Jak osadit Predzahradku?

Jak si udělat Predzahradku

V případě předzahrádek je maximálně nutné dbát na střídmost. Několik metrů čtverečních, přeplácaných velkým množstvím rostlin, působí neesteticky a chaoticky. Zde platí – méně znamená více. Západní strana je obecně více slunnější, ale pouze v odpoledních a večerních hodinách, polovinu dne zde rostliny stráví ve stínu.
Archiv

Jaký strom do předzahrádky

Stromy okrasné nebo ovocné

Strom okrasný květem nebo plodem bývá zvlášť efektní. Předzahrádku mohou pěkně doplnit například některé slivoně (okrasné třešně, višně apod.), jeřáby, hlohy, okrasné jabloně. Ve venkovském prostředí se dobře hodí také ovocné stromy vhodné velikosti.
Archiv

Jak upravit prostor před domem

nízký plot ze zimostrázu, nějaké jehličnany, trvalky nebo jako rozvolněné výsadby, což znamená, pár kusů jehličnanů, listnatých keřů, trvalek, cibulovin, okrasné trávy, doplněné štěrkem, kameny, lavičkou a osvětlením. Před samotnou výsadbou zvažte kromě velikosti prostoru i umístění předzahrádky vůči světovým stranám.

Co zasadit ke zdi domů

Oblíbenci, jako jsou plamének, vistárie, růže, zimolez, chmel a povíjnice se neobejdou bez popínací opory. Rostliny vysazené v těsné blízkosti zdi zjemní její strohé linie a přispějí k plynulému začlenění do okolí. Výklenky, eventuálně police zeď oživí a dovolí sem umístit zdobné předměty.

Jak Osazet Zahony

Jedno z pravidel při osazování záhonů je, že dozadu k plotu dáte vyšší stálezelené nebo opadavé keře a před ně vysázíte trvalky. Ve většině případů je to tak, že vzadu je zelené pozadí a před ním se mění barvy trvalek tak, jak postupně vyrůstají a kvetou.

Jak na okrasný záhon

Základním principem při rozmisťování rostlin je umístění nejvyšších rostliny do zadní části záhonu (pokud je záhon umístěný u plotu nebo zdi domu), případně doprostřed záhonu (pokud je na záhon pohled ze všech stran). Před ty umisťujeme středně vysoké rostliny, nízké a plazivé rostliny umisťujeme na okra záhonuj.

Které stromy rostou nejrychleji

U nás patří mezi již ověřené rychle rostoucí dřeviny topoly, vrby, jasany, olše a líska, ověřuje se pajasan, pavlovnie a jilmy a jako perspektivní se ukazují růže (zejména trnité), lípy a jeřáby. Vyloženě nežádoucí jsou u nás baobaby.

Jak udělat z keře Vicekmen

Za vícekmen je možné považovat i některé druhy keřů, které vytvářejí strukturu polykormonu, tedy společenstvo mnoha kmenů vyrůstajících z podzemních kořenů. Další metodou, jak z klasického stromu vytvořit vícekmenný, je zapěstování seříznutím mladého kmínku ideálně ve formě špičáku.

Jak si udělat záhon

Pokud chystáme záhony na zelené louce, musíme z vymezeného prostoru nejprve odstranit drny, které lze zkompostovat (pokládáme je zelenou částí dolů). Půdu poté nejméně na hloubku rýče zryjeme a pečlivě vybereme kořeny plevelů. Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe.

Jak ozivit zahradu

Můžete si vybrat zátiší se starými plastikami, případně najít nepoužívané kameninové nádoby a ty osadit kvetoucími letničkami. Není nutné realizovat se ve velkém – stačí jen náznak a malé oživení starých předmětů. Na dotváření takovýchto zákoutí jsou vhodné také kapraďorosty, kopretiny nebo fuchsie.

Čím zakrýt zdi

Nevzhlednou zástěnu či zeď můžeme oživit barevnými truhlíky či květináči, které na jaře osázíme cibulovinami, v létě balkonovými a pokojovými rostlinami a na podzim stálezelenými dřevinami, listopadkami, vřesy a doplníme kukuřičnými klasy a dýněmi.

Jak na úzkou zahradu

Základním pravidlem pro úzkou zahradu je nevést zahradní pěšinku centrálně, tedy uprostřed, ale vždy buď stranou nebo ještě lépe vlnitě. Zahrada se tím opticky rozšíří, a pokud k okrajům místo plotu přidáte listnaté keře nebo štíhlé stromy, bude pohled opticky zase o něco širší.

Co si dát na zahradu

Nejdříve vysaďte stromy, které budou poskytovat stín. Pokud máte malou zahradu, nepřežeňte to a vybírejte zakrslé varianty a jen v omezeném množství. Stromy poté doplňte keři, ať už stálezelenými nebo kvetoucími. Do této kompozice můžete vysazovat trvalky, cibuloviny či jednoletky.

Jak daleko od sebe sázet rostliny

Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe. Po výsadbě by se měl svah pokrýt textilií (proti prorůstání plevelů), jutou na zpevnění svahu a pak zamulčovat mulčovací kůrou, která rostlinám drží vláhu.

Kdy delat záhon

Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.

Jak daleko od sebe sázet trvalky

Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Jak rychle rostou Jehlicnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Co nejrychleji roste

Růst takovou kostřavu luční asi těžko někdo uslyší, avšak u jiné rostliny z čeledi lipnicovitých se traduje, že roste tak rychle, až je to skutečně slyšet. Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu.

Co Podsadit pod stromy

U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem či listovkou, které pomohou zadržovat vláhu. Velmi těžké půdy se vyplatí zrýt a vylehčit štěrkem frakce 4-6. Kompost můžeme přidat rovněž, neměl by však obsahovat semena ani oddenky plevelů.

Jakou břízu na zahradu

Jako skvělá solitéra poslouží i impozantní bříza Ermanova (B. ermanii). Zmíněné břízy jsou skutečně ozdobou zimní zahrady, kdy nejvíce vynikne jedinečná kůra. Pro skalky, dvorky či malé zahrady se naopak velmi dobře hodí zcela nízká a drobnolistá bříza trpasličí (B.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Jak správně rýt

A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.

Jak si udělat na zahradě zákoutí

Nejen vyšší stromy a keře, popínavé rostliny, ale také nejrůznější zahradní prvky typu zahradní oblouk, treláž, pergola, některé dětské prvky, nebo už dříve zmiňované ploty a plůtky nebo zídky dodají zahradě výšku a s ní nejen více soukromí, ale i příjemnější klima.

Jak zaplnit zahradu

Než položíte vrstvu štěrku nebo kamínků, vyznačte si plochu, kterou chcete zaplnit, odstraňte přebytečnou půdu a trávu a na zem připevněte nepropustnou slídu, která zabrání růstu plevele. Vrstvu kamínků udělejte asi 2,5 centimetru vysokou. Když zvolíte světlou barvu, bude hezky kontrastovat s vašim trávníkem.

Jak zakryt Spinavou zeď

Připravte si sprej z octa a vody v poměru 1 : 1. Nastříkejte ho na mastné fleky na zdi a nechte na několik minut vsáknout. Poté skvrny setřete vlhkým hadrem. Na mastnotu na zdi pomůže i staré známé savo.