Čím obrousit starý lak
Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy. V obou případech je lepší stroj s odsáváním, na něj si vezměte papír s perforací. Využít ale můžete také brusku stolní kotoučovou nebo pásovou s brusnými pásy.
Archiv
Jak přetřít lakovaný nábytek
Nejlepší postup při natírání lakovaného nábytku je kompletní odstranění lakovaného povlaku, přebroušení povrchu smirkovým papírem, příprava pomocí podkladového nátěru a až poté finální nátěr a vrchní lak. Získáte tak dlouhodobou výdrž nového nátěru.
Jak obrousit lakované dřevo
Lakování: Dřevo byste měli brousit postupně, nepřeskakujte zrnitosti brusného papíru. Po zaschnutí můžete lak přebrousit velmi jemným brusným papírem o zrnitosti kolem P300 nebo použít lešticí pastu – dosáhnete krásně lesklého povrchu.
Archiv
Čím natřít starý dřevěný nábytek
Dobře vám poslouží vodou ředitelné barvy. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo. U ostatních barevných odstínů můžete použít rovnou univerzální barvu v matném nebo lesklém provedení, a to ve dvou až třech vrstvách. Velmi výhodné je přetření matné barvy ještě bezbarvým interiérovým matným lakem.
Archiv
Čím rozpustit lak
Použijte aceton – podložte místo se skvrnou papírovou utěrkou, namočte hadřík nebo vatovou tyčinku do acetonu a poťupávejte po skvrně od vnějšího okraje k vnitřnímu. Uvidíte, jak do sebe aceton pomalu nasakuje lak. Papírovou utěrku i hadřík či tyčinku měňte dle potřeby.
Jak se zbavit starých nátěrů na zdi
Jednoduchý pracovní postupNanést odstraňovač barev a nechat působit.Silné vrstvy rozvolněné barvy nebo nástřiku odstranit z povrchu seškrábnutím ostrou špachtlí nebo stěrkou.Na zbytky barev, pryskyřičných omítek nebo nástřiků opět nanést vrstvu odstraňovače barev.Vypláchnout horkou tlakovou vodou.
Jak na renovaci starého nábytku
Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem. Opalování pomocí opalovací pistole je vhodné na silné vrstvy laku a barvy. Pokud je nábytek zdobený drobnými ornamenty, je vhodné použít chemické odstraňovače nátěrů, např. organická rozpouštědla nebo louh.
Jak dobře natřít dřevěný nábytek
Nátěr provádíme většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci 1–2 nátěrů univerzální barvy Balakrylu Uni Mat a 1–2 nátěrů bezbarvého interiérového laku Balakryl Sportakrylu. Takto ošetřený nábytek by nám měl posloužit opět několik let.
Jak obrousit nábytek
Starý nátěr můžete odstranit buď horkovzdušnou pistolí anebo ho obrousit bruskou, případně použít speciální odstraňovač starého nátěru – zase koupíte v drogerii. Ovšem pokud nátěrů není hodně nebo se moc neloupe, tak je nejlepší obrousit celý nábytek bruskou co nejvíc, bruskou vyrovnáte i povrch nábytku.
Jak obrousit dřevěný nábytek
Zpravidla postupujeme ve třech krocích: nejdříve použijeme hrubý brusný papír (zrnitost 80), pak střední (120) a nakonec jemný o zrnitosti 180. Brousit můžeme ručně, což je poměrně namáhavé, nebo rychleji a účinněji excentrickou, případně deltovou bruskou. Akrylátová barva se dobře brousí papírem namočeným ve vodě.
Jak sundat starý nátěr
K odstraňování nátěrů se používá plamene benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen, jehož délka se seřídí na 4–8 cm nahřívá nátěr, který vlivem tepla buď měkne, nebo se rozkládá, eventuálně pálí. Změklý nátěr se ihned odstraňuje starou stěrkou, nebo malířskou škrabkou.
Jak škrábat starou malbu
Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.
Jak brousit starou omítku
Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.
Jak oživit zašlý nábytek
Nábytek v žádném případě nesmáčejte, pouze otírejte vlhkým hadříkem. Na oživení zašlého laku pak použijte směs vody a octa v poměru 1:1 na vlhké houbičce, kterým nábytek otřete. Tím se zbavíte i nepříjemného pachu zatuchliny.
Jak udělat ze starého nábytku nový
Pusťte se do oprav
Případné prasklinky, vrypy, rýhy, díry a další nerovnosti opravte tvrdým výplňovým tmelem na dřevo. Ten se dá pořídit buď barevný v barvě původního dřeva, nebo bezbarvý, který použijte, například pokud počítáte s tím, že budete renovovaný nábytek ještě nakonec natírat barvou.
Jak přetřít starou barvu
Možnosti se v zásadě nabízí tři: mechanické odstranění (obroušení, vydrhnutí); chemické odstranění (odleptání a rozpouštěním staré barvy) anebo odstranění nátěru teplem. Každá z variant má své pro a proti, specifika provedení. A dost často je asi budete kombinovat. Žádná z nich není úplně stoprocentní.
Jak nejlepe odstranit starou omítku
Jak odstranit omítku
Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.
Jak brousit starou malbu
K odstranění starých vrstev maleb na stěnách a stropech můžeme také použít speciální brusku – Bruska Žirafa FLEX WS 702 VEA (viz. sekce Půjčovna). Bruskou lze jednoduše brousit až do výšky 3 m, takže není nutné používat lešení či žebřík.
Jak nejlépe odstranit starou malbu
Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.
Jakou omítku na stary dům
Druhy omítek a jakou zvolit
Na rekonstrukci starých objektů je vhodná omítka vápenná, odolná proti vlhkosti. Naopak sádrová omítka není vhodná do místností se zvýšenou vlhkostí. Podle konečné úpravy povrchu pak můžete vybírat mezi omítkou hladkou, škrábanou, leštěnou, jemnou, broušenou či stříkanou.
Jak ošetřit starožitný nábytek
Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.
Jak překrýt starou malbu
Škrábání staré malby usnadní teplá voda
Vodu pak nechte zhruba půl hodiny působit. V druhé fázi znovu vodou potřeme už jen menší plochu, kterou můžeme ihned špachtlí oškrabat. „Oškrabu, nechám zeď vyschnout, zapenetruju a pak můžu začít malovat,“ říká host.
Jak se zbavit stareho Stuku
Odpověď: navlhčením a následným seškrábáním lze odstranit staré nátěry stěn malířskou barvou, ne ne vápenocementové štukové omítky. odstranění štuků je možné pouze mechanicky, zbroušením nebo odsekáním.
Jak se zbavit starých nátěru na zdi
Jednoduchý pracovní postupNanést odstraňovač barev a nechat působit.Silné vrstvy rozvolněné barvy nebo nástřiku odstranit z povrchu seškrábnutím ostrou špachtlí nebo stěrkou.Na zbytky barev, pryskyřičných omítek nebo nástřiků opět nanést vrstvu odstraňovače barev.Vypláchnout horkou tlakovou vodou.
Jak využít starou omítku
Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.