Jak Oplechovat kulaty komín?

Čím utěsnit oplechování komína

Těsnicí pásy okolo komína umožňují důkladné utěsnění prostupů komínů, stěn či vikýřů střešní konstrukcí. Používají se jako náhrada hladkého plechu. Jde ve většině případů o samolepicí pásy s hliníkovou vložkou, které jsou snadno tvarovatelné, což umožňuje jejich použití i na střešních krytinách s vysokým profilem.

Co dát kolem komína

Těsnící pásy kolem komína

Těsnící pásy umožňují důkladné utěsnění komínů, stěn, vikýřů, atik a dalších střešních konstrukcí. Jedná se o barevně lakované hliníkové pásy s celoplošnou lepicí vrstvou butylové hmoty. Hliníkový plech je profilovaný, díky čemuž se se snadno tvaruje.
Archiv

Jak se dělá oplechování komína

Oplechování komína je lemování ve spodní části komína, které se zpravidla vytváří z plechu a jde tedy o typicky klempířskou práci. Právě spodní část komínu je potenciálně slabé místo v konstrukci, kterou by mohlo po stránkách komína zatékat a poškodit tak budovu.
Archiv

Jak Opláštit komín

K ochraně komínové hlavy komínovou stříškou nebo komínovým krycím plechem by mělo být namontováno kolem dokola zděného komína opláštění komína. Má podobné ochranné vlastnosti jako krycí desky a stříšky, ovšem toto platí pro boky zdiva a prodlužuje velmi životnost.

Jaké cihly na stavbu komína

Cihly pro komín

Normě vyhovuje také plná cihla lícovaná, cihla vápenopísková a plná betonová mrazuvzdorná cihla. Při použití ochranného pouzdra je možné použít také děrované nebo dutinové cihly, jinak nepřipadají v úvahu. Dále platí, že vnitřek komínu používaný pro spotřebiče na tuhá paliva musí být omítnut.

Čím spárovat komín

Pro vyspárování komínu použijte výrobek VODOTĚS – je nestékavý a vodotěsný, tzn. už se vám nebude nikdy drolit, protože se do něj voda nedostane a nemůže nic odmrzat. Stejný výrobek můžete použít i pro spárování šalovaček. Pokud byste potřeboval menší zrnitost (podle velikosti spár), tak můžete zvolit SPRAVBETON TH.

Jak obezdít komín

V půdních prostorách se navíc doporučuje komín obezdít maloformátovými plnými či dutinkovými cihlami určenými k výstavbě příček. Mezi komínem a stěnou či obezdívkou musí být v půdních prostorách mezera široká alespoň 5 mm. Vyplnit ji pak můžeme třeba akrylátovým tmelem.

Jak zateplit stávající komín

Na vnější dodatečné zaizolování cihelných komínových těles doporučujeme použít fasádní desky z minerálních vláken s kolmým vláknem ISOVER NF 333. Tyto izolační desky je možné použít pouze tehdy, pokud teplota na rozhraní komínového tělesa a izolace je max. 200 °C.

Jak na oplechování

Nejdůležitějším požadavkem na prvky k oplechování je minimální příčný spád 3⁰, takový sklon totiž zamezuje vzniku kaluží. Toto pravidlo dodržte zejména při oplechování ploché střechy. Důležitá je také precizní práce s klempířským tmelem. Veškeré spáry a spoje tmelem důkladně utěsněte.

Jak spojit plechy

Ke spojování plechů použijte nýtovačku, je to jednoduché a praktické Spojovat kovové materiály můžete mnoha způsoby. Jednoduše to může být třeba pomocí nýtů. Budete k tomu potřebovat nýtovací kleště, šrouby a také kusy železa, které tímto způsobem půjdou spojit.

Jak zdít komín

Komín zdíme z ostře pálených cihel (zvonivek), cihel šamotových či mrazuvzdorných. Zdíme na běžnou vápeno cementovou maltu. Nakonec osadíme či vybetonujeme komínovou hlavu, aby se zdivo nezačalo opět rozrušovat shora. Betonovanou komínovou hlavu vyztužíme (armujeme) třmínky z oceli průměru cca 5 mm.

Jakou maltou opravit komín

Utěsnit lze komín opakovaným omítnutím komínového tělesa nastavovanou vápeno-cementovou maltou, do které přidáme plastifikátory. Můžeme také použít výztuž malty pomocí maltonosného pletiva.

Kdo opraví komín

Obvykle to provádějí stavební firmy, ale výrobci nabízejí sanační systémy, které zvládneme i svépomocí. Pro správnou funkci zděného komína je důležitá teplota spalin.

Jak vysoko má být komín nad střechou

Podle platné normy má končit komín min. 65 cm nad hřebenem střechy.

Jak ukotvit komín

Dvířka se ke komínu přidělají na vruty s hmoždinkami, jinak se ke komínu nesmí nic kotvit. Komín se navíc vlivem teplot může roztahovat jinak, než okolní konstrukce, proto by neměl být nikde pevně spojen s ostatními konstrukcemi. Teda kromě jediného, a to je ukotvení ke střeše, aby se ve větru nezkácel.

Co je skelná vata

Skelná vata, skleněná vata případně skelná vlna je tepelně a zvukově izolační materiál vyrobený ze skleněných vláken, které patří do skupiny minerálních vat. Sklo je obvykle pro zvýšení pružnosti a snížení lámavosti upraveno.

Čím obložit komín v interiéru

Marmolit na komín, sokl nebo sloup

Jedná se o přírodní agregát, který je vhodný nejen na komíny, ale je také doporučován na sokly, sloupy nebo na terasu. Ovšem využít jej můžete i v interiéru (kuchyně, koupelny). Realizace marmolitu vypadá luxusně a neotřele.

Jak se dělá úžlabí

Podklad úžlabí musí být úplně zabedněný nebo je třeba zhustit laťování tak, aby tvořilo pevný podklad pro pás úžlabí. Tvar pásu úžlabí se před uložením upraví podle potřeby a osadí se na pevný podklad tak, aby v oblasti okapu lícoval s okapovými taškami. Pás úžlabí se připevní k střešním latím pomocí příchytek a hřebů.

Jak udělat Oplechovani

Nejdůležitějším požadavkem na prvky k oplechování je minimální příčný spád 3⁰, takový sklon totiž zamezuje vzniku kaluží. Toto pravidlo dodržte zejména při oplechování ploché střechy. Důležitá je také precizní práce s klempířským tmelem. Veškeré spáry a spoje tmelem důkladně utěsněte.

Co je oplechování

Oplechováním rozumíme opatření převážně střešních konstrukcí plechy či ocelovými prvky, které utěsňují prostupy nebo ukončují roviny pro odtok vody. Jedná se tedy o oplechování prostupů střech, atik, říms, střešních rovin či zdí a lemování.

Jak omítnout komín

Pro všechny majitele domů, kteří se však z estetického i bezpečnostního hlediska rozhodli pro omítnutí komínu, je tu chytré řešení v podobě omítky Izonil. Tahle celosvětově unikátní omítka v sobě účinně spojuje systém sanace i hydroizolace, a tak se hodí právě k využití do extrémních míst.

Kdo opravuje komíny

Obvykle to provádějí stavební firmy, ale výrobci nabízejí sanační systémy, které zvládneme i svépomocí. Pro správnou funkci zděného komína je důležitá teplota spalin. Odcházející spaliny mohou mít teplotu až 100 až 120 °C, ale spodní hranice by naopak neměla klesnout pod 60 °C.

Jak spárovat komín

Není-li předepsáno jinak, spáruje se například cementovou maltou. Pokud je narušeno komínové zdivo, nadstřešní část komína se rozebere a znovu vyzdí. Lze použít i původní nepoškozené cihly. Jinak je třeba vybrat nejkvalitnější mrazuvzdorné cihly s nízkou nasákavostí (např.

Jak ukončit komín

U zakončení komína je třeba ukončit tepelnou izolaci alespoň 60 mm pod horní hranou poslední tvárnice. Vzduch tak může proudit ze zadního odvětrání do volného prostoru. Mezeru je však třeba překrýt kónickým vyústěním.

Jaký zvolit průměr komína

Jaký průměr komínu zvolit Obecně platí, že větší průměr třívrstvého izolovaného komínu vykazuje lepší tahové vlastnosti. Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm.