Jak odehnat kosy od jahod?

Co ničí jahody

Lalokonosci a další škůdci. Sadbou jahod se mohou šířit i poměrně velcí brouci lalokonosci (Otiorhynchus spp.). Jsou velcí podle druhu 10–20 mm. Na zahradě žijí skrytě a rostliny poškozují žírem hlavně v noci.

Jak ochránit jahody proti slimákům

Při jejich používání je ale potřeba dávat pozor, protože mohou být nebezpečné pro domácí mazlíčky a děti. Vytvořte bariéry kolem jahod s materiály, které slimáci nemají rádi. Mohou to být dřevěné štěpky, piliny, vaječné skořápky, kávová sedlina, písek nebo vápno. Dráždí kůži slimáků a znesnadňují jim pohyb.

Jak ochranit jahody

Jedná se o univerzální nástroj, který zkušení zahradníci používají k ošetření pozemku s jahodami ještě před květem. Ne více než 10 kapek jódu se rozpustí v kbelíku s vodou. Tato směs se používá pro postřik. Výhodou jódu je, že pomůže chránit rostlinu před většinou škůdců.

Kdy se stříhají jahody

Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit.

Proč usychají květy jahod

Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje stopky květních poupat. Ta potom vadnou, zasychají a opadávají. Květopas škodí lokálně, ale může zničit až 80 % úrody.

Co sázet po jahodách

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Co funguje proti slimákům

Využít lze i bylinky, které plzákům nevoní. Jsou to například fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Pomoci mohou i rozsekané a rozdrcené rostliny jako kapradí, vratič, řebříček a zerav, kterými dokola obsypeme záhony.

Jak vypadají vajíčka slimáků

Jak vypadají vajíčka slimáka. Vajíčka slimáků jsou malá, kulatá, a mají průsvitnou nebo bílou barvu. Slimáci a plzáci je kladou ve shlucích do hlíny.

Čím zakrýt jahody proti mrazu

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Jak ochránit jahody před škůdci

Jahody – Květopas jahodníkový

Larvy přednostně napadají rašící poupata, z nichž vyrůstají největší plody. Na ochranu použijte insekticidní přípravek Karate Zeon 5 SC. Přípravek se musí aplikovat před květem. Pro jarní ošetření jahodníků je vhodný také přírodní insekticidní přípravek INPORO JARNÍ ošetření.

Kdy odstranit šlahouny z jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Jak ostříhat jahody po sklizni

Pokud jsou rostlinky v nepěkném stavu, je dobré listy ostříhat asi 5 cm nad středovým srdéčkem, aby rostlinky znovu obrazily. Může se stát, že někde objevíme skvrnitost listů nebo některého škůdce (jako je například roztočík jahodový). Sáhneme po vhodném přípravku a rostlinu ošetříme.

Proč černají jahody

Antraknóza se projevuje zpočátku vpadlými skvrnami, později skvrny hnědnou až černají. Fytoftóra způsobuje hnilobu při níž plody měknou, gumovatí, hořknou. Pak také může jít o reakci na nedostatek vody v kombinaci s vysokou teplotou nad fólií (nebo nad černou netkanou textilií).

Jak se zbavit plísně na jahodách

Agro Plíseň šedá na jahodách Stop je fungicid (postřik Signum) se systémovým účinkem ve formě granulí s 2 novými účinnými látkami (minimální riziko vytvoření rezistence). Slouží k ochraně proti plísni šedé na jahodách. Chrání rostlinu před napadením (prevence), ale také po infekci (kurativní účinek).

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Která zelenina se nesnáší

Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co nesnáší slimáci

Existují rostliny, které slimáci nesnáší, například levandule, máta, rozmarýn, bazalka nebo šalvěj. Vysázením těchto rostlin okolo vaší zahrady můžete slimáky odradit.

Jak se zbavit slimáků bez chemie

A nebo je dobré vysázet těsně kolem listové zeleniny plodiny, jež slimáky doslova odpuzují. Jedná se např. o pelyněk, česnek, kopr a nebo řeřichu. Ohrady z prkének nic nevyřeší stejně jako kolem záhonu do země zaražené hladké nerezové plechy. I když se zdají kluzké, slimáci je nakonec stejně přelezou.

Jak zničit vajíčka slimáků

Vajíčka můžete nalézt na prázdných záhonech, ale i v okrasném trávníku, pod mulčem nebo v kompostu. Proto se doporučuje půdu před zimou prokypřit, čímž zlikvidujete jak vajíčka slimáků, tak i jejich skrýše. Můžete je ale i shromáždit na talířku a nabídnout ptákům.

Kdy slimáci kladou vajíčka

Vajíčka jsou kladena od poloviny srpna do konce září (je-li nástup zimy opožděn, pak se může období snůšky protáhnout až do půli prosince), přičemž jeden plzák je schopen naklást až 230 vajíček.

Jakou teplotu vydrzi jahody

Jak dlouho jahody vydrží Doporučujeme si jahody vychutnat ihned po doručení. Pokud z nějakého důvodu to nepůjde, doporučujeme spotřebovat do 24 hodin od doručení. Mějte na paměti, že jahody miluji teplotu od +8 do +20 C.

Jaké teploty snesou jahody

Hlavně při nakvétání vyžaduje jahodník dostatek vláhy, půda by neměla zaschnout. Pozor na jarní mrazíky, květy poškozuje pokles teplot k 0 °C, ale některé odrůdy vydrží i –3 °C.

Co okusuje listy jahodníku

Jahody – Slimáci

Slimáci a plzáci okusují nadzemní a často i podzemní části rostlin. Typickým příznakem je výskyt zaschlého stříbřitého slizu. Listy okusují od okrajů nebo vytvářejí okénka. Mohou však okusovat i klíčící rostliny.

Proč vadnou jahody

Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky.

Co udělat s jahodami po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.