Jak se dorozumívají sloní
Sloni se sice dorozumívají především zvuky a pachy, velký význam však v jejich životě mají i doteky. Na uvítanou se například chobotem dotýkají tlamy druhého jedince v jakési obdobě lidského polibku. Pohlazení chobotem je zase nejjednodušším způsobem, jak zklidnit rozrušené mládě.
Jak dobře sloní slyší
Dá se říct, že sloní samec doslova huláká, čímž vydává infrazvukové vlny, které pak slyší samice. „Oni vnímají sluchem infrazvukové vlny šířené vzduchem a vedle toho infrazvuk rozechvívá i půdu. A to je druhý komunikační kanál,“ pokračuje biolog.
Archiv
Co umí slon
Využíváni jsou pro svoji velkou sílu. Podle pozorování v terénu dokáže slon utáhnout náklad o hmotnosti až kolem 9 tun a chobotem uzvedne ze země břemeno o hmotnosti kolem 300 kilogramů. Nicméně sloni nebyli nikdy plně domestikováni, samci slonů jsou v období říje velmi nebezpeční a obtížně se kontrolují.
Jak se Koji slon
Hmotnost novorozence je 70 až 135 kg, často jsou tak malí, že u větších samic nedosáhnou k mléčné žláze umístěné na prsou, a samice je proto musí ke kojení přivádět na malé vyvýšeniny, aby tam dosáhli. Slůňata denně přibírají na váze až půl kilogramu a do pátého roku vyrostou ročně o dvanáct centimetrů.
Jaké zvuky vydává slon
Kromě těchto základních zvuků sloni často vydávají zvuky složené, které přechází z jednoho typu do druhého. Tento bohatý rozsah sloních zvuků zahrnuje: snort-rumbles, roar-rumbles, rumble-roar-rumbles, cry-rumbles, bark-rumbles a trumpet-rumbles. Sloni nejčastěji vytvářejí tyto zvuky, když jsou rozrušeni.
Jak vidí slon
Sloni vidí podle všeho podobně jako barvoslepí lidé, mají tzv. dichromatické vidění, zatímco většina lidí má vidění trichromatické, v naší mluvě barevné. Sloni podobně jako většina zvířat, která mají aktivitu denní i noční, mají oční pigmenty citlivé jen v omezeném rozsahu – do 530 nm.
Kdo slyší nejlépe
Kočky slyší zvuky o neskutečných frekvencích, od 45 Hz až do 64 000 Hz. Umí ušima otáčet také efektivněji než psi, díky čemuž uslyší každičký zvuk, který je obklopuje. Proto jsou jednoznačně považovány za jedny z nejlepších lovců živočišné říše.
Jak dlouho roste slon
Sloni dospívají zhruba v deseti letech, ale do rozmnožování se zapojují až za dalších 5 až 10 let.
Který slon žije divoce
Divocí sloni indičtí se už vyskytují jen v nesouvislém areálu na jihu a jihovýchodě asijského kontinentu a podle odhadů jich není více než asi 50 000.
Jak rychle roste slon
Od prvního do pátého roku života zdravé a dobře živené slůně ročně vyroste o 10 – 12 cm, ovšem čím je starší, tím menší výškové přírůstky jsou. U dospělých slonů se podobně jako u dospělých lidí růst zastaví, zvířata ale ještě mohou zvyšovat svou svalovou hmotu a tedy i hmotnost.
Jak vidí sloni
Většina pozorovatelů se shoduje na tom, že sloni mají relativně špatný zrak. Slon pravděpodobně vidí svět v odstínech šedé při ostrém světle a může mít velice omezené barevné vidění při světle tlumeném. Získávají proto velmi málo informací o prostředí zrakem s výjimkou dohledu na velmi krátké vzdálenosti.
Kde se vyskytují sloni
Je to největší suchozemský savec, který dorůstá výšky až 4 m. Slon africký se vyskytuje roztroušeně v celé Africe jižně od Sahelu, ale v dřívějších dobách se prokazatelně vyskytoval v mnohem hojnějším počtu na celém kontinentu, i v severní Africe. Obývá poměrně rozmanité prostředí.
Jaké zvíře neslyší
Zvířata slyší daleko lépe než my, lidé. 1) Výborný sluch mají například potkani, kočky nebo ježci. 2) Jeleni, srnci a další popásající se býložravci zase svoje slechy (uši) dokážou výborně natáčet do stran, takže neslyší zvuky jen z jednoho směru.
Jak slyší kočky
Kočky mají pětkrát lepší sluch než lidé. Psi slyší větší rozsah tónů, ale na rozdíl od nich, kočky lépe slyší vysoké frekvence, jako například pískot myší. Kočky slyší i zvuky v ultrazvukových frekvencích předcházející hlasité události zemětřesení či bouři.
Jak dlouho se vyvíjí slon
Slůně se v těle matky vyvíjí 22 měsíců, což jsou téměř dva roky. Dává si tedy na čas nejdéle ze všech savců. Když se narodí, je vysoké přes metr a má úctyhodných 60 až 150 kilogramů, tedy hmotnost dospělého člověka. Mládě hustě porostlé srstí se hned po narození staví na nohy a začíná pít od matky.
Jaký je největší slon na světě
U slona afrického byl největším známým jedincem kolosální samec, který byl (bohužel, jak jinak) zastřelen nedaleko města Mucusso v Angole v roce 1974. Tento obr měřil na výšku (při změření naležato) 417 centimetrů a jeho hmotnost byla původně odhadnuta asi na 12,24 tuny.
Jak jí slon
Většinu roku dávají přednost okusu (tedy větvím s listy a kůrou), který doplňují také trávou, bylinami, plody, hlízami i dření dužnatých stonků. V období dešťů, kdy raší mladá tráva, však může pastva převládnout. Při manipulaci s potravou si slon počíná velice šikovně.
V jakém rozsahu slyší člověk
Sluchové pole (nebo oblast slyšitelnosti) je rozsah všech zvuků, které dokáže lidské ucho vnímat. Vnímání zvuku je u člověka omezeno slyšitelnými frekvencemi (přibližně 16–20 000 Hz). U každé frekvence je odlišný rozdíl intenzit, jež slyšíme. Lidský sluchový orgán je nejcitlivější v oblasti frekvencí 1–5 kHz.
Kdo má lepší sluch pes nebo kočka
Psi slyší hůř než kočky, jejich horní hranice sluchu je 40 000 Hz. Také pokud jde o intenzitu zvuku, jsou kočky na tom lépe. My ten zvuk sotva slyšíme, ale kočka je schopná slyšet ještě jednu tisícinu toho zvuku.
Proč kočka slyší na Čiči
Vysvětlení, proč v Česku voláme na kočky čiči, není jednoznačné. Většinou se ale jako důvod uvádí to, že kočky lépe slyší na vysoké kmitočty – sykavky. Logickým zdůvodněním je i skutečnost, že jde o část slov “kočičí”.
Jak dlouho žijí sloni
Zjistili, že průměrná délka života slona afrického v zajetí je 17 let. V národním parku Amboseli je to 56 let. Indičtí sloni se v zoologických zahradách dožívají v průměru 19 let, zatímco "sloni-těžaři" 42 let.
Který savec má nejlepší sluch
Rozsah slyšení u člověka (od 16 do 20 000 Hz) je podobný jako u většiny ptáků. Šimpanz a někteří další primáti registrují zvuky až do frekvence 30 000 Hz, kůň až 40 000 Hz, psovité šelmy až 50 000 Hz. Rejskové a ježci do 60 000 Hz, potkan a kočka do 70 000 Hz.
Které zvíře neslyší
Zvířata slyší daleko lépe než my, lidé. 1) Výborný sluch mají například potkani, kočky nebo ježci. 2) Jeleni, srnci a další popásající se býložravci zase svoje slechy (uši) dokážou výborně natáčet do stran, takže neslyší zvuky jen z jednoho směru.
Které zvíře dobře slyší
Rozsah slyšení u člověka (od 16 do 20 000 Hz) je podobný jako u většiny ptáků. Šimpanz a někteří další primáti registrují zvuky až do frekvence 30 000 Hz, kůň až 40 000 Hz, psovité šelmy až 50 000 Hz. Rejskové a ježci do 60 000 Hz, potkan a kočka do 70 000 Hz.
Co nám chce kočka říct
Když má vztyčený ocas, je klidná, spokojená, cítí se dobře. Když má ocas do otazníku, dává vám tím najevo, že si jí máte všímat, chce si hrát. Když je přikrčená a sklopí uši, cítí se nějak ohrožena, má strach, bojí se. Když mrská ocasem sem a tam, je nervózní, vykolejená.