmoty.

Jak dlouho schne impregnace dřeva

Doba schnutí je cca 10 hodin a je třeba aplikovat 2 nátěry.

Které dřevo vydrží nejdéle

Veškeré tvrdé dřevo: například akát, jasan, dub, habr a buk. Nejdéle vydrží již zmíněný akát. Ačkoliv jste si teď možná oblíbili třeba jasan, asi vás zklamu.

Čím natřít dřevo na postel

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Jak poznat smrkové dřevo

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Na všech třech řezech (příčný, podélný, tečný) snadno zaznamenáme zřetelné barevné odlišení jarní a letní přírůstkové vrstvy dřeva. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný.

Čím natřít kůly do země

Dřevný tér (nejčastěji získávaný z kořenů borovice a jiných pryskyřičných dřevin), kterému se nejčastěji říká „borovicový dehet“ je ideálním nástrojem pro ochranu dřeva před zakopáním do země. Borovicová smůla je silně vodoodpudivá, má antiseptické účinky a je biologicky v přírodním procesu odbouratelná.

Jak zabránit žloutnutí dřeva

Neošetřené dřevo musí být čisté, odmaštěné a suché (vlhkost dřeva pod 18%). Zažloutlé dřevo musí být zbroušeno až na čerstvou vrstvu, protože PNZ Blokátor žloutnutí neslouží jako chemický zesvětlovač. Přípravek se dobře rozmíchá a nanáší válečkem, štětcem stříkáním nebo hadříkem ze všech stran.

Čím natřít mokré dřevo

Olej nebo dekorační lazura Argali dřevu dodají nejen nádhernou barvu, ale zároveň jej ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a zašednutím. Impregnace zase poskytne dřevu ochranu před škůdci, hnilobou a zamodráním.

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.